"Так" або "ні" — в дуло автомату. Розповіді місцевих про "референдум" на окупованих територіях

Представники влади окупантів планують закінчити голосування 27 вересня. Військові РФ з так званими "членами виборчих комісій" обходять квартири людей на псевдореферендумі, 2022 р.Фото: Anadolu Agency via Getty Images

На тимчасово окупованих територіях Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей 23 вересня розпочались квазіреферендуми про приєднання до РФ. Окупаційна влада пропонує українцям голосувати вдома, на вулиці, на новостворених виборчих дільницях. Разом з так званими членами виборчих комісій до місцевих приходять озброєні люди. Суспільне поговорило із жителями східних та південних областей — як відбувається "референдум" та як його сприймають місцеві мешканці.

У "Л/ДНР" людей запитують: "Чи підтримуєте ви входження до Росії?". А на захоплених територіях Запорізької та Херсонської областей — "Чи підтримуєте ви вихід з України, створення самостійної держави та приєднання її до РФ?". Закінчити "голосування" планують 27 вересня.

В українському МЗС заявили, що фейкові "референдуми" та гібридна мобілізація нічого не змінять для РФ. "Росія, як була, так і залишається державою-агресором, яка незаконно окупує частину української землі", — сказав глава МЗС Дмитро Кулеба. Міжнародна спільнота також засудила "волевиявлення" на тимчасово окупованих територіях. "Велика сімка" пообіцяла запровадити додаткові санкції. Міністерка з питань реінтеграції окупованих територій Ірина Верещук закликала українців не брати участі в псевдореферендумах.

Що розповідають про "референдум" жителі окупованих територій

Переселенка з Луганщини

Сьогодні розмовляла з родиною, яка перебуває на Луганщині, на окупованій території. Приходили двоє людей знайомих, місцевих. І з ними були троє озброєних, в камуфляжі, в балаклавах. За двором, біля калітки на лавочці дали бюлетень чоловікові. Під наглядом: дивляться, де він ставить галочку. Доводиться ставити галочку на "Так". Фізичного впливу немає на людину, але ж моральний тиск.

“Східний”, житель Стаханова, окупованого з 2014 року

Все давно було готове до проведення "референдуму". Перші процеси підготовки почалися ще навесні, багато хто очікував проведення у травні. Але ситуація на фронті не дозволяла, тому лише влітку у моєму розпорядженні з'явилися різного роду внутрішні документи, накази "з підготовки до проведення "референдуму". У цих розпорядженнях йшлося про підготовку виборчих дільниць, виборчої комісії, списки виборців. Ще влітку все було виконано і підготовлено. Чекали відмашку. Всередині літа проводилися невеликі агітаційні заходи: роздавали буклети, ставили агітаційні намети. Це все тривало недовго, мабуть, не особливо вони зараз і потребують цієї показухи.

Ми розуміємо, що всіх бюджетників та силовиків обов'язково привезуть на виборчі дільниці без права відмовитися. Може, люди похилого віку ще прийдуть. Не думаю, що явка буде масовою, але цього і не потрібно. Все ж таки розуміють, що рішення давно прийняте, і все це лише фікція.

Окупанти планують завершити голосування 27 вересня. Жінка в Донецькій області голосує на "рефендумі" вдома, 23 вересня, 2022 року. Фото: Anadolu Agency via Getty Images

Я спробував максимально проаналізувати і дослідити реакцію на новину про проведення "референдуму" серед різних прошарків. Дійшов висновку: це не той "референдум", якого багато хто чекав. Навіть проросійські до мозку кісток не особливо раді. Вісім років вони чекали цієї події, але на фоні того, що відбувається навколо, щось їм не особливо весело. Їм хотілося б провести "референдум" з масовими гуляннями у парках, дешевим алкоголем, музикою та концертами. А зараз вони чекають на завершення примусової мобілізації чоловіків, на завершення війни, чекають своїх рідних чоловіків з фронту. Коли над тобою кожен день літають російські літаки, постійно запускаються різного роду ракети, а на додачу, ночами HIMARS знищують склади та бази російських окупантів — м'яко кажучи, відчуття свята відсутнє.

