ПВК "Вагнера" завербувала в Росії близько шести тисяч ув'язнених

ЗМІ

Російська ПВК "Вагнера" масово вербує засуджених з російських колоній на війну з Україною. Як пише російське видання "Важные истории", в деякі колонії вербувальники почали приїжджати вже по другому колу.

"У 37 колоніях Росії ПВК "Вагнера" завербувала не менше 5786 осіб. Стільки засуджених дали згоду їхати на війну. З них вивезено не менше 2036 осіб", — йдеться у матеріалі.

Голова правозахисного проєкту "Русь сидящая" Ольга Романова зазначила у коментарі журналістам, що "насправді завербованих удвічі більше — 11 тисяч, а поїхали близько 3000".

"Якщо раніше нам писали приблизно раз на три дні, що забирають, наприклад, 40 осіб, то тепер практично кожен день мова йде про сотні людей, — каже Романова. — Дивіться, ось в п'ятницю вранці прийшло повідомлення з Нижньогородської області, і це тільки Північна гілка: ІК-1, ІК-6, ІК-7, ІК-14, ІК-17 — 625 осіб вже забрали".

Журналісти зазначають, що тільки одиниці з числа родичів засуджених намагаються добитися правди для своїх синів і чоловіків. В редакцію видання писали повідомлення жінки з проханням допомогти знайти чоловіків, яких ПВК вивезла з колонії. Але писати заяви по інстанціях і працювати з правозахисниками переважна більшість відмовлялася. Їх головними причинами були "що, якщо своїми заявами я зроблю йому гірше", або "що я можу зробити?".

На питання, чому російські ув'язнені погоджуються приєднуватися до ПВК "Вагнера", попри перспективу бути вбитими, голова "Руси сидящей" Ольга Романова відповідає: "рекламну кампанію Пригожин веде дуже добре: ось він сходив на могилу, п'ять мільйонів віддав вдові. І найголовніше, що він добре виконує рекламні виплати. Тобто ми розуміємо, що платять не всім, але, коли він робить публічні виплати, це голосно".

Євген Пригожин — російський бізнесмен єврейського походження, ресторатор, власник кейтерингового бізнесу, засновник фабрики тролів з Ольгіна. Пригожина називають "кухарем Путіна" через великий бізнес у сфері харчування, який заробляє на державних підрядах. Крім того, Пригожина пов'язують із керівником Групи Вагнера Дмитром Уткіним. Серед оточення останнього був виявлений глава служби безпеки однієї з фірм Пригожина.

Журналісти також звернулися до адміністрації колоній та уповноваженого з прав людини в Росії Тетяни Москалькової та директора ФСВП Росії Олександра Калашникова з проханням пояснити, на яких підставах ув'язнених вивозять з колоній і чи роблять вони якісь зусилля, щоб це припинити. Але відповіді не отримали.

Що відомо

  • В американському Інституті вивчення війни дійшли висновку, що наближений до президента РФ Володимира Путіна бізнесмен Євген Пригожин, якому приписують контроль над ПВК "Вагнер", стає обличчям російської війни.
  • 14 вересня у мережі з'явилося відео, на якому імовірно російський бізнесмен та ресторатор Євген Пригожин вербує ув'язнених однієї з російських колоній для участі у війні проти України у складі ПВК "Вагнера".
  • Українські IT-спеціалісти зламали сайт російської військової компанії "Вагнер".