Лисичанськ – річниця звільнення та друга окупація міста

. Лисичанськ. Фото: Суспільне Донбас

24-го липня Лисичанськ мав святкувати річницю звільнення. Тоді, у 2014 році, бої за місто тривали дві доби, внаслідок військових дій було частково пошкоджено 500 будинків. Спогади про події того часу та мирне життя Лисичанська – у матеріалі Суспільного.

"У 2014 році на гребені підняття національно-визвольного руху на Майдані, в Лисичанську Луганської області з'явилися незрозумілі на той період люди, які проголошували свою незалежність до центральної України. При цьому правоохоронні органи дозволяли таким проявам бути в нашій області та у нашому місті”, – розповідає про ті події житель Лисичанська Анатолій Рижков.

Появу триколорів на міській раді та на багатьох будівлях міста згадує й місцева жителька Ганна Рясна.

“В мене на все життя запам’ятався один кадр. Коли я біля ринку Джаміля, там є сквер біля Максим парку, сиділа з дитинкою, гуляла й бачила як під'їжджала машина комунальних служб, знімала прапор України й вішала прапор Росії. Для мене це на все життя залишилось в пам'яті, тому що я не дуже таке бачила – боротьбу та протистояння. Я бачила те, як просто свої ж люди змінювали прапор”, – ділиться Ганна.

Після встановлення бойовиками контролю над Лисичанськом та проведення референдуму, найманці почали викрадати людей та утримувати їх на Луганському склозаводі.

“Події у 2014 році були ознаменовані перед усім насиллям, щодо проукраїнських настроїв й своєю чергою вони були на рівні правового нігілізму. Якщо ти говориш за Україну, якщо ти бажаєш бути в Україні – ти вже є ворогом так званої народної республіки Луганської й багато моїх друзів, знайомих, отримали скажемо так попередження, щодо своєї громадянської позиції”, – згадує Анатолій Рижков.

22-го липня Збройними силами України та добровольчими формуваннями було звільнено Сєверодонецьк, потім бої за звільнення Лисичанська тривали дві доби. Під час штурму загинув генерал-майор Нацгвардії Олександр Радієвський.

“Ми зрозуміли, що ми всі українці саме у 2014 році. Нам до цього було напевно байдуже хто ми, аби було що їсти, де працювати. Саме з 2014 року ми зрозуміли, що ми українська нація, ми почали дивитись, осмислювати мову, культуру, освіту. Це період нової історії, нового виховання дітей”, – розповідає Ганна Рясна.

Після звільнення Лисичанська, каже Ганна, почали змінювати підходи, щодо впровадження освіти та культури у місті:

“Окрім формальної культури, такої як танці, пісні й декоративно ужиткове мистецтво є ще неформальна освіта, неформальна культура. В Лисичанську створилась мережа молодіжних хабів. Завдяки цій мережі, я скажу, що на сьогодні вже як продукт можна бачити вирощених лідерів громадської думки. 50 відсотків волонтерських хабів, які діяли під час війни – це були лідери, які стали з мережі молодіжних центрів, які там займались неформальною освітою, волонтерством й це такий, як росточок для того, щоб вони далі шли вже підковані в велике життя, страшне життя, яке є сьогодні”.

Наразі Лисичанськ окупований вже вдруге. Третього липня Збройні сили України вимушено відійшли з Лисичанська через перевагу ворога у кількості. За словами керівника Лисичанської військової адміністрації Валерія Шибіко, люди, які живуть у місті, проходять фільтрацію.

“Йде фільтрація, усіх певного віку забирають на фільтрацію й везуть в раніше окуповані міста, які знаходяться в той же Первомайськ, Старобільськ й там з ними, я не знаю, мабуть, проводять якісь бесіди. Ми не знаємо, що відбувається з тими людьми. Більш того, місто розбили на сектори й з одного сектора перейти у другий неможливо, тому що це заборонено”, – розповідає про події у Лисичанську Валерій Шибіко.

У місті залишилось близько 30% відсотків житлового фонду, який частково пошкоджений. Туди заселяють людей, але відновити інфраструктуру, каже Валерій Шибіко, в окупантів не вдасться:

“Відновити інфраструктуру не можливо наразі за короткий термін, тому що ті хто окупував це місто, ті його й зруйнували. Тому, що зруйноване все, немає води, тому що підстанція, яка живила насоси, вона розбита в Білогорівці. Світла не буде, тому що побиті усі лінії електропередач, немає газу, немає зв’язку. Зруйноване все, немає нічого, що стосується промисловості, останнє, що було зруйноване – це була пекарня, мініпекарня”.

Що відомо

  • За даними Лисичанської військової адміністрації у місті залишилось до 12 тисяч людей.

Читайте також

Сєвєродонецьк вдруге під окупацією: спогади про мирне життя та початок повномасштабної війни

Вісім років тому ЗСУ звільнили Рубіжне від бойовиків

Вісім років тому українські військовослужбовці звільнили Попасну від бойовиків

Попасна: життя між окупаціями

Вісім років тому Сєвєродонецьк вперше звільнили від окупантів. 22 липня 2014 у спогадах містян

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram