Експедиція в умовах війни: український криголам "Ноосфера" дістався Антарктики

Ексклюзивно
Антон Омельченко

Учасники 27-ї Української антарктичної експедиції прибули на станцію "Академік Вернадський". Цього року українські полярники вперше дісталися Антарктики на власному криголамі "Ноосфера".

Про те, як це було, в ефірі Українського радіо розповів керівник 27-ї експедиції Юрій Отруба.

"Дорога в нас була дуже важка, зокрема психологічно, тому що вона почалась на початку війни. І дуже важко було прийняти рішення щодо того, чи їхати, чи не їхати, залишати рідних, залишати Україну", — сказав Юрій Отруба.

Керівник експедиції розповів, що одному з членів команди лише дивом вдалося вибратися з Харкова, аби вирушити в подорож.

Водночас за словами полярника, на своєму шляху українці отримували багато підтримки, зокрема від поляків, які "співчували та бажали перемоги".

З Польщі експедиція дісталася до Чилі, куди за декілька днів до того вже прибув з Одеси український криголам.

Юрій Отруба також розказав, що саме судно "Ноосфера" проявило себе добре: погода при перетині протоки Дрейка була спокійною, і у членів команди зовсім не було морської хвороби. Натомість вже біля станції "Академік Вернадський" погодні умови дещо зіпсувались.

"В перший день ми не змогли висадитись на станцію, тому що все-таки є певні правила безпеки, за яких можлива висадка судна. Тому вже на другий день вдалося висадитися на станцію, і впродовж декількох днів ми переймали роботу наших попередників. Тобто вони вводили нас в курс справи. І як тільки погода в нас налагодилась, ми відразу почали розвантажувати судно", — зазначив керівник експедиції.

Він додав, що зараз біля "Академіка Вернадського" можна спостерігати майже всю антарктичну фауну: пінгвінів, китів, тюленів та морських котиків.

Що відомо

  • Спеціалістами науково-дослідного судна "Ноосфера" були відібрані проби донних відкладів в океані у протоці Пенола. Їхнє вивчення допоможе з’ясувати геологічну та кліматичну історію Антарктики. Ці проби були взяті українською експедицією вперше за 20 років.
  • В Антарктиці мешканці Одещини встановили вказівник на місто Ізмаїл.

Читайте також

"Види відмовляться від гніздівлі, деякі втратять потомство". Як війна впливає на птахів

Як працювала ЧАЕС під окупацією та чи опромінилися військові РФ — розповідають радіобіологи

Вторгнення Росії в Україну, день 52. Текстовий онлайн

Війна на околицях Києва та життя в столиці. Текстовий онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!