G7 закликала Росію передати Україні контроль над Запорізькою АЕС

Знак G-7 у готелі Schloss Elmau у другий день саміту лідерів G-7 в Ельмау, Німеччина, 27 червня 2022 року. Фото: Ліза Йоганссен-Коппіц/Bloomberg через Getty Images

Міністри закордонних справ країн G7 закликали Росію негайно повернути Україні повний контроль над Запорізькою атомною електростанцією.

Про це йдеться у заяві, поширеній МЗС Німеччини.

Очільники МЗС країн Групи семи зазначили, що Росія має негайно вивести свої війська за межі міжнародно визнаних кордонів України та поважати територію та суверенітет України.

"У цьому контексті ми вимагаємо, щоб Росія негайно повернула законному суверенному власникові, Україні, повний контроль над Запорізькою атомною електростанцією, а також усіма ядерними об'єктами в межах міжнародно визнаних кордонів України для забезпечення їх безпечної та надійної експлуатації", — йдеться у заяві.

У G7 зазначили, що український персонал ЗАЕС повинен мати можливість виконувати свої обов'язки без погроз та тиску.

"Контроль Росії над станцією є небезпечним для регіону", — зазначили міністри і додали, що захоплення ЗАЕС та інші дії російських військ підвищують ризик ядерної аварії і становлять небезпеку для українців і цілого світу.

Міністри закордонних справ країн G7 також закликали Росію надати доступ до електростанції експертам МАГАТЕ.

"Персонал МАГАТЕ повинен мати можливість безпечного та безперешкодного доступу до всіх ядерних об'єктів в Україні, а також безпосередньо та безперешкодно взаємодіяти з українським персоналом, який відповідає за експлуатацію цих об'єктів"— йдеться у заяві.

Що відомо

  • 4 березня російські війська захопили Енергодар — місто, в якому розташована станція, а її саму — обстріляли. Бої біля АЕС точились кілька годин, за цей час окупанти кілька разів влучили в один із реакторів. Тоді спалахнув тренувальний центр станції. Пожежу ліквідували. Відтоді Запорізька АЕС контролюється російською армією та представниками "Росатому". За інформацією НАЕК "Енергоатом" на території ЗАЕС перебувають близько 500 російських солдатів.
  • Водночас станом на 26 липня у тимчасово окупованому Енергодарі наразі перебувають близько 10 тисяч працівників Запорізької АЕС.
  • 21 липня стало відомо, що російські окупанти розмістили військову техніку, вибухівку та зброю вже в машинній залі енергоблока АЕС.
  • Президент "Енергоатому" Петро Котін після цього зазначив, що через техніку окупантів, що розміщена в машинному залі першого енергоблоку атомної станції, може статися пожежа.
  • 3 серпня гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що ЗАЕС повністю вийшла з-під контролю агенції. Він закликав Росію та Україну якнайшвидше сприяти відвідуванню комплексу спостерігачами МАГАТЕ.
  • 5 серпня російські військові влаштували обстріли біля промислового майданчика ЗАЕС. Також вони обстрілюють житлові квартали з метою чергової провокації.
  • Після обстрілу в Енергоатомі заявили, що станція працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки.
  • 6 серпня російські військові знову обстріляли майданчик Запорізької АЕС. Ракети влучили поблизу сухого сховища відпрацьованого ядерного палива. В Енергоатомі повідомили, що обстріли пошкодили три датчики радіаційного моніторингу навколо сховища, тому вчасне виявлення та реагування у разі погіршення радіаційної обстановки або витоку радіації із контейнерів відпрацьованого ядерного палива наразі неможливе.
Війна. Усі останні новини

Читайте також

МОЗ надало рекомендації на випадок радіаційної аварії

Вторгнення Росії в Україну, день 168. Текстовий онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Read more!