Науковці "оживили" органи померлих свиней. Як це вплине на майбутнє медицини

Фото ілюстративне: Getty Images

Хоча втрата кровообігу та руйнування клітин і органів неминуче відбувається після смерті, вчені завжди вдаватися в питання щодо здатності відкласти неминуче. Дослідження американських науковців, опубліковане 3 серпня у науковому журналі Nature, свідчить, що вченим нарешті вдалося частково оживити органи тіла померлих свиней. Як це відбувалося та як згадане дослідження вплине на майбутнє медицини — пояснює Суспільне.

Що відбувається після зупинки дихання

Через кілька хвилин після смерті у тілі тварини запускається низка біохімічних процесів, викликаних кисневим голодуванням та відсутністю поживних речовин. Ферменти клітин починають перетравлювати мембрани, що призводить до руйнування структури органів і судин. Утім, не всі клітини гинуть одразу. Існує більш тривала серія подій, говорить автор дослідження і нейробіолог із Єльської школи медицини Девід Андрієвич у пресрелізі проєкту.

"Це процес, у який можна втрутитися, зупинити та відновити деякі клітинні функції", — пояснює він.

Звідки виникла ідея відновити орган померлої свині

У 2019 році та сама група науковців із Єльського університету здійснила проєкт, який дозволив відновити функції клітин мозку мертвої свині за допомогою технології “BrainEx”. Цей прилад схожий на апарат “серце-легені”, що може перекачувати спеціальні рідини для підтримки функціонування органів і клітин. Апарати із подібним принципом дії застосовують для відмивання донорських органів охолоджувальним консервувальним розчином.

Вчені вийняли мозок померлої тварини і підключили до приладу, який почав прокачувати крізь судини органу експериментальну рідину, здатну до відновлення пошкоджених клітин і зменшення запалення. Так вдалося частково відновити функцію нервових клітин.

Оскільки мозок є одним із найбільш чутливих до нестачі кисню органів, вчені припустили, що можна спробувати відновити інші важливі для трансплантології органи тварини.

Як виглядав експеримент

Перш за все вчені модифікували технологію “BrainEx”, створивши рідину із більшою кількістю факторів, що можуть мінімізувати шкідливий вплив хімічних процесів, які запускаються у організмі через кілька хвилин після смерті. Технологію назвали “OrganEx”.

Перед дослідженням у місцевого фермера купили свиней, спостерігали за ними три дні, після чого спровокували зупинку серця тварин. Через годину після смерті одну групу свиней підключили до апарату “OrganEx”, а іншу — до апарату “ECMO”, що масово застосовується у відділеннях інтенсивної терапії для забезпечення пацієнтів киснем і виведення вуглекислого газу.

Процедура тривала 6 годин, після чого науковці виявили, що технологія “OrganEx” дозволила зберегти цілісність тканин, зменшити загибель клітин і відновити деякі фізіологічні процеси в багатьох життєво важливих органах — серці, мозку, печінці та нирках.

Серце не втратило здатність скорочуватися, утім не повністю відновило свої функції, а у всьому тілі вдалося відновити кровообіг. Останнє є вагомим досягненням, адже як тільки серце припиняє битися, тканини і органи починають набрякати, руйнуючи та блокуючи кровоносні судини.

Тіла свиней також зберегли здатність рухатися. Про це свідчили самовільні рухи м’язів голови та шиї. Тварини увесь час знаходилися під наркозом без свідомості, тому наразі незрозуміло настільки повноцінно можливо відновити рухові функції.

Науковці також спостерігали характерну для здорових органів і тканин роботу генів, що свідчило про початок процесів відновлення організму піддослідних тварин.

Як це вплине на майбутнє сфери охорони здоров’я

Автори наголошують, що після додаткових досліджень технологія “OrganEx” може мати кілька потенційних застосувань у майбутньому. Найбільш перспективним напрямком є трансплантологія, адже можливість відносити орган через деякий час після смерті людини збільшить кількість доступних для пересадки органів. Наприклад, можна буде відновити серце чи нирки людини, яка загинула на місці під час автокатастрофи.

Також “OrganEx” можна було б застосовувати для лікування пацієнтів, органи яких були пошкоджені під час інсультів або ішемій. Утім, для подальшого застосування необхідно проводити велику кількість подальших досліджень, зокрема на людях, що матиме багато етичних труднощів.

Які існують "підводні камені"

Дослідження науковців доводить, що смерть організму — не момент, а процес, тому експерти Nature зазначають, що тепер підніметься низка етичних питань, зокрема визначення смерті людини, а також посмертного донорства органів. Ба більше, попри гістологічну схожість свиней та людини, для впровадження подібних технологій у клінічну практику потрібні численні клінічні випробування, що стосується тонкої межі між життям та смертю людини. Тому для подальших досліджень необхідно також узгодити етичні та юридичні аспекти експериментів.

Читайте також

"Земля намагається скинути людство, як стару шкіру": у чому причина хвиль аномальної спеки в Європі та світі

Як поліпшити раціон, щоб знизити ризики появи тривожності й депресії під час війни

Під час війни більшість людей переживають горе та втрати. Як із цим справляється наш мозок

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Read more!