Міжнародний Комітет Червоного Хреста планує посилити підтримку Сумщини

Суспільне Суми

Міжнародний Комітет Червоного Хреста збирається організувати на Сумщині роботу медичних мобільних бригад. Це одна з програм підтримки, запланованих для області. Про ці програми та чому для Міжнародного Комітету важливо підписати меморандум з Сумською ОВА – Суспільне поговорило з Максимом Забалуєфим, головою субделегації Міжнародного Комітету Червоного Хреста у Сумській, Полтавській і Харківській областях, та Ігорем Шаповалом, тимчасово виконуючим обов’язки голови обласної організації Товариства Червоного Хреста.

- Яка мета вашого приїзду в Суми саме зараз?

- Максим Забалуєф: Ми вперше приїхали в Суми на початку березня під час організації "зелених коридорів" з евакуації мирних жителів. З командою, разом з Ігорем, товариством Червоного Хреста України ми також супроводжували конвой, щоб вивезти людей. Це була наша перша поїздка в Суми. Тут ми вже були кілька разів. Метою нашого приїзду зараз є спілкування з головою військової адміністрації Сумщини, познайомитися, поговорити про наші програми, наміри, почути від нього корисну інформацію та поради з метою розширення гуманітарної допомоги, яку ми хочемо надавати мешканцям Сумської області.

- Які програми зараз функціонують за сприяння Червоного Хреста?

- Максим Забалуєф: У нас є ряд програм, що стосуються безпосередньо мирних мешканців, які постраждали від збройних конфліктів. Ці програми діють у всьому світі за сприяння нашої організації, згідно з Женевськими угодами: від забезпечення продовольством – до відновлення зруйнованих об’єктів інфраструктури чи будинків, пошук зниклих безвісти.

Ми намагаємося розв'язувати питання з житлом, забезпечення продовольством, укріплення медичних служб, пошуком тих, хто зник безвісти, відновленням сімейних зв’язків.

І зараз в Україні розглядається можливість надання фінансової допомоги переселенцям, тим, хто втратив рідних, отримав поранення. Є програми з підготовки до зими. Є програма з надання будівельних матеріалів та відновлення зруйнованих об’єктів. За можливості ми розглядатимемо всі заявки по Сумській, Харківській та Полтавській областях.

Суспільне Суми

- Які програми наразі плануєте впроваджувати саме на Сумщині?

- Максим Забалуєф: На Сумщині – абсолютно всі програми, про які я сказав, ми маємо намір активізувати. Також – з підготовки до зими і надання фінансової допомоги переселенцям. Продовжуватимемо забезпечувати продуктами та будівельними матеріалами тих, хто цього потребує.

- Чому важливо налагодити контакт саме з ОВА?

- Ігор Шаповал: Обласна військова державна адміністрація – це основний керівник ситуації від держави, тому всі ті проєкти і програми, які впроваджуються, повинні розумітися відповідно і адміністрацією для того, щоб більш швидко і ефективно їх впроваджувати. Якщо такого порозуміння немає, то ми можемо мати десь певні труднощі, які не дають своєчасно ці програми реалізовувати.

- Які саме труднощі?

- Ігор Шаповал: Були такі ситуації, коли ми не могли розвозити гуманітарні вантажі в північні райони області. Це пов’язано з дефіцитом пального, особливо, дизельного. Весь наш транспорт на ньому працює. Це створювало накопичення гуманітарних вантажів на тих складах, які ми орендуємо. Люди, які повинні були отримувати ці вантажі, їх своєчасно не отримували. Співпраця з державною адміністрацією повинна пріоритетно розв'язувати ці питання. Ми сподіваємось, що найближчим часом зможемо підписати меморандум, побудувати ті планові питання, які стосуються адміністрації і нас, для того, щоб їх швидко і ефективно впроваджувати.

А співпраця з Міжнародним Комітетом Червоного Хреста підсилює наші можливості і розширює ті програмні моменти, які повинні надавати допомогу населенню: як продовольчого напрямку, так і фінансового, медичного. В тому числі відбудова таких приміщень, як, наприклад, Тростянецька лікарня.

Тростянецька лікарня. 30.03.2022. Суспільне Суми

- Чи визначено вже пріоритетні райони Сумщини, куди піде ця допомога?

- Максим Забалуєф: Це дві громади – Охтирка та Тростянець. Ми також спостерігаємо за ситуацією в північній частині області у прикордонних районах, у Боромлі ми надавали допомогу. І це також серед тих моментів, які б ми хотіли обговорити з головою ОВА. Щоб почути пропозиції, які б допомогли підсилити наші програми в інших територіальних громадах на Сумщині.

Охтирка, Сумська область, 2022 рік. Суспільне Суми

- Для того, щоб пришвидшити процес надання допомоги, потрібно підписати меморандум, якнайшвидше?

- Ігор Шаповал: Так. Меморандум – це певні домовленості. Хоча вони не несуть фінансових зобов’язань, але моральна відповідальність за спільну реалізацію цих проєктів на допомогу населенню пришвидшить впровадження тих програм, які потрібні.
Суспільне Суми

- Впровадження мобільних бригад – що це за програма?

- Ігор Шаповал: Це програма, яку сьогодні фінансує і впроваджує Міжнародний Комітет Червоного Хреста. Вони наші донори основні по цій програмі. Вони забезпечують фінансово формування таких бригад, завданням яких є підсилення первинної ланки. Бо аналіз сьогоднішнього стану служби охорони здоров’я говорить про те, що на "первинці", особливо, в сільській місцевості, не завжди достатньо ресурсу, за допомогою якого можна своєчасно і швидко надавати допомогу. І якраз завдання цих бригад – підтримка "первинки" протягом 2022-2023 років. Тож, ми хочемо підписати меморандум між Міжнародним Комітетом Червоного Хреста, управлінням охорони здоров’я і обласною організацією та розпочати впровадження цієї програми.

