Генасамблея ООН офіційно засудила спробу Росії анексувати території України

Важливо
Засідання Генасамблеї ООН, 12 жовтня 2022 року. AP

Генеральна асамблея ООН 12 жовтня підтримала резолюцію про невизнання псевдореферендумів на окупованих Росією територіях України. Резолюція має назву "Територіальна цілісність України. Захист принципів статуту ООН".

Резолюцію розглядали на 11-й надзвичайній спеціальній сесії Генеральної Асамблеї ООН з 10 жовтня. 143 із 193 країн-членів проголосували за резолюцію, 35 утрималися, 5 — проголосували проти.

Табло із позиціями країн щодо резолюції з засудженням Росії через дії в Україні і спроби анексії територій. Скріншот: Суспільне

Проти: Росія, Білорусь, Сирія, Нікарагуа, Північна Корея. Утримались, зокрема, Алжир, Вірменія, Болівія, Бурунді, ЦАР, Китай, Конго, Куба, Еритрея, Таджикистан, В'єтнам, Зімбабве, Таїланд.

Резолюція відхиляє будь-які зміни в статусі українських областей, закликає держави, міжнародних організацій та спецустанови ООН не визнавати будь-які зміни статусу областей України та вимагає від РФ негайно та безумовно скасувати свої рішення щодо статусу областей України і негайно, повністю і безумовно вивести всі свої війська з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

Представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд зазначила під час виступу, що як і в 2014 році Росія намагається "перевірити" ключові принципи міжнародного права.

"Яким чином ще можна пояснити таку неповагу до цінностей суверенітету, територіальної цілісності, миру, безпеки? Як іще можна пояснити жахливі напади на мирних жителів та цивільну інфраструктуру цього тижня? Як іще ми можемо пояснити власне ті самі слова Путіна про загрозу використання ядерної сили? Це погрози проти цієї організації, це погрози проти усіх нас... Але ми також чітко доносимо, що ми відкидаємо будь-які спроби анексії Росією, що ми відкидаємо таке ставлення до територіальної цілісності та національного суверенітету, ми відкидаємо подібні дії, тому що віримо в ООН", — сказала вона.

Представник Китаю в ООН Ген Шуан знову закликав "до діалогу": "Ми маємо дотримуватися діалогу та залучення політичного вирішення кризи в Україні. Китай глибоко стурбований нещодавньою інтенсифікацією конфлікту та засуджує жертви серед мешканців. Терміново потрібно, щоб сторони утрималися та уникали ескалації конфлікту, щоб запобігти конфронтації, аби вона не вийшла з-під контролю... Криза в Україні має бути вирішена мирним шляхом і ми маємо забезпечити дипломатичне рішення. Проєкт резолюції, поданий на цій надзвичайній спеціальній сесії на голосування не допоможе досягти вищевказаних цілей, тому китайська делегація утримується".

Представник Франції в ООН Ніколя де Рів'єр наголосив, що "Росія вирішила відкрити шлях іншим війнам".

"Те, що зараз відбувається у Європі може відбутися завтра деінде. У Азії, Африці, Латинській Америці. Ми повинні не забувати, поки Росія продовжує умисно обстрілювати цивільну інфраструктуру та міста, адже це примножує порушення, які можна назвати воєнними злочинами, Франція ніколи не погодиться, аби усе диктувала "сила" і ніколи не визнає псевдореферендуми чи нелегальну анексію українських територій. Франція продовжуватиме підтримувати Україну суверенітет та територіальну цілісність стільки, скільки буде необхідно".

Читайте також: В ООН порівняли Путіна з дитиною, що вбиває своїх батьків і кричить "я — сирота"

11-та надзвичайна спеціальна сесія Генеральної Асамблеї ООН розпочала розгляд проєкту резолюції про невизнання псевдореферендумів на окупованих Росією територіях України 10 жовтня. Співавторами документа стали близько 15 держав. Суспільне транслювало засідання.

Підтримка нової резолюції ООН про невизнання псевдореферендумів на окупованих Росією територіях України — це можливість для кожної держави бути на "правильному боці історії та зробити свій внесок у перемогу над Росією". Про це раніше заявила перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова.

"Ця резолюція не лише про підтримку територіальної цілісності нашої держави, але й про здатність міжнародної спільноти відстояти основоположні принципи Статуту ООН… Підтримка нової резолюції – це про те, щоб бути на правильному боці історії та можливість для кожної держави зробити свій внесок у перемогу", — акцентувала Джапарова.

Практика фіктивних референдумів і спроби незаконної анексії не нова для Росії — вона вже застосовувалася в українському Криму у 2014 році. Джапарова нагадала, що з того часу і до початку повномасштабного вторгнення, з ініціативи України було ухвалено 11 резолюцій Генасамблеї ООН щодо територіальної цілісності нашої держави, захисту прав людини в окупованому Криму та щодо проблеми мілітаризації Росією українського півострова.

Після 24 лютого Генеральна Асамблея ООН вже схвалила дві резолюції: "Агресія проти України" та "Гуманітарні наслідки агресії проти України".

Що відомо

23-27 вересня 2022 року на тимчасово окупованих територіях Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей російськими військами відбулись псевдореферендуми про приєднання до РФ. Окупаційна влада пропонувала українцям голосувати вдома, на вулиці, на новостворених виборчих дільницях. Разом з так званими членами виборчих комісій до місцевих приходили озброєні військові.

В українському МЗС заявили, що фейкові "референдуми" та гібридна мобілізація нічого не змінять для РФ. У ЄС попередили, що за жодних умов не визнають результатів "референдумів".

30 вересня президент РФ Путін оголосив про "приєднання" Донбасу, Херсонської і Запорізької областей до РФ і закликав Київ до переговорів.

Війна. Усі останні новини

Читайте також

Видалити "ракову пухлину". Чи можна виключити Росію з Радбезу ООН

Трибунал для Путіна. Як російське керівництво відповість за злочини в Україні

"Без правосуддя зцілення після війни ніколи не настане" — військова журналістка Жанін ді Джованні