Афера на ухилянтах: як українським чоловікам продають документи для виїзду за кордон

. Суспільне

На час воєнного стану чоловікам від 18 до 60 років обмежили право покидати країну. Проте в телеграм-каналах з’явився новий "ринок послуг" — продаж документів, з якими чоловіки начебто можуть перетнути кордон. У середньому за 1-2 тисячі доларів обіцяють офіційні документи для виїзду. Журналісти редакції розслідувань Суспільного встановили, що люди, які стоять за десятками анонімних телеграм-каналів, пропонують підробки або зникають, щойно отримавши кошти.

Новий вид шахрайства

Обмеження на виїзд за кордон для чоловіків ввели указом президента у лютому. Проте передбачені й винятки. Державна прикордонна служба роз'яснює, що покинути межі країни можуть чоловіки, визнані непридатними до військової служби, студенти міжнародних вишів, люди з інвалідністю, багатодітні батьки, чоловіки, які самостійно виховують дитину тощо. Також уряд передбачив можливість перетину кордону для водіїв-міжнародників, залізничників та спортсменів.

Ті, хто не підпадає під ці категорії, але хоче уникнути мобілізації та виїхати з країни, шукають незаконні шляхи це зробити. У соцмережах є спеціалізовані групи і чати, в яких користувачі збирають підписи під петиціями про розблокування кордону, радяться, як простіше виїхати, діляться досвідом та історіями про шахраїв. У цих чатах — і пропозиції тих, хто обіцяє посприяти в перетині кордону.

Скріншот: Суспільне

Прикордонники вже затримували чоловіків, які перевдягалися у жіночий одяг або ж намагалися перетнути кордон у бейбі-боксі чи на надувному човні. Затримують і тих, хто хоче виїхати з підробленими документами.

Телеграм-пропозиції

У месенджері "Телеграм" ми розшукали 12 каналів та посередників, які обіцяють за 1400-2400 доларів виготовити документи для перетину кордону. Кількість підписників в окремих каналів сягає кількох десятків тисяч. Вони хизуються контактами у військових структурах, запевняють, що готують офіційні документи, правдивість яких клієнт може перевірити у державних реєстрах. Мовляв, тому у прикордонників не виникне запитань.

Скріншот: Суспільне

Прессекретар Державної прикордонної служби Андрій Демченко розповідає, що більшість чоловіків, які намагалися нелегально перетнути кордон на пунктах пропуску, мали при собі підробки документів, які виготовляли саме за допомогою цих телеграм-каналів.

Скріншот: Суспільне

Найбільш популярними в таких каналах є три пропозиції.

Варіант №1. Оформлення так званого "білого білета". Вартість в середньому — 1400-2300$. На виготовлення документів йде 1-7 днів. По суті, пропонують підробку медичного висновку військово-лікарської комісії, виготовлену заднім числом. Окремі канали обіцяють вписати індивідуальний діагноз, "зважаючи на вашу історію хвороби".

Скріншот: Суспільне

Варіант №2. Оформлення документів водія гуманітарного вантажу. Вартість — 1100-2000$. Зробити документи обіцяють за 1-3 дні. Перетнути кордон пропонують у ролі водія-волонтера, який начебто перевозить гумдопомогу. Охочого скористатися таким способом начебто оформлять "другим водієм" та додадуть до державної системи "Шлях". Її створили нещодавно для прикордонників, щоб тим було зручніше перевіряти водіїв.

Скріншот: Суспільне

Варіант №3. Навчання у польській поліцеальній школі (школі для дорослих). За оформлення просять 1400-2200$. Обіцяють протягом тижня виготовити запрошення на навчання.

Скріншот: Суспільне

Окремі канали заявляють, що займаються не тільки виготовленням документів, а й перевезенням.

Скріншот: Суспільне

Як залучають клієнтів

Адміністратори таких каналів намагаються зберігати анонімність: вони проти зустрічей, більшість — навіть проти телефонних розмов. Єдиний контакт — переписка з людиною, яка ховається за нікнеймом. Якщо ж оформлення документів пройде "успішно", їх обіцяють відправити "Новою поштою" або передати кур'єром, але платити доведеться наперед.

