В.о. генеральної директорки "Довженко-Центру" прокоментувала наказ про реорганізацію

Фото: Довженко-Центр

Державне агентство України з питань кіно видало наказ про реорганізацію "Довженко-Центру", що фактично означає ліквідацію національного кіноархіву. Про це 16 серпня повідомила пресслужба інституції. В ефірі Українського радіо в.о. генеральної директорки "Довженко-Центру" Олена Гончарук прокоментувала ситуацію.

"Те, що ми бачимо в наказі, який ми отримали, насправді між рядків читається позбавлення інституції повноважень. Оскільки наказ не просто про реорганізацію, а про передачу повноважень до Державної установи "Науковий центр кінематографії України". (…) Тобто якщо дійсно відбудеться така передача основного активу фільмофондового до організації, яка ніколи цим не займалася, це несе загрозу нищенню кінематографічної спадщини. І в документах, на жаль, зовсім не відображено, що буде відбуватися з кіноархівною частиною колекції. А це фотографії, сценарії, синопсиси, плакати, різноманітні документи. Що буде з музейною колекцією? Тобто "Довженко-Центр" втратить можливість цього дослідження і цієї популяризації", — зазначила Гончарук.

На запитання, чи є версії, чому так відбувається, адже цей процес почався уже давно, пані Гончарук відповіла: "Ви праві що ця тенденція була закладена раніше. Центром неодноразово надсилалася інформація й обговорювалася з міністерством потреби нашого існування, і забезпечення законодавчої бази, яка, наприклад стосується положення про державний фонд фільмів, і збереження фільмових матеріалів. Це базова запорука нашого існування — вона так і не була організована. Тобто це така стратегічна бомба, яка була закладена. (…) Можливо слухачі знають, що минулого року відбувся конкурс на посаду гендиректора. Власне результати конкурсу були підважені самим міністерством, і контракт не був укладений. А контракт є документом, який визначає не тільки діяльність керівника, а й визначає діяльність інституції та критерії оцінювання цієї інституції. Тобто ми не маємо критеріїв адекватних нашої оцінки роботи".

"Архів "Довженко-Центру" фактично рівнозначний колекції Національного художнього музею, або колекції музею історії України, яка дає комплексний погляд на всю історію, або колекції Національної бібліотеки Вернадського"

"Проблема яка виникла зараз у "Довженко-Центрі", вона є комплексною з огляду на багато різних процесів. І політичних і суспільних, і економічних. Тому ми очікуємо на залучення громадських організацій, які працюють і в правовій сфері, й сфері охорони спадщини, й у сфері економічної та антикорупційної діяльності", — зазначила пані Гончарук.

Повну розмову з в.о. директорки центру можна послухати тут.

Що відомо

  • 18 березня 2021 року у Івана Козленка, який очолював Довженко-Центр з 2014 року, закінчилась каденція. Він повідомив, що не буде подаватися на посаду директора знову.
  • 15 квітня конкурсна комісія обрала нову голову "Довженко-Центру". Найбільшу шість голосів отримала Олена Гончарук, яка до цього була керівницею освітніх програм Музею кіно при Довженко-Центрі.
  • Пізніше Мінкульт звернувся до Окружного адміністративного суду Києва з проханням скасувати результати конкурсу на посаду керівника "Довженко-Центру", а також повторно заслухати одного з кандидатів на посаду – колишнього російського бізнесмена і громадянина Канади Олексія Душутіна.
  • Голова конкурсної комісії Ірина Подоляк тоді зазначила, що лист міністра "доволі дивний". На її думку, немає правових підстав визнавати результати конкурсу недійсним.
  • У своїх заявах Олена Гончарук та колектив "Довженко-Центру" неодноразово натякали на упереджене ставлення Мінкульту – зокрема у червні 2021 року два з чотирьох корпусів центру виставили на приватизацію, що призвело б до втрати основного джерела доходу. Колектив звинуватив міністерство у намірі довести інституцію до банкрутства.
  • 5 серпня у Держкіно підписали наказ "Про реорганізацію державного підприємства "Національний центр Олександра Довженка" та передачу повноважень до державної установи "Науковий центр кінематографії України". Про це стало відомо 16 серпня.

Більше про Довженко-Центр

Читайте нас у Facebook або Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!