"Необхідно наробити дірок в російських кораблях" — екскомандувач армії США у Європі

. Бен Ходжес, колишній командувач армії США у Європі, AP Photo/Mindaugas Kulbis

Бен Ходжес, колишній командувач армії США у Європі, заявив, що у російських військ почнуться суттєві проблеми до кінця літа. Суспільне попросило Ходжеса пояснити цей прогноз, а також розпитало про умови для українського контрнаступу, лендліз, боєспроможності армії РФ, а також про оптимістичний і песимістичний сценарії війни.

Не так давно ви сказали, що російські сили колапсують до кінця літа, і ЗСУ перейдуть до контрнаступу. Що ви маєте на увазі під колапсом?

Через те, що війна — це випробування волі, в якийсь момент одна зі сторін повинна здатися і відійти. Якщо глянути на основу російських військ, то вона не така вже й міцна. І ситуація погіршується з кожним днем. Оскільки Збройні сили України завдають чималого тиску, то в певний момент російські війська просто не витримають.

"Навіть коли росіяни виходили з-під Києва і потім були перекинуті на Донбас, вони не встигли відновитися".

Тобто ви впевнені, що протягом літа у ЗСУ буде достатньо сили, щоб перейти у наступ?

Це складний вибір, який має зробити Генштаб ЗСУ. Потрібно накопичити достатню кількість спроможностей для того, щоб це зробити. Генштаб має ретельно аналізувати, на якому етапі російські війська зазнаватимуть краху, щоб перейти в активний контрнаступ і нанести рішучий удар. Безумовно, потрібна й артилерія, і ракети, і танки. Але необхідно також наробити дірок в російських кораблях Чорноморського флоту, щоб потім вони вже не були здатні створювати клопіт.

"Не думаю, що в росіян достатньо військових, щоб забезпечити оборону окупованих територій".

Британська розвідка заявила, що майже 30% військ, які РФ накопичила для війни, практично знищені. І кажуть, що це найбільш кваліфіковані війська. Як думаєте, скільки часу треба Кремлю, щоб відновити наступальний потенціал?

Я довіряю оцінкам Великої Британії. Якщо вони кажуть, що майже третина була знищена, то це чимало. Думаю, росіянам потрібно багацько часу, аби все це відновити, бо мова йде не лише про особовий склад, а і про спроможності. Сумніваюся, що це станеться швидко. Навіть коли росіяни виходили з-під Києва і потім були перекинуті на Донбас, вони не встигли відновитися. Тож, по-перше, треба чимало часу. По-друге, їхня корупція. Вона призвела до того, що велика кількість техніки просто не спроможна йти в бій.

Бен Ходжес, колишній командувач армії США у Європі, фото: Суспільне

Тож скільки їм треба років, щоб знову наступати?

Думаю, їм знадобиться принаймні кілька років, що відновити потенціал. Тут зокрема і санкції відіграють не найменшу роль. Але вони таки зможуть повернутися згодом. Коли — залежатиме від того, скільки вони зараз втратять. Тут нам важливо співпрацювати у безпековій галузі і допомагати українським Збройним силам модернізуватися і нарощувати потужність. Сполучені Штати мають також розробити стратегію для Чорноморського регіону.

Читайте також: "Ми не можемо не шукати паралелей з 1944 роком" — інтерв’ю з представницею президента України у АР Крим

Поговоримо про оптимістичний сценарій — Україна відбиває атаки росіян, виходить на кордони станом на 23 лютого. Що далі?

Це залежатиме від спроможностей, які залишаться у ЗСУ. Думаю, на певному етапі і Донбас, і Крим повернуться під суверенітет України. Але це потребує значних потужностей, і Києву вирішувати, як швидко вони зможуть це зробити. У цій ситуації важливий і психологічний контекст — якщо крах російських військ станеться доволі швидко, важко передбачити, як далеко зможе зайти український контрнаступ.

Важливо також забезпечити відведення російських кораблів з Чорного моря. Окрім того, близько півмільйона українських громадян примусово депортували — це питання також потрібно буде вирішувати.

Уявімо тепер песимістичний сценарій. У росіян немає сил наступати, але вони утримують територію, яку вже окупували — південь України, частини Донбасу. Наскільки такий сценарій небезпечний для України?

Не думаю, що в росіян достатньо військових, щоб забезпечити оборону цих територій. Думаю, ЗСУ продовжать знекровлювати російські війська, послаблювати їх. Це не буде легко, особливо для українців, які проживають на тимчасово окупованих територіях. Але у них точно недостатньо спроможностей, щоб захистити і утримати ці території.

Фото: Суспільне

Де та межа, на якій українські війська зможуть зупинитися в разі контрнаступу?

Не знаю, це буде рішенням української влади. Буду чітким: Крим і Донбас — це території України. Однак росіяни можуть дещо інакше реагувати, якщо ЗСУ почнуть просуватися в бік Криму, тому ми продовжуємо надавати підтримку Україні, але треба й розуміти також настрої посадовців у Кремлі. Ми маємо враховувати і їх.

Читайте також: Вона допомогла дістати з-під завалів 66 жінок, дітей, літніх людей. Історія парамедикині Тайри, яка потрапила у полон РФ

Чи може призвести крах російських військ до врегувалювання конфліктів на таких територіях, як Абхазія, Придністров’я тощо?

Це чудове запитання. Я думаю, ці країни усвідомлюють, наскільки слабкою зараз є РФ. І у певний момент деякі держави можуть скористатися цією ситуацією. Ми маємо продовжувати підтримувати демократії у їхній боротьбі з автократіями.

Лендліз зіграє ключову роль у контрнаступі чи все-таки на першому плані моральний дух українців?

Лендліз точно сильно допоможе ЗСУ. Оскільки техніка, яку постачають Сполучені Штати, лише зараз починає надходити на передові позиції українських Збройних сил, дуже важливо, щоб українці отримали все необхідне і навчилися цим користуватися. Тоді можна будувати тактику наступальних дій. І тут я дуже оптимістично налаштований.

Читайте також

Танки, БТР, БМП та БМД. Яку техніку РФ захоплюють українські військові в боях та чи можна нею воювати. Пояснює експерт

Яку зброю та на яку суму Україна отримала від США з початку війни

"Якось вони це все роблять — із задоволенням" — звільнений з полону староста на Херсонщині про катування й допити

Ленд-ліз: як США допомагатимуть Україні перемогти у війні