Рада закликала визнати дії армії РФ на ЗАЕС актом ядерного тероризму

Енергодар, Запорізька область. ФОТО: Дмитро Смоленко / Укрінформ / Getty Images)

Верховна Рада підтримала постанову № 7667 про звернення до міжнародних організацій, парламентів та урядів держав-членів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) щодо засудження акту ядерного тероризму, який здійснює держава-агресор на Запорізькій атомній електростанції у місті Енергодар.

Про це повідомив народний депутат від фракції "Європейська Солідарність" Олексій Гончаренко.

Депутати у своєму зверненні називають захоплення військовими РФ території Запорізької атомної електростанції актом ядерного тероризму "відповідно до згаданих норм Міжнародної конвенції про боротьбу з актами ядерного тероризму", а також нагадують, що такі дії Росії порушують статут ООН. Верховна Рада у проєкті постанови закликає парламенти та уряди держав-членів МАГАТЕ, визнати дії Росії ядерним тероризмом.

Автори постанови наголошують, що обстріли станції російськими військовими можуть обернутися справжньою ядерною катастрофою, яка загрожуватиме життю і здоров’ю жителів не тільки України, а й навколишніх держав.

Верховна Рада також закликає:

  • ввести санкції проти російської державної корпорації "Росатом" та всіх її дочірніх підприємств.
  • призупинити привілеї та права Росії як члена Міжнародного агентства з атомної енергії, а також позбавити РФ права голосу на засіданнях Ради керуючих МАГАТЕ й можливості брати участь у програмах технічного співробітництва, науково-технічного обміну й міжнародних дослідницьких проєктах, що проводяться під егідою агентства.
  • ООН, Міжнародне агентство з атомної енергії підтримати та вжити необхідних заходів для організації та направлення спільної безпекової місії ООН і МАГАТЕ на Запорізьку АЕС із подальшою демілітаризацією станції та виведенням озброєних російських військових і техніки зі станції й усієї прилеглої території, включаючи місто Енергодар.

14 серпня країни ЄС та 15 держав закликали Росію негайно вивести свої війська із Запорізької АЕС і всієї території України. Спільну заяву оприлюднили на сайті делегації ЄС при міжнародних організаціях у Відні.

Що відомо

  • 4 березня російські війська захопили Енергодар Запорізької області — місто, в якому розташована АЕС, саму станцію обстріляли. 21 липня стало відомо, що російські окупанти розмістили військову техніку, вибухівку та зброю вже в машинній залі енергоблока АЕС.
  • 3 серпня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що Запорізька атомна електростанція повністю вийшла з-під контролю агенції, принципи ядерної безпеки на станції порушені. 11 серпня російські військові чотири рази обстріляли Запорізьку атомну електростанцію. В той же день президент України Володимир Зеленський закликав міжнародних партнерів чинити більший тиск на Росію на тлі ядерного шантажу з її боку.
  • У Нью-Йорку 11 серпня відбулось засідання Ради Безпеки ООН, яке Росія скликала через обстріли ЗАЕС начебто з боку українських військових. Україна стверджувала протилежне — станцію обстрілювали росіяни.
Війна. Усі останні новини

Читайте також

Безпека Запорізької АЕС. Чи є загроза нової ядерної катастрофи та як на дії РФ реагує світ

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Read more!