Звичайно, на тлі вдалого контрнаступу українських військ в місті була і залишається паніка серед колаборантів, які бояться відповідати за зраду. Ось такі люди зараз радіють "референдуму". Надіються, що приєднання до РФ захистить їх від відповідальності за колабораціонізм.

Фото "бюллетеню для референдуму" опублікувало російське пропагадистське агентство РИА Новости

Мені часто приходять повідомлення у "Твіттері" як від стаханівчан, так і від мешканців інших міст окупованої Луганщини: "Східний, ми дуже чекаємо на ЗСУ, ми не хочемо в Росію". Це десятки людей. А скільки ще таких людей, які не можуть публічно про це висловитися?

Жителі Херсонської області

"Єдине, що говорить про "референдум" у Херсоні — це поодинокі білборди, що з'явилися кілька днів тому. Більше не було жодної публічної інформації. Про "референдум" люди дізналися з телеграм-каналів. Як він проходить — ніхто не знає", — розповіла жителька Херсона Тамара.

"Взагалі не зрозуміло, для чого вони його проводять, дані збирати почали, ще як тільки окупували місто. Придумували всілякі способи — пенсії, соцвиплати і таке інше. Чула, зараз ходитимуть дворами і примушуватимуть голосувати. Я вирішила нікому двері не відчиняти", — розповіла інша жителька Херсона Світлана.

Окупаційна адміністрація Херсонщини оголосила підконтрольними і захоплені населені пункти Миколаївської області. Переселенці з окупованої Снігурівки вийшли на акцію проти незаконного "референдуму" в їхньому місті. У своєму зверненні вони заявили, що "Снігурівський край був і буде Україною".

Житель Енергодара Запорізької області

"Референдум" у розпалі, досить страшно виходити на вулицю. Вчора озброєні військові, з мінометами і гранатометами, обшукували під’їзди будинків, дахи і підвали. До нас особисто сьогодні ще не приходили. Я бачив, як виглядає ця процесія: озброєна до зубів людина, місцевий, який несе урну, і поліцейські.

До моєї колеги вже приходили цивільні та двоє воєнних з автоматами. Запитали, чи хоче проголосувати, вона сказала "Ні", і вони пішли. До іншої знайомої прийшли, подзвонили на сходовому майданчику: хто вийшов — проголосував, але нікого не силували і в двері не ломились, якщо не відчиняли.

Єгор, виїхав з окупованої Василівки

Багато хто виїжджає через цей "референдум". Чоловіків 18-35 років не випускають. Напередодні телефонували, питали, чи будемо брати участь у "референдумі", як ставимось до нього, за що проголосуємо. Більшість будуть примушувати. Кажуть: якщо ти отримав гуманітарку чи пенсію, ти повинен обов'язково прийти на "референдум".

Черга автівок з людьми, які їдуть з окупованої території через "референдум" та мобілізацію. Фото: Суспільне Запоріжжя. Черга автівок з людьми, які їдуть з окупованої території. Фото: Суспільне Запоріжжя

Дані української влади про голосування

Керуюча справами виконкому Енергодарської міськради Яна Дабіжа

В Енергодарі окупанти встановили "виборчі" дільниці в будинку культури "Сучасник", в інституті імені Хеноха та ще в шести навчальних закладах. Частина членів виборчої комісії, що брала участь в українських виборах, пішла на співпрацю з окупантами. Також створили "мобільні групи", які поїдуть на ЗАЕС і залучать до "волевиявлення" працівників станції.

Голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай

Окупанти позакривали міста на виїзд, людей не випускають, щоб не втрачати "голоси". Нічого завчасно не повідомляли. Стартувало "голосування" на "організованих місцях у придомових територіях". Простіше — заповнюють якісь папірчики на кухнях у квартирах та дворах. Виглядає це вкрай дивно. Конфіденційністю і не пахне.

