"Маємо понад 2 тисячі заявок від охочих здатися в полон військових РФ": як працює проєкт "Хочу жить"

. Новобранці російської армії під час військових навчань на полігоні самоназваної "ДНР", 5 жовтня 2022 р. Ілюстративне фото: АР

Для росіян, які бажають без ризиків здатися в українській полон, працює цілодобова гаряча лінія. Державний проєкт "Хочу жити" покликаний допомогти військовослужбовцям РФ безпечно скласти зброю. Як саме здатися в полон та які умови надає українська сторона — розповів керівник Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан Українському радіо.

Чому полон — найкращий варіант для військових РФ

Щодня ми все більше і більше переконуємося, що для російських військовослужбовців — це насправді єдиний прийнятний варіант. Ми не беремо тих офіцерських дітей, яких бережуть, за яких може хтось попросити у вищому військовому командуванні. Але для мобілізованих, яких просто беруть і відправляють на фронт, — це фактично єдиний варіант залишитися живим і неушкодженим.

Військових, які кидали все, відмовлялися від виконання наказу, тікали цілими підрозділами, як це бувало на Херсонському напрямку, виловлювали, і кого виловили, саджали у підвал, з них знущалися. Тобто у Росії ставлення до військовослужбовців як до гарматного м'яса, яким можна затикати всі дірки та огріхи, які допускає російське командування на фронті.

Результати роботи проєкту

Вже маємо понад 2000 заявок від охочих здатися в полон від військових РФ. Вони залишають свої дані, їх ставлять на облік, щоб пізніше організувати для них безпечний вихід з лінії фронту.

Тенденція йде до збільшення

Чим більше ми інформуємо про проєкт "Хочу жить", чим більше в Росії дізнаються про таку опцію, тим більше дзвінків. І навіть не від самих військовослужбовців, а від їхніх матерів та друзів, які обіцяють передати інформацію. Поки що є страх і недовіра, і це нормально на першочерговому етапі. Чим більше росіян складуть зброю — тим більше людей будуть бачити, що це абсолютно дієвий спосіб аби закінчити війну.

Про полонених з так званих "ДНР" та "ЛНР"

Ми приймаємо абсолютно всіх людей, хто хоче здатися. Кожен, хто складає зброю.

Є громадяни України і є ті, хто присягнув іншій державі, зрадив Україну і пішов проти своєї держави. Водночас є таке поняття, як цінність під час обмінів. Однак, не варто тішити себе ілюзіями, що всі ті мобілізовані з окупованих територій мають такі ж привілеї та становище як росіяни. Як показує практика, Росія цінує кадрових військовослужбовців. Якщо особа перебуває на військовій службі РФ, тоді вона становить цінність для самої держави, а якщо не перебуває, то до неї ставлення як до людини нижчого сорту.

Цінність, для РФ мають такі як Віктор Медведчук, або військовослужбовці, які формально належали до 1-го та 2-го армійського корпусу "Л/ДНР".

Про офіцерський склад

Є офіцери армії РФ які бачать для себе безперспективність і розуміють, що в кінці їх зроблять винними за програш. Це грає нам на руку, бо ми бачимо поглиблення розколу між кадровими військовими і офіцерами російської армії, які "не хотят плясать под дудку чекистов". Тому для цих людей найкращий і найвигідніший спосіб на сьогодні — шукати місточки для співпраці, зокрема за програмою "Хочу жить".

Якщо людина залишає заявку і повідомляє окремо своє звання, то чим вище звання, тим вище буде пріоритет для того, щоб витягнути таку людину з лінії фронту. Чим вища пташка, тим швидше буде організований для неї перехід.

Як оформлюють полонених РФ

Якщо людину оточили і взяли в полон — її можуть оформити як таку, яка вийшла з піднятими руками.

Коли людина заздалегідь повідомляє про свій намір здатись в полон, залишає свої дані за програмою "Хочу жить", тоді українська сторона оформить її як таку, що потрапила в полон у бою.

Для представників офіцерського складу, які з тих чи інших причин не бачать себе в Росії, будуть окремо діяти програми в Україні й навіть в третіх країнах. Для них буде окрема програма легендування, де вони зможуть залишитися. Такі перемовини з третіми країнами вже ведуться, і ці програми будуть реалізовані під кожну конкретну особу.

Як утримують російських полонених

Для нас немає "хороших росіян". Всі вони більшою чи меншою мірою причетні до того терористичного та нелюдського режиму, який протягом останніх 20 років панує в Росії і розв'язав не одну війну. Але ставлення до військовополонених регулюється міжнародними конвенціями, визначені ООН.

Міжнародні спостерігачі регулярно здійснюють перевірку умов утримання, де передбачено і проживання, і харчування, і забезпечення їм елементарних людських прав, зокрема на повагу до власної гідності. Також надається медична та юридична допомога для того, щоб військовополонений відчував себе захищеним. Крім того, вони телефонують рідним.
Полонені військові РФ в Житомирському військовому госпіталі, 3 березня 2022 р. Фото Ратинський В'ячеслав / УНІАН

Ми не боїмося демонструвати, що ми цивілізована країна. Це не змінює нашого ставлення загалом до росіян. Але в таких складних діях, зокрема в веденні бойових дій, ми керуємося в першу чергу міжнародним правом, а вже потім нашими емоціями.

Водночас жодні міжнародні спостерігачі не допустили б таких умов утримання, які сьогодні допускають росіяни щодо українських військовополонених в Росії.

Психологічний стан полонених

Кожен випадок індивідуальний. Усе дуже залежить від регіону, від освіченості тих людей і як людина потрапила в полон. В Україні були такі випадки, коли дійсно людина була настільки зомбована російським телебаченням, що вірила в хунту, в нацизм в Києві, в те, що тут за кілька російських слів одразу забирає СБУ.

Для таких людей ми вмикаємо наше телебачення, даємо почитати нашу пресу, і тоді люди потребують трохи часу для того, щоб це усвідомити. Вони самі не очікували, що потрапили в Європу.

Інструкція для російських військових, як їм здатися в полон

Потрібно знайти телеграм або сайт "Хочу жить", сконтактувати за вказаними номерами (+38 066 580 34 98 та +38 093 119 29 84) у будь-який доступний спосіб — чи то за допомогою стільникового зв'язку, чи за допомогою будь-якого месенджера, повідомити свої контактні та анкетні дані й перебувати на зв'язку з оператором.

Потрібно для себе зберегти якийсь телефон, не віддавати його нікому і пам'ятати, що цей телефон — "це є перепустка у вільне життя".

Щойно людина буде вже у своєму підрозділі, тобто ще навіть не на фронті, отримає інструкцію щодо того, як повідомляти номер підрозділу, частини і всі свої дані. При цьому треба бути на зв'язку з оператором, який надасть вказівки. Щойно людина опиниться на фронті, встановити зв'язок, визначити час і місце переходу. Якщо людина буде чітко слідувати вказівкам оператора, то вона збереже своє життя і не буде терпіти приниження російського командування.

Читайте також

Росіяни готові здаватися в полон і калічити себе, аби не воювати — Маляр

Російські військові масово намагаються здатися в полон — ГУР

У Росії закликають військових якнайшвидше відмовлятися від участі у війні в Україні або здаватися у полон