Масові протести в Ірані: є жертви

Важливо
Масові протести в столиці Ірану Тегерані 20 вересня 2022 року, фото: Getty Images

Станом на вечір 20 вересня троє людей були вбиті під час протестів в Ірані, що спалахнули через смерть курдської жінки, яку до того затримала "поліція моралі" країни.

Про це повідомляє Al Jazirah із посиланням на слова губернатора північно-західної провінції Ірану Курдистан Есмаїла Зарей Куші.

Зазначається, що це перше офіційне підтвердження смерті під час заворушень, які охопили країну за останні три дні.

Губернатор повідомив журналістам, що три людини загинули "підозріло" під час "незаконних протестів" останніми днями.

"Розслідування показало, що ці люди були застрелені та вбиті тими, хто працював проти істеблішменту, і з вогнепальної зброї, яка не використовується жодним рівнем безпеки або правоохоронними силами в провінції", — сказав він.

Що відомо про причину протестів

Протести в Ірані призводять до жертв. Що відомо. Протест у Туреччині на підтримку курдської дівчини Масхи Аміні, яка померла невдовзі після того, як була затримана іранською поліцією моралі, фото: Getty Images

16 вересня 22-річна Махса Аміні померла в одній із лікарень Тегерана невдовзі після того, як була затримана поліцією через неналежне носіння хіджаба. Поліція Ірану повідомила, що в дівчини стався серцевий напад, проте її родичі заперечують, що вона мала будь-які захворювання серця.

The Guardian із посиланням на свідків пише, що Аміні побили у фургоні для затриманих, у госпіталь її нібито доставили вже з травмами голови. Іранський президент Ібрагім Райсі наказав розпочати розслідування смерті дівчини.

Після загибелі Аміні у країні почалися протести проти свавілля правоохоронців, зокрема сотні людей зібралися на її похорон у її рідному місті. Під час процесії дехто вигукував антиурядові гасла на кшталт "смерть диктатору", маючи на увазі Верховного лідера Ірану Алі Хаменеї.

Згодом місцеві громадські організації закликали до загального страйку, в соціальних мережах також поширилися відеозаписи протестувальників, які зривають плакати авторитарного лідера Ірану. У Тегерані студенти вийшли на протест із плакатами "Жінки, життя, свобода", "Я не хочу померти". У місті Сенендедж для розгону демонстрантів поліція застосувала сльозогінний газ і водомети, понад десять людей були заарештовані.

Водночас державна влада приписала заворушення іноземним країнам і опозиційним групам у вигнанні, яких вона звинуватила у використанні смерті Аміні як приводу для запровадження додаткових економічних санкцій.

Читайте також

Іранські дрони, які придбала Росія, є серйозною загрозою для ЗСУ — WSJ