Щоб переконати людей у "надійності", канали публікують відгуки тих, хто начебто перетнув кордон, скориставшись їхніми послугами. "Мене звати Сергій. Ще вчора я перебував під обстрілами в Україні, але завдяки хлопцям із "Free cordon" (назва одного із телеграм-каналів, — ред.) зараз я в Польщі, в безпеці. Кордон перетнув без жодного запитання, їхні люди допомогли мені", — дякує чоловік з фото на фоні моря і яхт, а відгук завершує вигуком "Слава Україні!".

Скріншот: Суспільне

Ще однією "гарантією надійності" є переслані повідомлення з подяками від нібито задоволених клієнтів.

Скріншот: Суспільне

Проте автори цих коментарів на додаткові запитання відписують коротко і жаліються на велику кількість запитів. Наявність фото, імені та відгуку не дає гарантій, що його залишив реальний клієнт, а не зацікавлена чи підставна людина.

Скріншот: Суспільне

Ще один спосіб, до якого вдаються, аби залучити клієнтів, — публікація відміток про перетин кордону у паспортах, демонстрація фрагментів документів, які начебто виготовили ті, хто їх оприлюднює. Щоправда, дані, які могли б ідентифікувати людину чи установу, приховують.

Фото: Суспільне

Канали часто публікують одні і ті ж "докази" доброчесності у вигляді довідок, штампів, відео.

Скріншот: Суспільне

Окремі канали надають контакти клієнтів, які начебто готові розповісти про свій досвід. В одному з чатів журналісти Суспільного натрапили на користувача, який запропонував виготовити так званий "білий білет" за півтори тисячі доларів. На підтвердження доброчесності надав номер задоволених клієнтів.

Скріншот: Суспільне

Ми додзвонилися до жінки, яка розповідала, як її чоловікові та сину вдалося перетнути кордон завдяки цьому "помічнику". "Це офіційний документ з варшавського інституту, все завірено, як належить, він — студент. Його в базу внесли. Не питав ніхто нічого. А в чоловіка була виписка з військкомату — непридатність до служби. Вони робили, військово-лікарська комісія називається", – розповіла жінка.

"Білий білет" з телеграму

Найчастіше чоловікам пропонують виготовити "білий білет". Так називають довідку, що містить висновок військово-лікарської комісії та визначає непридатність чоловіка до військової служби.

Крім оформлення такого висновку, людину обіцяють зняти з військового обліку, виготовити тимчасове посвідчення військовозобов'язаного та документ з медичного закладу, в якому начебто лікувався чоловік.

Крім того, "білий білет" — це єдиний вид документів, за виготовлення якого деякі посередники не вимагають сплатити аванс. Журналісти Суспільного розшукали три такі канали.

Щоб замовити оформлення "білого білета", потрібно надіслати фото, ідентифікаційний код, фото українського та закордонного паспортів, військовий квиток (за наявності).

Замовляємо "білий білет" у телеграм-каналі "Виїзд для хлопців", на який підписані понад 11 тисяч користувачів. Відправляємо для цього сфотошоплені документи на ім’я чоловіка, якого насправді не існує, — 27-річного Віктора Сестерчука із Рівного. "Білий білет" для нього обіцяють за 2 тисячі доларів.

Через два дні отримуємо відео з документами. Переглянути його можна лише один раз, після чого файл буде недоступним. Крім відео, дають пораду: "Добре завчіть свою хворобу. З собою треба мати певні ліки. Пачка повинна бути розпакована, зі слідами використання".

Скріншот: Суспільне

На відео — три документи. Перший — начебто довідка, видана військово-лікарською комісією Центрального об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Вінниці від 31 травня 2022 року.

Скріншот: Суспільне

У довідці вказано, що Сестерчуку Віктору Вікторовичу провели медичний огляд і виявили виражену хворобу шлунка. Чоловіка визнали непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Документ містить підпис начебто голови комісії, підполковника А.Полещюка і секретаря лікаря М. Шевченка.

