Росія робить усе, щоб ризик ядерної катастрофи став максимальним — Зеленський

Президент Володимир Зеленський. Фото: пресслужба президента

Президент Володимир Зеленський заявив, що Росія робить усе, щоб ризик ядерної катастрофи став максимальним, і бреше всьому світу, що винен нібито хтось інший.

Під час свого виступу на Донорській конференції союзників України з країн Північної Європи він зазначив, що європейські країни роками не думали про те, що вони можуть опинитися під загрозою нової катастрофи на атомній станції, особливо коли якась держава "свідомо використає її для терору".

"Росія перетворила атомну станцію на поле бою. Коли окупанти прийшли на Запорізьку АЕС, їхні танки її обстріляли. Прямим наведенням – по станції. Розміщуючи бойову техніку на території станції та навіть проводячи там утилізацію боєприпасів, російські військові не можуть не знати, що ставлять усю Європу під загрозу ядерної катастрофи", — сказав президент.

За його словами, траєкторія крилатих ракет, якими Росія обстрілює територію України, невипадково пролягає над українськими АЕС, і все це – прояви російського ядерного тероризму. Зеленський наголосив, що РФ може спровокувати найбільшу в історії радіаційну аварію на Запорізькій атомній станції, катастрофічнішу, ніж Чорнобиль.

"Ніхто з нас не зможе зупинити вітер, якщо він нестиме радіацію. Але ми всі з вами разом здатні зупинити державу-терориста. І що швидше ми зупинимо Росію, то швидше Європа та світ зможуть знову відчути безпеку", — додав президент України.

Він вважає, що зупинити Росію можна завдяки санкціям, зокрема проти "Росатома" і всієї російської атомної галузі. Також потрібно продовжувати політичний тиск на РФ, щоб збільшувати кількість країн – учасниць антивоєнної коаліції та зменшувати коло тих, хто хоча б якось готовий допомагати Росії за цих обставин. Крім цього, необхідно також зупинити постачання російським компаніям комплектуючих та продукції подвійного призначення.

Війна. Усі останні новини

Що сталося

Російські війська 4 березня тимчасово окупували Енергодар — місто, в якому розташована атомна станція, а її саму — обстріляли. Бої біля АЕС кілька годин точились бої, і за цей час окупанти кілька разів влучили в один із реакторів. Тоді спалахнув тренувальний центр станції. Пожежу ліквідували. Відтоді Запорізька АЕС контролюється російською армією та представниками "Росатому". За інформацією НАЕК "Енергоатом" на території ЗАЕС перебувають близько 500 російських військових.

У серпні гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що ЗАЕС повністю вийшла з-під контролю агенції, а принципи ядерної безпеки на ній порушені. Він закликав Росію та Україну якнайшвидше сприяти відвідуванню комплексу спостерігачами МАГАТЕ.

Міжнародні організації, а також країни G7 та Європи закликали Росію негайно повернути Україні повний контроль над ЗАЕС.

5 серпня російські військові влаштували обстріли біля промислового майданчика ЗАЕС. Після цього в Енергоатомі заявили, що станція працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки.

Читайте також

МОЗ надало рекомендації на випадок радіаційної аварії

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Read more!