В Узбекистані почались акції протесту проти поправок про статус автономії

Фото: Twitter

В автономній республіці Каракалпакстан, що входить до складу Узбекистану, розпочалися протести проти позбавлення регіону суверенного статусу та права на відділення.

Про це повідомляє Радіо Свобода.

"Жителі Каракалпакстану виступають проти проєкту нової редакції Конституції Узбекистану, винесеного на громадське обговорення 26 червня. Поправки припускають, що з опису статусу Каракалпацької республіки буде видалено слово "суверенна", а також усунуто згадку про право Каракалпакстану на відокремлення від Узбекистану", — йдеться у повідомленні.

Як зазначає видання, від вечора 26 червня у соціальних мережах з’явились заклики до масових виступів, а 27 червня мешканці міста Нукус повідомили про обмеження роботі мобільного інтернету. 1 липня у місті зібрались сотні людей із прапорами Каракалпацької республіки.

При цьому особливе обурення мешканців регіону викликало затримання місцевого журналіста та активіста Даулетмурата Тажимуратова, який також закликав громадян вийти на мітинги проти проєкту поправок до Конституції країни. Сестра журналіста повідомила, що вдень правоохоронці забрали його з дому. Згодом Тажимуратова відпустили.

За повідомленнями місцевих ЗМІ, уряд увів у Каракалпакстан додаткові сили узбецької Нацгвардії. При цьому поліція затримувала місцевих мешканців.

МВС Узбекистану заявило, що демонстрації проти поправок до Конституції є незаконними, зазначивши, що йдеться про "неправильне тлумачення конституційних реформ".

"Перед демонстрантами виступив глава республіки. Люди почали розходитися. Наразі поліцейські проводять із протестувальниками роз'яснювальну роботу", – зазначається у заяві МВС країни.

Каракалпакстан — республіка у складі Республіки Узбекистан зі столицею у місті Нукус. Регіон займає до 40% території Узбекистану, її населення становить до 2 мільйонів людей.

У 1990 році Верховна рада Каракалпакстану ухвалила декларацію про суверенітет, однак у 1993 році була укладена міждержавна угода про входження Каракалпакстану до складу Узбекистану. В документі закріплено право виходу зі складу країни, прописане також у чинній Конституції Узбекистану.

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 128. Текстовий онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу