Роботодавці звернулися до української влади щодо питання сплати податків за кордоном

Фото: pexels.com

Відповідно до законодавства багатьох країн ЄС, якщо людина перебуває в цій країні понад 182-183 дні, вона може бути визнана податковим резидентом. Це означає, що вона муситиме сплачувати податки тій країні, в якій перебуває. Водночас президент Конфедерації роботодавців України Олексій Мірошниченко в ефірі телемарафону на Суспільному розповів, що цього може і не статися.

"Ключове слово "може". Враховуючи, що повномасштабна війна почалася 24 лютого, і багато наших громадян почали виїжджати вже в наступні дні, то цей термін минає приблизно наприкінці серпня. Думаю, що треба зробити так, як багато країн зробили відносно візового законодавства. Вони продовжили офіційний дозвіл для наших громадян перебування до року. Але відносно податкового резидентства поки що ясності немає", — говорить Мірошниченко.

Аналітик Центру аналізу публічних фінансів Київської школи економіки Тарас Маршалок пояснив, що в Євросоюзі та Україні існує таке поняття, як податкове резидентство. Тобто будь-який громадянин, який проживає на території іншої країни понад 183 дні, він втрачає резидентство тієї країни, з якої прибув, і набуває податкового резидентства вже в країні перебування. Це означає, що незалежно від того, де людина отримує доходи, в країні, з якої приїхала чи будь-якій іншій країні, податки зі своїх доходів вона повинна сплачувати саме в тій країні, в якій перебуває більше цих 183 днів. Тобто, якщо українець працює дистанційно, і його роботодавець сплачує податки в Україні, то після 183 днів, може втратити українське податкове резидентство, і це може призвести до того, що законодавець чи європейський контролюючий орган змушений буде примусити таких українців платити навіть з доходів, отриманих в Україні, податки до їхньої казни.

"Я не хочу вірити в таку цифру, як втрата 70 млрд грн, тому що ми розуміємо, що війна це надзвичайний випадок, який ні з чим не можна порівняти. І уряди країн, куди переважно виїхали наші люди, ухвалять певні законодавчі ініціативи або це питання буде врегульоване у двосторонньому порядку між урядом України та урядами тих країн, які через надзвичайність ситуації, не будуть позбавляти українців, так званого, податкового резидентства", — сказав Маршалок.

Мірошниченко зі свого боку зазначив, що Конфедерація роботодавців України звернулася і до МЗС, Мінфіну та Верховної Ради, щоб їм роз’яснили, чи можуть українці потрапити під податкове законодавство, і чи змушені вони будуть, починаючи з 2023 року, стати податковими резидентами і платити податки в іншій країні. Це може стосуватися як і тих, хто працює дистанційно, так і тих, хто влаштувався на роботу за кордоном.

"Потенційна втрата Україною 70 млрд грн може бути сумарною з двох частин: відповідно до нашого законодавства, податок доходів громадян сплачують за місцем реєстрації юридичної особи і 60% залишається місцевій громаді. Якщо підприємство переміщено, умовно кажучи, з Харкова у Львів чи Чернівці, то треба з’ясувати юридичний статус підприємства, і де буде платитися податок. Тому ми й звернулися, щоб нам надали відповідні роз'яснення. Тобто не тільки закордоном, а й в Україні теж", — розповів Мірошниченко.

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 167. Текстовий онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Read more!