Маємо повідомлення від людей з окупованих територій, що "комісії" супроводжують люди зі зброєю. Якщо двері не відчиняють, погрожують їх вибити. Коли в "бюлетені" людина ставить галочку навпроти "Ні" — її записують до окремого "блокноту". "Голосувати" можна без паспорта, бо "Ми тєбя і так знаєм". Поквартирний чи подворовий обхід — це суто заради перевірки помешкань на виявлення чоловіків. Окупанти шукають "гарматне м‘ясо". Коли змушують під дулом автомата, відмовити важко.

Люди чекають відправки автобуса, який відвезе їх на місце для голосування на "референдумі". Луганськ, 23 вересня, 2022 року. Фото: АР

Радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко

Дільниці наразі не працюють. Поки що збирають голоси "мобільні групи". Нібито через заходи безпеки дільниці відкриють тільки 27-го числа. А насправді там нічого не готово. У них є декілька дільниць, куди вони приїдуть щось показати. З метою створення натовпів, вони збирають бюджетників. Забезпечити необхідну кількість проблематично.

Сьогодні ходять по подвір’ях приватних будинків, по квартирах багатоповерхівок. Ходять групами по чотири людини: двоє цивільних з урною, і двоє військових з автоматами.

Роздають людям бюлетені і примушують їх голосувати. Враховуючи, що "голосування" проводиться вдома у людей під наглядом і автоматами, зрозуміло що вибір невеликий. Фактично пропонують сказати "Так” або “Ні” прямо в дуло автомату.

У Мангушському та Нікольському районах – ситуація там гірша – людям прямо погрожують. Якщо ти поставиш позначку проти приєднання до Росії, то опинишся у "чорних списках", фактично погрожують арештом і підвалом.

Відмовитися від голосування, коли перед тобою стоять два автоматника, — неможливо. Ми пропонуємо людям уникати голосування: обходити місця, де курсують ці мобільні групи. Але якщо людину вже поставили перед фактом, то треба виходити з ситуації, в якій головне — це збереження життя.

Як ми очікували, так воно і проходить: натовпів немає, радощів немає. Є проросійський прошарок населення: пенсіонери, перш за все, які мріють повернутися в Радянський Союз. Але абсолютна більшість ігнорує або намагається ухилитися від голосування.

В так званих "Л/ДНР" у людей запитують: "Чи ви за входження до Росії?". А на захоплених територіях Запорізької та Херсонської областей — "Чи підтримуєте ви вихід з України, створення самостійної держави та приєднання її до РФ?". Так виглядає бюлетень в Донецьку. Фото: скріншот з відео/AP

Якби "голосування" відбувалося протягом одного дня, то людям було б легше його уникнути. А оскільки голосування відбуватиметься з 23 по 27 вересня, то за кілька днів вони для картинки назнімають. Дані про людей у них є, списки зберігаються у штабах "Єдиної Росії". Там вже все розмальовано, щоб показати необхідну явку і кількість голосів, які їм потрібні.

Міський голова Скадовська Олександр Яковлєв

З самого ранку населеними пунктами їздять так звані "члени комісії" з озброєними військовими РФ і пропонують проголосувати. Зрозуміло, якщо це під примусом, то головне завдання — це вижити.

У місті Скадовськ відкрили дві-три "виборчі дільниці". Одна з них безпосередньо у міській раді облаштована. А от "мобільних груп" по району їздить багато. На цей час (15:00 23 вересня) про випадки погроз та насилля не повідомляють. Є дільниці, куди працівникам місцевих лікарень, комунальних підприємств сказали обов’язково прибути.

Читайте також

"Росія знищила Донбас. Ми будемо про нього згадувати лише з книжок та сюжетів" — Денис Казанський про геноцид регіону