Другий документ — тимчасове посвідчення військовозобов'язаного. У ньому вказано, що Сестерчука взяли на військовий облік 10 лютого 2021 року, а зняли — 31 травня. На документі підпис того ж А. Полещюка.

Начальник Вінницького об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Роман Потерлевич запевняє, що документи з телеграм-каналу є підробкою, адже у Вінниці не існує Центрального об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який фігурує у документі. Є лише міський.

"Усе, що надруковане на штампі — посада, установа — такої установи не існує. Також не існує таких посадових осіб в територіальному центрі комплектування міста Вінниці", — говорить Роман Потерлевич.

Крім того, додає, довідки військово-лікарської комісії не можуть підписувати військові. А тимчасове посвідчення військовозобов'язаного неправильно оформлене, адже воно містить зайвий штамп.

На відео також продемонстрували довідку, видану начебто Інститутом нейрохірургії імені академіка Ромоданова НАМН України. Вона свідчить про те, що Віктор Сестерчук лікувався там в онкологічному відділенні з 22 січня по 7 лютого 2020 року. Вказано, що у чоловіка гострий лейкоз, є підпис лікаря Мельника, а також підпис завідувача відділення, ініціали якого розібрати складно.

Скріншот: Суспільне

У шапці документа вказана справжня назва та адреса закладу. Утім за зазначеним номером до Інституту додзвонитися не вдасться.

Завідувач приймального відділення Інституту нейрохірургії Петро Онищенко розповідає, що документ за формою схожий на довідки, які видає заклад. Щоправда, Інститут має іншу печатку, а лікар з прізвищем Мельник там не працює. "З таким діагнозом у нас практично люди не лежать. Гострий лейкоз — це захворювання крові, а в нас нейрохірургія", — розповідає лікар.

Для розрахунку за підробки нам надіслали реквізити для оплати криптовалютою.

Аналогічну послугу ми замовили у телеграм-каналі "Допомога на кордоні", на який підписані понад 33 тисячі людей. Користувач з ніком "Пограничник" просить за оформлення "білого білета" півтори тисячі доларів.

У чаті, де обговорюють можливості виїзду для чоловіків, "Пограничника" знають. Двоє користувачів, які начебто намагалися оформити в нього документи, розповіли нам, що перерахували кошти і нічого не отримали.

Скріншот: Суспільне

За два дні "Пограничник" починає цікавитися, де ще ми замовляли документи, адже Віктор Сестерчук начебто уже знятий з військового обліку.

Скріншот: Суспільне

За те, що Віктор намагається "приховати" спроби зробити документи ще десь, "Пограничник" навіть погрожує зробити його дезертиром. Хоча дезертиром можуть визнати лише військовослужбовця.

Коли погрози не спрацьовують, "Пограничник" надсилає відео, на якому бачимо той самий комплект підробок начебто з Вінниці.

Скріншот: Суспільне

Скріншот: Суспільне

Скріншот: Суспільне

Щоб отримати документи, потрібно сплатити 53 тисячі двома частинами на карту, яка належить Волику Дмитру Олеговичу.

Ми знайшли двох чоловіків з таким іменем, прізвищем та по-батькові. Обидва запевнили, що не мають стосунку до телеграм-каналу.

Ще один телеграм-канал, в якому погоджуються показати документи перед сплатою авансу, — "Free cordon". Крім нього, у "Телеграмі" є ще з десяток каналів з аналогічною назвою. Усі вони використовують ті самі відгуки. Адміністратор стверджує, що може виготовити довідку військово-лікарської комісії та тимчасове посвідчення військовослужбовця.

Скріншот: Суспільне

Згодом з нами зв'язався користувач з ніком "ДПС (Працюємо)", в контактній інформації якого навіть вказаний графік роботи. Він погодився поспілкуватися із "замовником" по відеозв’язку. Обличчя не показав, але демонстрував печатку Деснянського районного у місті Києві військового комісаріату, якою штампував порожні листки.

