На Шрі-Ланці — протести через економічну кризу. Люди палять оселі політиків, прем’єр пішов у відставку й утік

Протести на Коломбо, Шрі-Ланка, 9 травня 2022 року. Фото: АР

На Шрі-Ланці другий місяць тривають протести через глибоку економічну кризу. 9 травня у відставку був змушений подати 76-річний прем’єр-міністр Махінда Раджапакса. Протестувальники не заспокоїлись, а почали підпалювати оселі політиків і вступати в сутички з поліцією. У столиці Шрі-Ланки Коломбо запроваджена комендантська година.

Пандемія коронавірусу суттєво вплинула на Шрі-Ланку, яка отримувала левову частку свого доходу з туризму. Якщо у 2019 році вона заробила на галузі понад 4,6 мільярда доларів, то у 2020 році — трохи більше мільярда. Для країни це проблема тому, що вона залежна від імпорту й ввозить товарів на три мільярди доларів більше, ніж експортує.

Є й інші причини нинішньої економічної кризи на Шрі-Ланці: залежність від дешевих китайських кредитів, які використовувалися на інфраструктурні проєкти; нераціональна політика уряду, зокрема сильне скорочення податків уже колишнім прем’єром Раджапаксою (через що бюджет втратив до 1,4 мільярда доларів).

Як наслідок, Шрі-Ланка була змушена використовувати зовнішні валютні резерви для підтримання економіки й виплати боргів. Вони дуже швидко вичерпалися: наприкінці 2019-го вони становили 7,6 мільярда доларів, а вже в березні 2020-го — скоротилися до менш як двох мільярдів. При цьому реально використовувати з них можна було лише 50 мільйонів доларів.

На Шрі-Ланці — протести через економічну кризу. Люди палять оселі політиків, прем’єр пішов у відставку й утік. Протести в Коломбо, Шрі-Ланка, 9 травня 2022 року. Фото: АР

І це не ще все. На початку 2021 року, коли уряд Шрі-Ланки визнав нестачу валюти, він заборонив фермерам імпорт хімічних добрив, наказавши використовувати лише органічні. Це призвело до падіння урожаю і змусило владу закуповувати продовольство за кордоном — ще більше виснажуючи резерви. При цьому уряд штучно утримував курс валюти — рупії.

Усі ці кроки призвели до того, що ціни на харчі на Шрі-Ланці зросли на понад 30% проти минулорічних, через що деякі люди були змушені голодувати. Крім того, на острові бувають перебої з електроенергією, не кажучи вже про проблеми із системою охорони здоров’я.

На Шрі-Ланці — протести через економічну кризу. Люди палять оселі політиків, прем’єр пішов у відставку й утік. Протести в Коломбо, Шрі-Ланка, 9 травня 2022 року. Фото: АР

Каталізатором нинішніх протестів стало оголошення Шрі-Ланкою першого в історії дефолту за зовнішніми борговими зобов’язаннями. У квітні 2022 року уряд країни заявив, що не зможе виплатити 78 мільйонів доларів кредиторам. Почались стихійні протести людей — спершу в столиці Коломбо, а згодом і в інших регіонах країни.

Люди не лише невдоволені економічною кризою — хоча це й головна причина протестів. Владу на Шрі-Ланці фактично привласнила сім’я Раджапаксів. Експрем’єр Махінда Раджапакса був президентом країни під час громадянської війни (завершилася у 2009 році). Його молодший брат— Ґотабая — був міністром оборони, а тепер є президентом. Ще троє родичів Раджапакси донедавна посідали важливі посади в уряді, але пішли на тлі невдоволення громадськості.

На Шрі-Ланці — протести через економічну кризу. Люди палять оселі політиків, прем’єр пішов у відставку й утік. Президент Шрі-Ланки Ґотабая Раджапакса виступає зі зверненням до народу, 11 травня 2022 року. Фото: АР

9 травня Махінда Раджапакса оголосив про свою відставку з посади прем’єра. Приводом стали спровоковані його прихильниками сутички з антиурядовими протестувальниками. Це призвело до хвилі насильства, в межах якої було атаковано резиденцію прем’єра й підпалено будинки його сім’ї. На 11 травня відомо про щонайменше дев’ятьох загиблих і близько 200 поранених.

Президент Ґотабая Раджапакса відреагував на насильство запровадженням надзвичайного стану по всій Шрі-Ланці. Комендантську годину в столиці продовжили до ранку 12 травня. Але люди все одно виходять на вулиці й протестують. Еккспрем'єр тим часом перебуває під охороною на військово-морській базі. А його син (колишній міністр спорту) запевняє, що Раджапакси не збираються тікати з країни.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!