Зеленський вимагає запровадити санкції проти Росії через обстріли й мінування Запорізької АЕС

Запорізька АЕС 8 серпня 2022 року, фото: AP

Росія повинна отримати нові санкції за те, що створює загрозу ядерної катастрофи для усього світу на Запорізькій атомній електростанції. Про це 8 серпня сказав президент України Володимир Зеленський під час свого звернення до українців.

"Активно інформуємо світ про російський ядерний шантаж – про обстріли та мінування об’єктів Запорізької АЕС. Вже є відповідні реакції міжнародної спільноти. Але потрібно пришвидшувати дії у відповідь. Росія не зважатиме на слова й занепокоєння. Потрібні нові санкції проти держави-терориста та всієї російської атомної галузі за створення загрози ядерної катастрофи", — заявив президент.

Раніше Зеленський обговорив ситуацію на ЗАЕС з головою Євроради Шарлем Мішелем.

Запорізька АЕС — найбільша у Європі атомна станція, наголосив президент України. Він порівняв потенційні наслідки дій РФ зараз із Чорнобильською катастрофою: "Чорнобильська катастрофа – це вибух в одному реакторі, Запорізька АЕС – це шість енергоблоків".

Напередодні український омбудсмен Дмитро Лубінець повідомив, що Україна надіслала листи в ООН та Міжнародне агентство з атомної енергії з вимогою направити безпекову місію на захоплену росіянами Запорізьку атомну електростанцію.

Що відомо

  • 4 березня російські війська захопили Енергодар — місто, в якому розташована станція, а її саму — обстріляли. Бої біля АЕС точились кілька годин, за цей час окупанти кілька разів влучили в один із реакторів. Запорізька АЕС контролюється російською армією та представниками "Росатому". За інформацією НАЕК "Енергоатом" на території ЗАЕС перебувають близько 500 російських солдатів.
  • 21 липня стало відомо, що російські окупанти розмістили військову техніку, вибухівку та зброю вже в машинній залі енергоблока АЕС.
  • 3 серпня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що Запорізька атомна електростанція повністю вийшла з-під контролю агенції, принципи ядерної безпеки на станції порушені. Він закликав Росію та Україну якнайшвидше сприяти відвідуванню комплексу спостерігачами МАГАТЕ.
  • Після заяви про намір МАГАТЕ відвідати ЗАЕС, 5 серпня російські військові влаштували обстріли біля промислового майданчика ЗАЕС.
  • Після обстрілу в Енергоатомі заявили, що станція працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки.
  • Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш виступив із вимогою надати міжнародним інспекторам доступ до Запорізької атомної електростанції.

Читайте також

МОЗ надало рекомендації на випадок радіаційної аварії

Вторгнення Росії в Україну, день 166. Текстовий онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Read more!