Червоний Хрест досі не отримав доступ до постраждалих українських полонених в Оленівці

. Зруйноване приміщення в’язниці в Оленівці, 29 липня 2022 року. Фото: AP

Міжнародному комітету Червоного Хреста вдалося відвідати лише декілька сотень військовополонених по обидва боки. Доступу до тисяч інших полонених у МКЧХ немає.

Про це у четвер, 1 вересня, заявив гендиректор МКЧХ Роберт Мардіні під час пресконференції у Києві, повідомляє Укрінформ.

Мардіні наголосив, що МКЧХ має плідні перемовини із російською стороною щодо доступу до постраждалих військовополонених в Оленівці: “На превеликий жаль, з того часу ми не отримали доступу, але намагаємось отримати доступ, це абсолютний для нас пріоритет”.

Мардіні зазначив, що не може розголошувати деталей того, у яких умов перебувають військовополонені. “Ми маємо розширити доступ на всіх військовополонених. Це частина нашої щоденної боротьби”, - сказав гендиректор МКЧХ.

Доступ до військовополонених дає можливість МКЧХ контролювати та вимагати покращення умов їхнього утримання та поводження з ними. Це дозволяє полоненим залишатися на зв'язку зі своїми родичами. Як зазначив керівник Червоного Хреста, нещодавно понад 1000 листів полонених військовослужбовців з Росії до України було передано їх сім’ям за сприяння МКЧХ.

У Міжнародному комітеті Червоного Хреста наголошують, що не можуть примусити сторони війни до виконання норм гуманітарного права у цьому чи будь-якому іншому збройному конфлікті. За це відповідають сторони конфлікту:

“МКЧХ як гуманітарна організація не в змозі примусити до дії уряди чи збройні сили. Ми не маємо зброї. Ми не політики".

Під час евакуації захисників Азовсталі МКЧХ зміг зареєструвати близько 1800 людей, розраховуючи що зможе їх відвідати. Але не можуть цього зробити. МКЧХ сприяв безпечному виходу комбатантів з території Азовсталі при взаємодії зі сторонами збройного конфлікту.

"Ми зареєстрували їхні дані, вважаючи, що МКЧХ згодом отримає дозвіл на їх відвідування. Але ми не можемо гарантувати безпеку військовополонених після того, як вони потрапили до рук неприятеля, оскільки давати такі гарантії просто за межами наших можливостей", - зауважив гендиректор МКЧХ.

Що відомо

  • Під час вибуху в ніч проти 29 липня, який пролунав на території колишньої виправної колонії в смт Оленівка на тимчасово окупованій території Донецької області, була знищена будівля, де утримували українських військовополонених. За даними росіян, загинуло понад 50 українських захисників. За даними Офісу генпрокурора України, ​поранення дістали 130 людей.
  • Колишній командир полку "Азов", капітан та офіцер Сил спеціальних Операцій Збройних сил України Максим Жорін 2 серпня повідомив, що особи частини загиблих під час вибуху вдалось встановити.
  • Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш 3 серпня повідомив, що ООН запускає "місію по встановленню фактів" трагедії в Оленівській колонії.