Близько 30 установ виконання покарань знаходилися в зоні бойових дій і були пошкоджені під час обстрілів. Крім цього, правозахисники наголошують, що держава не змогла розробити механізм для належної евакуації засуджених з місць несвободи.
У дослідженні "Місця несвободи України у часи війни" правоохоронці оцінили умови перебування людей у місцях несвободи, зокрема у Києві, Київській, Чернігівській та Сумській областях, які були під російською окупацією або під ризиком окупації чи обстрілів під час війни.
Так, під час пресконференції 9 червня, на якій був представлений звіт, виконавчий директор громадської організації "Україна без тортур" Костянтин Автухов зазначив, що держава не змогла належно евакуювати засуджених з місць несвободи.
"Питання порятунку людей, які відбувають покарання, завжди непросто сприймається суспільством. Однак, державні органи мають виконувати чітко закріплені функції та створювати безпечні умови засудженим та персоналу місць несвободи. У 2014 році Україна не була готова до потреби евакуації людей, через що втратила території разом зі своїми громадянами. Однак це було тоді, коли агресію складно було передбачити. Вісім років потому ми могли та мали підготуватись до наступу ворогу, керівництво рапортувало про повну готовність до евакуації. Але знову повторився 2014 рік", — розповів він.
У звіті зазначено, що після повномасштабного вторгнення частина закладів несвободи опинилися на території окупації або ведення бойових дій, і зв’язок із ними був втрачений.
Крім того, на середину березня близько 30 установ виконання покарань знаходилися в зоні бойових дій і навіть були пошкоджені під час обстрілів, як-от слідчий ізолятор у Чернігові.
"Також фактично напризволяще була кинута Менська виправна колонія № 91 у Чернігівській області, у якій відбувають покарання колишні правоохоронці. Пов’язаність цього закладу з українськими силовими структурами поставила ув’язнених в особливо вразливе становище", — кажуть правозахисники.
Крім того, наразі в Україні функціонує 90 закладів з надання стаціонарної психіатричної допомоги, до яких влаштували людей через їхню неспроможність самостійно про себе дбати.
Представниця Експертного центру з прав людини Олена Темченко розповіла, що попри запевнення Міністерства соціальної політики України 23 лютого 2022 року щодо наявності ще з 2018 року евакуаційних планів, зокрема в установах Донецької та Луганської областей, вчасної евакуації не відбулося. Так, у звіті зазначено, що через обстріли 11 березня загинуло 56 людей із Кремінського обласного будинку-інтернату, яких не встигли евакуювати, а 15 людей росіяни викрали і вивезли на тимчасово окуповану територію.
Крім цього, в 11 установах Києва та Київської області з 20, які дослідили правозахисники, не вистачало медичних препаратів, зокрема специфічних медикаментів для лікування людей з психічними розладами. Також не вистачало харчових продуктів та води.
У Сумській області деякі заклади впродовж двох місяців війни так і не облаштували укриття. Тільки три установи з 15 досліджених мали запас харчових продуктів на понад два місяці.
Правозахисники наголошують, що з 2014 року "держава не спромоглася вирішити проблеми, які б допомогли створити безпечні умови для людей в місцях несвободи під час війни".
"Зокрема, не були створені укриття для захисту людей від обстрілів, також досі відсутні плани евакуацій, вивезення людей в інші місця чи за кордон, ба більше – немає фінансування для цього та спеціалізованого транспорту. І це не вичерпний перелік проблем", — йдеться в досліджені.
Там також зазначено, що після оголошення 24 лютого 2022 року режиму воєнного стану, частина засуджених виявила бажання вступити до лав Збройних сил України. Таким чином з колоній звільнилося 363 ув’язнених, що складає менше ніж 1% від загальної кількості утримуваних.
"Жодного іншого механізму розвантаження місць несвободи, наприклад, через спрощений порядок зміни запобіжного заходу або відтермінування відбування покарання, запропоновано не було. При цьому правозахисники отримували скарги від засуджених, що їхні клопотання адміністрації колоній не відправляють", — наголосили експерти.
Читайте також
Вторгнення Росії в Україну, день 106. Текстовий онлайн
Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу