Чи здатні іранські дрони допомогти Росії змінити хід війни: відповідає полковник ЗСУ

Ексклюзивно
Іранський БПЛА Shahed-129. Фото: Associated Press

Дрони-камікадзе Shahed-136, які отримала Росія від Ірану, навряд серйозно вплинуть на перебіг бойових дій, однак можуть завдати шкоду українським військам та інфраструктурі.

Про це в ефірі телемарафону на Суспільному розповів полковник Збройних сил Петро Черник.

"Сам факт того, що РФ вдалася до закупівлі дронів у країни-парії, країни-терориста, є ознакою того, що насправді їхній ВПК став на шлях своєї кінцевої деградації. Це дуже серйозна деталь", — підкреслив військовий.

Також він звернув увагу на те, що росіяни завдають удари не по військових об’єктах, скупченнях українських військових, техніки чи по інших об’єктах воєнної інфраструктури, а по цивільних об’єктах.

Черник наголосив, що дрон-камікадзе з бойовою частиною до 40 кілограмів приблизно відповідає 152-міліметровому снаряду та є доволі серйозною ударною зброєю, однак навряд Росія змогла отримати від Ірану більш ніж кілька сотень таких БПЛА.

"А для того, щоб зробити справді перелом хоча б в одній частині фронту з допомогою такої зброї, треба кілька тисяч. Більш ніж упевнений, що цього показника в кілька тисяч насправді немає", — зазначив полковник.

Він порівняв БПЛА із ракетами, які використовує Росія, наголосивши, що дрон не може змагатися з ними за характеристиками.

"Ракети класу "Х" — це доволі серйозна зброя. Х-31 — до 160 кілометрів, бойова частина — 110 кілограмів; Х-59, до 300 кілометрів, близько 300 кілограмів; Х-22, найважча і найстрашніша — до 600 кілометрів; близько 960 кілограмів; Х-555 — стратегічного характеру, до 300 кілограмів, і 40-кілогрмовий дрон між собою не співмірні. Але, умовно, якщо спалити трансформаторну будку чи завдати удар по якихось складах на аеродромі чи по цивільних об’єктах, наприклад, залізничній колії, то 40 кілограмів — доволі багато. Тому нехтувати цим не можна.", — зауважив військовий.

Водночас Петро Черник переконаний, що найближчими днями українська система ППО виробить якісні алгоритми стосовно знищення цих безпілотників.

"Є хороша новина, що Ізраїль, нарешті, дозволив США надати Україні відповідні антидронові рушниці, які зроблені саме проти боротьби з оцими "Шахідами-136". За кілька тижнів вони у нас з’являться. Моя тверда позиція — стратегічного перелому ця зброя (БПЛА — ред.) не надасть, однак шкоду буде робити. Нехтувати не можна", — наголосив він.

Окрім того, військовий закликав не нехтувати небезпекою з боку Білорусі.

"Лукашенко (не визнаний низкою країн президент Білорусі Олександр Лукашенко — ред.) сам по собі є політичним мертвим. Але дотискати з півночі, при потребі це може повторно статися — не кажу, що обов'язково — у першу чергу, у напрямку Києва. Путін у стратегічній пастці, він прекрасно усвідомлює, що програвши війну класично в Україні, він втратить життя, а РФ стане на шлях свого розпаду. Тому буде використовувати усі доступні методи. І Білорусь поки що, на жаль, ще робочий для нього майданчик", — зауважив полковник.

Він вважає, що до цієї небезпеки слід ставитися серйозно і відповідально.

"Правда, ми мали сім місяців для серйозного укріплення нашого північного кордону, і впевнений, що там все проведено добре. Більше того, з нашого боку там зараз проводяться дуже серйозні і відповідальні навчання з нарощення сил і засобів", — підсумував Петро Черник.

Що відомо

  • 13 вересня повідомлялось, що військові українських Збройних сил вперше знищили ударний БПЛА іранського виробництва.
  • З огляду на особливості конструкції апарату, експерти дійшли висновку, що, найімовірніше, йдеться про іранський БПЛА Shahed-136. При цьому на його уламках наявне маркування кирилицею – "М214 Герань-2".
  • За даними Повітряних сил ЗСУ, українські військові на Миколаївщині змогли знищити чотири дрони-камікадзе іранського виробництва, які використовує російська армія.
  • Ввечері 23 вересня зенітне командування "Південь" збило ще один, вже сьомий, ударний іранський безпілотник, повідомив президент Зеленський.
  • Посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук заявив, що Україна вже отримала від Сполучених Штатів ізраїльські засоби для боротьби з безпілотниками іранського виробництва, які використовує у війні Росія.

Читайте також

"Шахіди" з маркуванням "Герань-2". Що відомо про іранські дрони, які з'явилися на озброєнні Росії

Іран висловив жаль через позбавлення його посла акредитації в Україні. У МЗС відповіли

РФ за добу застосувала безпілотники понад 50 разів — Генштаб