Скріншот: Суспільне

Консультант запевняв, що всі документи виготовляють у військкоматі, що поряд з його офісом. "Ми можемо їх брати (печатки, – ред.) для того, щоб ми клієнтам показували, що це дійсно реально, тобто це не ми особисто заповнюємо", — розповідав консультант.

За послуги "Free cordon" просить 1400 доларів. Аванс — 800 доларів, решту треба сплатити після відправлення документів. Перерахувати кошти потрібно на карту людині з прізвищем Бабчич. Повного імені не називаємо, оскільки встановити людину не вдалося.

Надсилаємо документи, а вже наступного дня отримуємо відео з довідкою військово-лікарняної комісії, виданою начебто Деснянським районним у місті Києві військовим комісаріатом від 11 лютого 2022 року. У довідці вказано, що Сестерчук Віктор Вікторович має діагноз "дифузний нейродерміт", через що він непридатний до служби.

Скріншот: Суспільне

На документі є підписи начебто голови комісії, полковника Максиміва Ю.С., секретаря Вагути С.С., а також печатки Деснянського районного у місті Києві військового комісаріату та лікаря Штефана Ігоря Анатолійовича.

Адреса та код на печатці збігаються з офіційними даними Деснянського комісаріату, проте сам він на той час уже був переформатований у районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Крім того, військово-лікарську комісію не міг очолювати полковник Юрій Максимів, адже він є начальником Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) і був на цій посаді у лютому.

У Деснянському районному ТЦК та СП нам повідомили, що згаданий документ є підробкою. Лікар Ігор Штефан, печатки з іменем якого зображені на довідці, відповідати на запитання журналістів не став.

Як виявляють підробки на кордоні

Прессекретар Державної прикордонної служби України Андрій Демченко розповідає, що прикордонники уже виявили 900 випадків перетину кордону чоловіками, які мали при собі подібні підробки. Ті зізнавалися, що купували документи у телеграм-каналах та в групах у соцмережах.

"Документи, які дають право на перетин кордону, стосуються багатьох органів державної влади. Тому, власне, це вже пильність прикордонників, які мають перевіряти", — говорить Андрій Демченко. Перевірка здійснюється завдяки технічним засобам контролю, які виявляють підроблені штампи. "Прикордонники також телефонують в ті установи, які начебто надавали документи, для того, щоб підтвердити їхню справжність", — розповідає Демченко.

В Україні існує Єдиний державний реєстр військовозобов'язаних, в якому можна перевірити, чи знятий чоловік з військового обліку і у зв’язку з чим. Однак прикордонники не мають до нього доступу. "Одним зі шляхів вирішення проблеми може бути об'єднання бази даних Держприкордонслужби України та Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних – з наданням відповідного доступу працівникам як ДПСУ, так ТЦК та СП", — говорить начальник Вінницького об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Роман Потерлевич.

Що може трапитися з тим, хто повірив телеграм-каналам? Така історія може закінчитися не перетином кордону, а поїздкою до поліцейського відділку і  кримінальною відповідальністю. Інформацію про чоловіків, які намагаються обдурити прикордонників, одразу надають правоохоронним органам, які розслідуватимуть ймовірне підроблення документів або ж ухилення від мобілізації. Дані передають і до центрів комплектування.

Тим, хто виготовив несправжні документи, загрожує кримінальна відповідальність за підробку документів та за сприяння у незаконному перетині кордону. Поліція вже неодноразово викривала таких шахраїв. Серед затриманих виявляють навіть неповнолітніх, які встигли заробити сотні тисяч гривень.

Усі дані, зібрані під час розслідування, включно з номерами банківських рахунків, Суспільне планує передати кіберполіції.

Читайте також

"Плагіат є плагіат, що під час війни, що під час мирного часу" — інтерв'ю з міністром освіти Шкарлетом

"Неоціненний життєвий досвід, який нікому не варто пережити" — історія лікаря з Маріуполя

"Евакуація гвинтокрилами – це було божевілля". Як витягали поранених з "Азовсталі"

Переповнені силоси: як блокування портів Росією впливає на аграрну галузь України