Міжнародний Червоний Хрест заявив, що не гарантував безпеку українських полонених

Важливо
. Колонія в Оленівці, Донецька область. 29 липня 2022 року, фото: АР

Міжнародний комітет Червоного Хреста заявив що не гарантував безпеку українських військовополонених, захоплених РФ, оскільки зробити це можуть лише сторони конфлікту.

Про це 3 серпня повідомляється на сайті організації.

"Ми отримали багато питань щодо ролі МКЧХ у міжнародному збройному конфлікті в Україні, нашої роботи з надання допомоги військовополоненим та про те, що Женевські конвенції говорять про їхні права", — зауважили в "Червоному Хресті".

В організації наголосили, що не могли гарантувати безпеку українських полонених.

"Ми не гарантували безпеку військовополонених, котрі опинилися в руках ворога, бо це не в наших силах. Ми наперед роз'яснили це сторонам. Сторони конфлікту зобов'язані забезпечити захист військовополонених від актів насильства, залякування та суспільної цікавості, а також від наслідків воєнних дій. Тільки сторони конфлікту можуть остаточно забезпечити безпеку військовополонених", — зазначили в МКЧХ.

У Червоному хресті стверджують, що надіслали запит на доступ до колонії в Оленівці одразу після того, як дізнались про атаку 29 липня. При цьому запит стосувався також доступу до всіх місць, де могли перебувати чи лікуватись військовополонені.

"Ми також запропонували підтримати евакуацію поранених та безоплатно передати медикаменти, засоби захисту та матеріали для судово-медичної експертизи", — зауважили в організації.

При цьому Комітет досі не має доступу до полонених, які постраждали через атаку, й не мають гарантій для проведення цього візиту. Так само окупанти ігнорують пропозицію про передачу допомоги, необхідної для лікування поранених.

"Ми будемо продовжувати запитувати доступ до військовополонених, які утримуються або містилися в Оленівці, та в будь-яких інших місцях, де утримуються військовополонені, керуючись нашими гуманітарними зобов'язаннями та нашим мандатом відповідно до Женевських конвенцій", — повідомили в МКЧХ.

У Червоному Хресті зазначили, що представники організації відвідали колонію в Оленівці лише одного разу, у травні цього року, щоб доставити цистерни з водою.

"Але у нас не було доступу до військовополонених, які там утримуються, на індивідуальній основі. Відповідно до Третьої Женевської конвенції під час міжнародних збройних конфліктів МКЧХ повинен мати доступ до всіх військовополонених, де б вони не знаходилися. Ми також маємо повну свободу вибору місць, які ми хочемо відвідати. З лютого 2022 року наші команди отримали доступ до деяких полонених, але не всіх", — пояснили в МКЧХ.

В організації наголосили, що готові розгорнути роботу в Оленівці.

"Нам потрібен негайний доступ до військовополонених, які перебувають або утримувалися в СІЗО "Оленівка", де б вони не були, та необхідні гарантії безпеки. сторонами у конфлікті, щоб наші команди могли отримати доступ до місця", — підкреслили в Комітеті.

Окрім надання допомоги пораненим і загиблим, МКЧХ також має намір зустрічатися з військовополоненими, реєструвати їх та обговорювати з ними наодинці умови їхнього інтернування та поводження з ними.

Що відомо

  • Під час вибуху в ніч проти 29 липня, який пролунав на території колишньої виправної колонії в смт Оленівка на тимчасово окупованій території Донецької області, була знищена будівля, де утримували українських військовополонених. За даними росіян, загинуло понад 50 українських захисників. За даними Офісу генпрокурора України, ​поранення дістали 130 людей.
  • 16 травня після трьох місяців оборони Маріуполя командир "Азову" Денис Прокопенко у зверненні повідомив, що наказ вищого військового командування для збереження життів особового складу виконали.
  • Після цього заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомила, що поранених військових з "Азовсталі" у Маріуполі евакуювали в лікарню Новоазовська на території самоназваної "ДНР". Туди доставили 53 важкопоранених бійців. Ще 211 — евакуювали через гуманітарний коридор в окуповану Оленівку. Їх планують повернути на підконтрольну Україні територію за процедурою обміну.
  • 6 червня президент Володимир Зеленський повідомив, що після боїв за Маріуполь у російському полоні опинились понад 2,5 тисячі українських бійців із заводу "Азовсталь".

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 162. Текстовий онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу