Росія викрадає українські історичні цінності у промислових масштабах – АР

. Російські війська викрали та вивезли 1500-річну золоту тіару та інші скарби після захоплення українського міста Мелітополь у лютому. Фото: АР

Російське вторгнення в Україну, яке триває вже восьмий місяць, супроводжується руйнуванням і розграбуванням історичних місць і скарбів у промислових масштабах. Про це пише АР з посиланням на заяви української влади.

В інтерв’ю агентству міністр культури України Олександр Ткаченко заявив, повикрадали експонати у майже в 40 українських музеях. Пограбування та руйнування культурних об’єктів завдало збитків, які оцінюються сотнями мільйонів євро.

Ставлення росіян до української культурної спадщини є воєнним злочином”, — сказав він.

АР зазначає, що зараз уряд України та його західні партнери здебільшого зосереджені на тому, щоб перемогти Росію на полі бою. Але якщо і коли мир повернеться, збереження українських колекцій мистецтва, історії та культури також буде життєво важливим, тож ті, хто пережив війну, зможуть почати наступну боротьбу: відбудовувати свою історію та життя.

“Це музеї, історичні будівлі, церкви. Все те, що будувалося і створювалося поколіннями українців. Це війна проти нашої ідентичності”, — заявила перша леді України Олена Зеленська у вересні, відвідуючи український музей у Нью-Йорку.

З Мелітопольського краєзнавчого музею зникла золота тіара, інкрустована коштовним камінням створена майстрами близько 1500 років тому.

“Вона була одним із найцінніших у світі артефактів часів кривавого правління гуна Аттіли, який лютував разом із кінними воїнами глибоко в Європі у 5 ст”, — зазначає агентство.

Працівники Мелітопольського краєзнавчого музею вперше спробували сховати гунську діадему та сотні інших скарбів, коли російські війська штурмували південне місто. Але після кількох тижнів повторних пошуків російські солдати нарешті виявили таємний підвал будівлі, де співробітники сховали найцінніші предмети музею — у тому числі гунську діадему.

Працівник, який говорив з AP на умовах анонімності, побоюючись покарання Росії навіть за обговорення подій, сказав, що українці не знають, куди російські війська вивезли близько 1700 артефактів.

Корона, викопана з похоронної камери в 1948 році, є однією з небагатьох гунських корон у всьому світі. За словами працівника музею, серед інших викрадених росіянами скарбів 198 шматків золота віком 2400 років епохи скіфів, кочівників, які мігрували з Середньої Азії на південь Росії та в Україну та заснували імперію в Криму.

“Це давні знахідки. Це витвори мистецтва. Вони неоціненні. Якщо культура зникає, це непоправна катастрофа”, – зазначив головний науковий співробітник Інституту археології України Олександр Симоненко.

У Мінкульті Росії не відповіли на питання АР про мелітопольську колекцію.

Російські війська також грабували музеї, коли вони спустошували чорноморський порт Маріуполь. Міська рада Маріуполя у вигнанні заявила, що російські війська викрали понад 2000 експонатів з музеїв міста. Серед найцінніших предметів були старовинні релігійні ікони, унікальний рукописний сувій Тори, 200-річна Біблія та понад 200 медалей.

Також викрадені роботи художників Архипа Куїнджі, який народився в Маріуполі, та уродженця Криму Івана Айвазовського, обидва відомі своїми морськими пейзажами.

Вторгнення також завдало великої шкоди та руйнувань культурній спадщині України. Культурне агентство ООН веде підрахунок місць, які постраждали від ракет, бомб і обстрілів. Оскільки війна триває вже восьмий місяць, агентство стверджує, що підтвердило пошкодження 199 об’єктів культури у 12 регіонах.

За підрахунками ЮНЕСКО, серед них 84 церкви та інші релігійні об’єкти, 37 будівель історичного значення, 37 будівель для культурної діяльності, 18 пам’яток, 13 музеїв і 10 бібліотек.

Показники українського уряду ще вищі: влада каже, що тільки їхня кількість знищених і пошкоджених релігійних споруд становить щонайменше 270.

Агентство зазначає, поки окупаційні війська шукали скарби, щоб їх викрасти, українські музейники робили все можливе, щоб не допустити потрапляння їх до рук Росії. Десятки тисяч одиниць евакуювали з передової та зони бойових дій.

У перші тижні вторгнення, коли російські війська намагалися оточити Київ директорка Музею історичних коштовностей України Наталія Панченко жила у будівлі, охороняючи артефакти.

“Ми боялися російських окупантів, бо вони нищать усе, що можна ідентифікувати як українське”, – розповіла вона.

Директорка Музею історичних коштовностей України Наталія Панченко, показує порожні вітрини 2 вересня 2022 р. Фото: AP Photo / Єфрем Лукацький

Побоюючись штурму міста російськими військами, Панченко намагалася збити їх з пантелику, знявши табличку на вході до музею. Вона також розбирала експонати і спакувала їх в ящики для евакуації.

Одного разу, сподівається директорка Музею, вони повернуться на своє законне місце. Поки що музей демонструє лише копії.

“Ці речі крихкі, вони пережили сотні років. Ми не могли витримати думки, що вони можуть бути втрачені”, — сказала вона.

Читайте також

Звільнення Лимана, обстріли Запоріжжя та іранські дрони в Білій Церкві. Тиждень війни у фото

Знеструмлена ЗАЕС, Кримський міст, підготовка до зими. 228-й день війни. Онлайн