Внаслідок війни екосистема Сумщини зазнала шкоди на майже 180 млн грн

Миропілля, Сумська область. 1 серпня 2022 р. Фото: Юлія Ніколаєва /Суспільне Суми

Внаслідок воєнної агресії Росії на території України, станом на 1 серпня, екосистема Сумщини зазнала шкоди на суму майже 180 млн грн. З них 150 млн – це шкода від забруднення атмосферного повітря і 25 млн грн – ґрунтів та земель сільгосппризначення. Також шкоди зазнали зелені насадження та водні ресурси. Про це Суспільному повідомила директорка департаменту захисту довкілля та енергетики Сумської ОВА Ірина Кашпур.

Щоправда, ця інформація не остаточна, оскільки активна фаза обстрілів триває щодня.

Вже з перших днів війни прикордонні землі Сумщини росіяни обстрілювали з різних видів зброї. Влучали снаряди й на сільськогосподарські поля.

Сільський голова Садівської громади Іван Крючков згадує, як під час втечі з території України на одній з російських машин здетонували боєприпаси.

"Причини цієї детонації нам не відомі. Але коли ці снаряди здетонували, то вони розліталися по полях наших аграріїв", - говорить він. Аграріям довелося прибирати небезпечні уламки в тому числі самостійно.

Середино-Будська громада. 31 липня 2022 року. Фото: Сумська ОВА

Перед початком посівної кампанії аграріям доводилося обходити небезпечну ділянку, говорить керівник дослідного господарства Інституту сільського господарства північного сходу НААНУ Віктор Пахненко. Він показує два поля, на одному з яких знайшли 9 снарядів, а на іншому - понад 10.

Есманська громада, на відміну від Садівської, входить до прикордонної зони. За словами її голови Сергія Мінакова, тут пошкоджено до 100 га земель різного призначення.

"Практично на кожному полі були вибухи, пошкоджено сади. 2 км від кордону взагалі ніхто нічого садить не буде. Артилерія, міномети, воронки практично на кожному полі. Років два нам ще відновлювати це потрібно буде", - вважає він.

Шалигине, Сумська область, 11.06.2022. Фото: Сумської ОВА

У департаменті агропромислового розвитку говорять, що в Сумській області через воєнні дії використовується 95% від земель сільгосппризначення. За словами директора департаменту Олександра Маслака, загалом у використанні сільгоспвиробників та в господарствах населення нині 1,7 млн га сільськогосподарських земель різних видів.

Він також розповів, що ускладнюють роботу аграріїв наслідки вибухів, після яких потрібно проводити рекультивацію, вирівнювання території. Також на поверхні ґрунту можуть залишатися залишки важких металів, що недопустиме при вирощуванні сільськогосподарської продукції.

Фото: Telegram/Дмитро Живицький

Окрім пошкодження ґрунту, шкода від російсько-української війни завдана й повітрю, говорить Ірина Кашпур.

"Потрапляння снарядів по автобазах України спричинило такий викид, який великий металургійний комбінат робить за 1,5 року. Усе це може повертатися у ґрунти у вигляді кислотних дощів, якщо ми кажемо про сульфати, азотні солі", - розповіла вона.

Вже зараз аграрії готують підґрунтя для майбутньої посівної. Поки мова йде лише про територіальні можливості. А що посіють на цих землях – достеменно не знають. Олександр Маслак говорить, що у планах – залучити в посівній прикордонні території.

Авторка - Оксана Усенко

Що відомо

  • Жнива на Сумщині сповільнилися через дощі.
  • На початку липня сільськогосподарські підприємства Сумської області були забезпечені пально-мастильними матеріалами на 50%.
  • У 2022 році у Сумській області засіяли 91% сільськогосподарських площ.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram