У Софії Київській відкрили гробницю, де лежать мощі митрополита Заборовського

Уточнено
. Виконання архітектурного зондажу гробниці Рафаїла Заборовського в Софії Київській. Фото: Міністерство культури та інформаційної політики України

У Софійському соборі Національного заповідника "Софія Київська" напередодні Дня Києва фахівці відкрили гробницю київського митрополита Рафаїла Заборовського для проведення архітектурного зондажу.

Про це повідомляє міністерство культури та інформаційної політики України.

За часів митрополита Зборовського були закладені, збудовані або відновлені такі відомі пам’ятки архітектури Києва, як Андріївська церква, дзвіниця Києво-Печерського монастиря, Староакадемічний корпус Києво-Могилянської академії, грецький Катерининський монастир на Подолі, дзвіниця та мури Святої Софії, Брама Заборовського та Митрополичий палац на подвір’ї Софійського собору.

Після смерті у середині XVIII століття тіло митрополита перебувало відкритим для огляду у підземній крипті Софійського собору. А в середині XIX століття вхід до митрополичого склепу був закритий чавунними плитами.

Виконання архітектурного зондажу гробниці Рафаїла Заборовського в Софії Київській. Фото: Міністерство культури та інформаційної політики України

Раніше вважалося, що кістки Рафаїла Заборовського були знищені за радянської доби з формулюванням "не мають наукової цінності". Але дослідження останніх місяців повністю спростували ці уявлення.

Дослідники встановили, що у 1937 році археологи відкрили гробницю митрополита Рафаїла. Розкопки очолював Теодосій Мовчанівський, який повернув мощі митрополита в крипту і замурував гробницю. Мовчанівського розстріляли за антирадянську діяльність у 1938 році.

Виконання архітектурного зондажу гробниці Рафаїла Заборовського в Софії Київській. Фото: Міністерство культури та інформаційної політики України

"Будівельні роботи, які проходили в Києві за архієпископа Рафаїла, за своїм масштабом та значенням можна порівняти лише з добою гетьмана Івана Мазепи. Знаково, що саме зараз ми розгадали таємницю і зможемо належним чином оцінити внесок як самого київського митрополита, так і українських вчених. Адже вони, часто ціною свого життя, берегли українську історію та духовність", — зазначив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!