Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон під час офіційного звернення 7 липня повідомив, що йде з поста лідера Консервативної партії і посади прем'єр-міністра. Водночас він залишиться виконувати обов'язки до обрання нового лідера.
Він зазначив, що зараз парламентська Консервативна партія має обрати нового лідера, а отже, і нового прем’єр-міністра.
"Процес вибору нового лідера має розпочатися зараз. А розклад оголосять наступного тижня. Сьогодні я призначив Кабінет міністрів, який буде працювати зі мною, доки не буде обраний новий лідер. Я хочу сказати мільйонам людей, які голосували за нас у 2019 році, багато з них вперше проголосували за консерваторів. Дякую вам за цей неймовірний мандат, найбільшу консервативну більшість з 1987 року, найбільшу частку голосів з 1979 року. І причина, чому я так наполегливо боровся протягом останніх кількох днів, щоб продовжувати виконувати цей мандат полягала не лише в тому, що я так хотів. Але і у тому, що я вважав, що це моя робота, мій обов’язок, мій обов’язок перед вами продовжувати робити те, що ми обіцяли в 2019 році", — сказав Джонсон.
Прем'єр наголосив, що пишається досягненнями уряду "від завершення BrexitВихід Великої Британії з Європейського Союзу до врегулювання наших відносин, повернувши цій країні повноваження приймати власні закони в парламенті, провівши нас усіх через пандемію, забезпечивши найшвидше впровадження вакцини в Європі, найшвидший вихід із карантину, і за останні кілька місяців, очолити Захід у протистоянні агресії Путіна в Україні".
Він також звернувся до українців та запевнив, що Британія продовжуватиме підтримку України на тлі російської агресії.
"Дозвольте мені сказати зараз народу України, що я знаю, що ми у Великій Британії продовжуватимемо підтримувати вашу боротьбу за свободу скільки буде потрібно", — наголосив він.
Джонсон також додав, що у Британії просуватиме масштабну програму інвестицій в інфраструктуру та технології, найбільшу за століття, "продовжуючи розкривати потенціал кожної частини Сполученого Королівства".
"І якщо ми зможемо це зробити, то в цій країні ми будемо найзаможнішими в Європі. І в останні кілька днів я намагався переконати своїх колег, що було б нерозумно змінювати уряди, коли ми так багато робимо. І коли ми маємо такий великий мандат, і коли ми фактично лише на кілька балів відстаємо в опитуваннях, і коли економічна ситуація така важка всередині країни та на міжнародному рівні. Я шкодую, що не досяг успіху в цих суперечках, і, звісно, це боляче", — додав Джонсон.
Президент Володимир Зеленський в інтерв'ю CNN назвав прем'єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона "справжнім другом України". Він висловив сподівання, що політика Великої Британії щодо України найближчим часом не зміниться, попри відставку Джонсона.
Президент України заявив, що з нетерпінням чекає прямої розмови з Джонсоном, щоб дізнатися більше про деталі його відставки.
"Я знаю, що буде багато людей, які відчують полегшення, і, можливо, чимало також будуть розчаровані. І я хочу, щоб ви знали, як мені сумно відмовлятися від найкращої роботи у світі".
Міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс зазначила, що Джонсон ухвалив "правильне рішення".
Процес обрання нового лідера Консервативної партії відбуватиметься у декілька етапів: спочатку буде складений список з усіх бажаючих зайняти відповідний пост, потім відбудеться голосування за кожного кандидата. Після літньої кампанії двох кандидатів, що отримають найбільшу підтримку, відбудеться фінальне голосування. Воно заплановане на початок осені. Водночас новий прем’єр-міністр буде призначений до партійної конференції в жовтні.
Згідно з результатами опитування YouGov, одним з основних претендентів на пост голови британського уряду є міністр оборони Великої Британії Бен Воллес.
Що відомо
- Після рекордної кількості відставок у британському уряді 7 липня вранці тиск на Бориса Джонсона посилився. Міністр у справах Північної Ірландії Брендон Льюїс пішов у відставку, заявивши, що “точка неповернення минула”. Новий канцлер казначейства Надхім Захаві, який обіймав посаду лише два дні, публічно закликав Джонсона "піти зараз". Одразу після цього новопризначений міністр освіти Мішель Донелан подала у відставку, заявивши, що вона “благала” прем'єр-міністра піти у відставку. Загалом кілька десятків політиків у британському парламенті та понад п'ятнадцять міністрів в уряді залишили свої державні посади на знак протесту проти керівництв прем'єр-міністра Бориса Джонсона. Свою посаду покинула і прессекретарка прем'єра Аллегра Страттон. Раніше сам Джонсон заявив, що звільнятися не планує.
- Відставки в британському уряді розпочалися після того, як Борис Джонсон перепросив за призначення на посаду члена парламенту від партії Торі, якого звинуватили у домаганнях до двох чоловіків у нетверезому стані у приватному клубі.
Опитування YouGov 5 липня показало, що 69% британців вважають, що Джонсон має піти у відставку. Зокрема, більш ніж половина виборців-консерваторів також вважають, що Джонсон має піти.
- Джонсон відомий своєю підтримкою України. Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну прем'єр двічі відвідував Київ з неанонсованим візитом, неодноразово висловлював підтримку президенту Зеленському та називав його "другом".
Читайте також: Велика Британія надасть Україні ще 100 мільйонів фунтів стерлінгів безпекової допомоги
Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу