Євросоюз дав позитивну оцінку виконанню Україною Угоди про асоціацію

Прапори України та ЄС. Getty Images/EyeEm/Anastasia Malaman

Європейський Союз опублікував щорічний звіт про виконання Україною Угоди про асоціацію, в якому зазначає, що попри труднощі проведені реформи дозволяють Україні впевнено вступити в новий етап євроінтеграції.

Документ оприлюднила пресслужба Єврокомісії. У звіті перерахували основні досягнення України:

 1. у сфері правосуддя, верховенства права та боротьби з корупцією відбулося кілька позитивних змін. Було ухвалено ключові закони, спрямовані на реформування Вищої ради правосуддя та відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів, а також закон про НАБУ, який встановлює необхідну правову базу для роботи органу, і закон про захист викривачів корупції. Питання реформи Конституційного суду досі не вирішено, не закінчено процес відбору нового керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури;
 2. уряд України ухвалив нову стратегію реформування державного управління відповідно до європейських стандартів і принципів Організації економічного співробітництва та розвитку, а також відновив прийняття на держслужбу на основі заслуг;
 3. втручання уряду України в управління НАК Нафтогаз викликало стурбованість щодо ефективності реформи корпоративного управління держпідприємствами;
 4. фінансовий сектор України залишався з профіцитом, попри пандемію COVID-19, але події в Нацбанку викликали занепокоєння щодо незалежності банку та системи банківського моніторингу;
 5. ринок електроенергії в Україні продовжував функціонувати з деякими ознаками деформації та ринкових маніпуляцій. Пріоритетом було підключення до континентально-європейської енергосистеми, яке відбулося 16 березня 2022 року;
 6. у сфері екологічних реформ у 2021 році було досягнуто незначного прогресу, але Україна ухвалила та представила свій внесок до Паризької угоди та ухвалила Стратегію адаптації до змін клімату, розпочався діалог України та ЄС з приводу "зеленої" трансформації нашої країни та Європейського зеленого курсу;
 7. Україна продовжує досягати значних успіхів у галузі цифрової трансформації та ухвалила закон про регулювання у сферах телекомунікацій — важливий крок для приведення законодавства у відповідність до нормативно-правової бази країн ЄС.

"Європейський Союз продовжуватиме підтримувати Україну в її комплексній програмі реформ", — запевнили в Єврокомісії.

Що відомо

 • Переговори між Україною та Європейським Союзом щодо укладення нової посиленої угоди на заміну Угоди про партнерство та співробітництво розпочалися у березні 2007 р.
 • Протягом 2007-2012 років відбулися 21 раунд переговорів щодо Угоди про асоціацію та 18 раундів переговорів щодо розділу Угоди про створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі.
 • 19 грудня 2011 року на Саміті Україна – ЄС оголошено про завершення переговорів щодо Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Ця Угода є більш масштабною у порівнянні з аналогічними угодами, укладеними ЄС з країнами Центральної та Східної Європи.
 • 15 травня 2013 року Колегія Європейської Комісії ухвалила рішення рекомендувати Раді ЄС підписати Угоду, а також дозволити її тимчасове застосування до завершення процедур ратифікації державами – членами ЄС.
 • 21 листопада 2013 року Кабінет Міністр вирішив призупинити підготовку до підписання угоди з ЄС, заявивши при цьому, що не відмовляється від євроінтеграції. На той момент чинний президент Віктор Янукович не підписав у Вільнюсі Угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі з Європейським Союзом на саміті "Східного партнерства".
 • Підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС відбулося в два етапи: 21 березня 2014 року під час Позачергового Саміту Україна — ЄС було підписано політичну частину Угоди та Заключний акт Саміту. Документи підписав прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.
 • 27 червня 2014 року в ході засідання Ради ЄС, Президентом України Петром Порошенком та керівництвом Європейського Союзу і главами держав та урядів 28 країн, була підписана економічна частина Угоди.
 • 16 вересня 2014 р. Верховна Рада та Європейський парламент синхронно ратифікували Угоду про асоціацію між Україною та ЄС.

Загальний прогрес виконання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом за 2021 рік зріс до 61%. Про це повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль 29 грудня 2021 року. Шмигаль розповів, що укладено угоду про Спільний авіаційний простір, або "авіаційний безвіз". Також уряд зосереджений на отриманні ще 5 безвізів: промислового, митного, цифрового, транспортного та енергетичного.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу