В ОГПУ презентували стратегію для постраждалих від сексуального насильства під час війни

. Фото: STR/NurPhoto via Getty Images

В Україні презентували стратегію забезпечення підходу, орієнтованого на постраждалих та свідків, для ведення справ щодо сексуального насильства, пов’язаного з війною в Україні. Презентація відбулася в Офісі генпрокурора, повідомляє кореспондентка Суспільного.

Стратегію забезпечення підходу, орієнтованого на постраждалих та свідків, для ведення справ щодо сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК) розробляли ОГПУ та національні та міжнародні експерти у сфері міжнародного гуманітарного права.

Як зазначила прокурор Офісу Генпрокурора Ірина Діденко, яка опікується вказаним напрямом, тема сексуального насильства для жертв табуйована, люди не готові говорити про це, а коли це стосується злочину пов'язаного з війною, людина ще більше закривається.

"Маючи такий досвід ми зрозуміли, що маємо повністю змінити підходи до розслідування злочинів цієї категорії. Тому на перший плани ми виносимо те, що прокурор у цих злочинах не обвинувач, а захисник постраждалого", — сказала вона.

Презентація Стратегії СНПК. Фото: Суспільне

За словами Діденко, якщо людина готова говорити про пережите сексуальне насильство, то правоохоронці готові їй забезпечити конфіденційність, і навіть знеособити її чи змінити анкетні дані та змінити місце проживання.

"Злочини пов’язані із сексуальним насильством дуже болюча тема. І не завжди просить розголосу. В кожного повідомленні жертва бачить себе і знову ж таки переживає ті страшні моменти. Поліція вживе усіх заходів для повного розслідування", — сказав представник Голосного слідчого управління Нацполіції Андрій Новіков.

За його словами, є проблема у тому, що не кожен постраждалий від сексуального насильства — жінка, чоловік, дитина — готовий про це говорити. Проте у поліції уже є задокументовані факти, які розслідуються, і є факти оголошення про підозри.

"Жертви виїжджають за межі України. Проведені з ним слідчі дії затягуються на тижні. Поліція орієнтована на те, щоб убезпечити жертву сексуального насильства від повторної травматизації. Тому ми проводимо слідчі дії максимально швидко. Щоб повторно не травмувати плануємо допит проводити під відеокамеру", — сказав Новіков.

Що передбачає стратегія

Керівний партнер Global Rights Compliance, керівник мобільних груп правосуддя, старший експерт МГП/МКП Консультативна група щодо злочинів, пов’язаних зі звірствами в Україні Вейн Джордаш зазначив, що Стратегія має три ключові компоненти:

  1. Створення спеціалізованого підрозділу в Офісі генпрокурора завданням якого розробка стратегії і детального плану, що включає створення команд які працюють у Києві та регіонах України.
  2. Створення команди спеціалізованих слідчих і прокурорів, які мають переконатися, що робота ведеться і притягнення до відповідальності є можливим.
  3. Створення підрозділу, який займається підтримкою потерпілих і свідків. Команда разом з представниками суспільства та поліцію має переконатися, що свідки і потерпілі від насильства мають підтримку.

"Кожна частини команди працювати з представниками суспільства, поліцією, щоб забезпечити потерпілих. Звертаючись до потерпілих. Ви контролюєте ситуацією. Нічого не відбувається без вашої згоди. Офіс прокурора докладає максимальних зусиль, щоб з потерпілими поводилися з повагою. Їм забезпечена конфіденційність", — сказав Джордаш.

В організації роботи щодо розслідування фактів СНПК беруть участь уряд, поліція, СБУ, неурядові громадські організації, які надають допомогу потерпілим, журналісти та міжнародні експерти.

Поліція забезпечує управління розслідуванням та підтриманням публічного обвинувачення Офісом генпрокурора.

Скріншот з відео

Мета стратегії:

  • Поліпшення доступу до правосуддя для осіб, які постраждали від СНПК.
  • Ефективне кримінальне переслідування осіб, які вчинили СНПК.
  • Надання постраждалим і свідкам СНПК індивідуальної підтримки та захисту.
Скріншот з відео

Цілі стратегії:

  • Виявлення та реагування на СНПК.
  • Ефективне розслідування СНПК.
  • Виважений підхід до постраждалих та свідків.
Скріншот з відео

Скріншот з відео

Скріншот з відео

Раніше генпрокурор Костін повідомив, що в ОГПУ створено управління, яке займатиметься розслідуванням фактів сексуального насильства, вчиненого російськими військовими в Україні.

Читайте також

В ООН заявили про вкрай важку ситуацію з правами людини через війну в Україні

"Росія вдалася до кожного зі шляхів геноциду" — Тімоті Снайдер про російський фашизм, майбутнє України та Зеленського