- Що буде містити ця підтримка?

- Максим Забалуєф: Ми надаємо технічну підтримку, медичні препарати, вакцини, обладнання, які будуть використовуватись на територіях, де розташовані ці мобільні бригади. А також ми будемо фінансувати транспортні витрати, надання автомобілів, обладнання. Ці питання ми хотіли б обговорити з управлінням охорони здоров’я і обласною організацією Червоного Хреста.

- Скільки планується таких мобільних бригад на Сумщині?

- Ігор Шаповал: Зараз питання обговорюється. Від трьох до семи мобільних бригад може бути впроваджено. Все буде залежати від рішення Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Перше, це три бригади, які ми можемо запустити на території області. Це новий реанімобіль, його вже закупив Міжнародний Комітет Червоного Хреста. Це обладнання для невідкладної допомоги, це навіть переносний апарат УЗД.

Крім цього, фінансується технічна підтримка авто. Буде здійснюватися фінансування на кожну бригаду чотирьох ставок: лікаря, двох медичних сестер і водія. Рівень фінансового забезпечення відповідатиме рівню штатного забезпечення медичної служби. Плюс – тридцять найменувань таблетованих препаратів.

- Мобільні бригади знаходитимуться десь в районі?

- Ігор Шаповал: Так, вони базуватимуться на базі районних лікарень, бо це дорого вартісні автомобілі, їм потрібне місце утримання, охорона. Плюс – заправка буде і лікарі. Ми швидше зможемо найняти їх у районних центрах, ніж в селі. Немає потреби шукати людину десь в Сумах. Бо під час спілкування з лікарями, вони говорили про те, що є штат, який вивільняється, є люди, які потребують працевлаштування. Першочергово – це сімені лікарі, які будуть працювати, але вони будуть навчатися додатково ще наданню допомоги відповідно до комплектації цих транспортних засобів, тобто будемо підвищувати професійні якості цих людей.

- Скільки часу діятиме така програма?

- Максим Забалуєф: Поки мова йде про три місяці. За цей час ми оцінимо результативність та ефективність проєкту.

- Ігор Шаповал: Тобто, це буде залежати ефективності, як спрацює управління охорони здоров’я. Первинні ланки, наскільки вони доведуть, що потреба в них є і вони покажуть реальні цифри, за якими буде обслуговуватися населення.

Немає сенсу вкладати такі великі кошти, а на виході за місяць буде 20-30 людей. А якщо там буде 300, 400, 500 людей – ми бачимо реальну роботу. Тому, у нас в програмі буде координатор, який буде аналізувати, контролювати. Наскільки мені відомо, програма може діяти і до кінця 2023 року, якщо дійсно буде така потреба і ми доведемо, що в цьому є потреба і ефективність роботи.

- А скільки грошей планує витратити Міжнародний Комітет Червоного Хреста на цю програму?

- Максим Забалуєф: Ми все підрахували, але поки обговорюється питання кількості бригад і наданих препаратів. Тому, конкретної цифри немає. Але це також буде визначатися в рамках переговорів. У Міжнародного Комітету Червоного Хреста є власні кошти, весь світ звертає увагу на ситуацію в Україні. Цього року ми маємо ресурси, які дозволяють покривати такі витрати тривалістю, яку ми визначимо разом.

- Якої допомоги ще потребують мешканці області від Червоного Хреста?

- Ігор Шаповал: Проблема, в першу чергу, з помешканнями. Ми були у Великописарівському районі, у Тростянецькому, Охтирському. Це питання найактуальніше, і тому зараз громади активно, де в них є люди тимчасово відселені з помешкань, вирішують, де ж їх розмістити хоча б взимку, а потім вже відновлювати.

Друге питання – якість медичного забезпечення. І люди розуміють, що багато лікарів виїхали з певних причин, штат зменшився і не завжди можна своєчасно отримати медичну допомогу, ціни виросли, але фінансове забезпечення залишилося на тому ж рівні.

І третє – чим харчуватися. Приходять до нас пенсіонери і говорять: добре, що надаєте допомогу категоріям – перша друга групи інвалідності і мамам-одиначкам, – а що нам, пенсіонерам, робити? Ми також живемо на ті 2 тисячі і як їх розділити на те життя, які ми повинні за цей період прожити?

Суспільне Суми

- Максим Забалуєф: Ще один аспект – наявність боєприпасів, які не спрацювали і забирають багато людських життів. Ми хотіли б спільно із ДСНС надавати можливості навчання, підкріплення вмінь всіх спеціалістів, які вже проводять роботу у дуже складних умовах. Ми б хотіли надавати їм підтримку в плані обладнання, якихось додаткових ресурсів. Також інформувати людей про ризики та надавати постраждалим фінансову допомогу.

В плані медицини ми розглядаємо можливість допомагати з матеріалами, бо зараз на місцевому ринку придбати обладнання та препарати досить складно. Наші закупники і процедури налаштовані на те, щоб надавати додаткові ресурси лікарням. Міжнародний Комітет Червоного Хреста – це не медична організація, ми не надаємо медичні послуги. Але ми працюємо на підтримку структур обласного та міського управлінь охорони здоров’я, які забезпечують ці послуги для людей. Ми достатньо гнучкі. Наша мета – зробити так, щоб було якомога менше страждань від загострення ситуації і допомагати за усіма можливими напрямками.

Авторка – Валентина Москвіна

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram