33 дні окупації Бучі: що відбувається у місті після звільнення

. Буча, Київська область, 4 квітня 2022 року. Фото: Ангеліна Карякіна / Суспільне

Застереження: матеріал містить чутливі кадри

Російські військові на важкій техніці потрапили до Бучі зранку 27 лютого. Того ж дня ракета потрапила у житловий будинок, а міський голова Анатолій Федорук повідомив про перших загиблих. 31 березня російські війська залишили Бучу. Суспільне побувало у місті після 33 днів окупації.

Могили місцевих біля одного з житлових комплексів Бучі. За словами місцевої жительки, у двох з восьми могил поховані чоловіки, яких було убито пострілами біля будинку, де вони вигулювали своїх собак. Могили у Бучі. Фото: Ангеліна Карякіна/Суспільне
Читайте також: "Різанина в Бучі": Україна просить Міжнародний кримінальний суд приїхати на Київщину. Що відомо
Фото: Ангеліна Карякіна / Суспільне
Читайте також: Правоохоронці виявили катівню у дитячому санаторії Бучі
Храм Андрій Первозванного у Бучі. У дворі місцеві жителі ховали тіла загиблих чи убитих бучанців з 10 березня. Фото: Ангеліна Карякіна / Суспільне

3 квітня у Бучі біля центральної міської лікарні черга за гуманітарною допомогою. У ній стоять переважно літні люди, які понад місяць залишалися в Бучі. У місті немає ні води, ні газу, ні електрики. Продукти – тільки почали завозити. Але більшість продуктових магазинів були зруйновані ще на початку березня.

Черга за гуманітарною допомогою у Бучі. Тарас Ібрагімов / Суспільне

"Усе розбито, нічого немає. По варшавському шосе Новус, АТБ, МакДональдз, Еко-Маркет, Пасаж, два ринки — усе це розбито, усе перевернуто", — каже місцевий житель Сергій.

Сергій, житель Бучі. Дар’я Кінша/Суспільне

Допомогу привозять волонтери, бійці ТрО, військові. У черзі люди розповідають, що жили або у підвалах, або у своїх будинках, а на двір виходили, щоб приготувати на вогнищі їжу. Газу у місті немає, воду доводиться кип’ятити.

Читайте також: Мер Бучі закликав повернутися до міста депутатів і комунальників
Тарас Ібрагімов / Суспільне

Тарас Ібрагімов / Суспільне
На сьогодні відомо про понад 300 загиблих. Це тільки Буча

Ще кілька днів тому на вулицях міста лежали тіла розстріляних цивільних. Їх вже зібрали і вивезли. Поруч із церквою – братська могила, де поховано 57 людей, розповідає начальник ритуальної служби Бучанської громади Сергій Капличний.

Анатолій, житель вулиці Яблунської в Бучі показує свій календар, у якому чорним маркером зафарбував ”найстрашніші” дня себе дні. Фото: Ангеліна Карякіна / Суспільне

"На сьогодні відомо про понад 300 загиблих. Це тільки Буча, у Ворзель ми ще не їздили. Зараз ми зачистимо Бучу, а потім поїдемо у Ворзель. Перші роботи в місті з поховання людей почалися ще 10 березня з дозволу російських військових. Характер травм, від яких люди померли — це або кульові або осколкові. На завтра у нас ще 20 адрес є, де будемо забирати тіла", — каже Сергій Капличний.

Читайте також: У Бучі може бути набагато більше замордованих росіянами українців — міськрада

3 квітня зібрали тіла 15 загиблих на вулиці Яблунській. У людей були зв’язані руки, а застрелили їх у голову.

Тарас Ібрагімов / Суспільне

Місцева жителька Лариса не покидала місто від початку російського вторгнення.

“Страшніше всього було 27 лютого, тому що я спостерігала все це спочатку, як це все почалося. Це була 9 ранку. Я ще лежала в ліжку, бо я пізно засинаю. І коли йшла ці колона, спочатку трасуючі кулі, це така пряма лінія кольору веселки і звук страшний. Бачила колону техніки: танк їде, за ним бмпшки, машини. І останній був “вогненебезпечно” заправщик. Мій син нарахував 72 машини разом. І вони йшли на Ірпінь. Але добре, що міст там був перегороджений залізобетонними блоками, бульдозерами, і вони почали розвертатися”, — пригадує Лариса.

Російські військові після того, як зайняли територію міста, вдиралися з обшуками до місцевих. Родину Лариси вони вигнали жити в сарай, а самі жили у будинку. Їх військова техніка стояла на подвір’ї.

Тарас Ібрагімов / Суспільне

"У сарай виселили нас. Дві доби вони тут стояли, пухкали тут. Ці два дні нам просто пощастило, що ніхто в них не стріляв, інакше нас би не було тут".

"Коли дізналась про звільнення міста, відчула радість, звісно. І всім казала і кажу — Україну ніколи не перемогти рашистам і поготів, скільки б їх там не було. І нехай там яка 1/6 частина суші чи ще там якась, чи буде 1/7 — це вже неважливо. Нас не перемогти. Україна — це воля”, — наголосила жінка.

На вулиці Вокзальній, яка веде до Ірпеня, досі стоїть знищена техніка окупанта. У будинках вздовж неї продовжують жити люди.

Тарас Ібрагімов / Суспільне

Кажуть, найстрашніше було, коли просто перед їхніми будинками точився бій: "горіло все навколо". Потім прийшли окупанти. "Це була лінія зіткнення. Дуже сильно били від цієї вулиці по відхиленню 100 метрів туди і сюди. Там усе розбито. І до самого Ірпеня. Кажуть, що в Ірпені 50% розбитих будинків, закладів", — розповідає Сергій.

Бучанська школа №3. Тут могли стояти "псковські десантники" (243 гвардійський десантно-штурмовий полк). Суспільне знайшло покинуті боєкомплекти з маркуванням в/ч 74268 у Пскові, де дислокується полк. Фото: Ангеліна Карякіна / Суспільне
Війна — усі останні новини
Сухпай російських військових. Фото: Ангеліна Карякіна / Суспільне

The New York Times вивчила супутникові знімки Бучі Київської області. Тіла вбитих мешканців лежали на вулицях ще з середини березня. Братська могила в Бучі з'явилася ще 10 березня, свідчать супутникові знімки.

Фото: Ангеліна Карякіна / Суспільне

Це розбиває тези російської пропаганди про те, що фото та відео з Бучі — це нібито постановочні кадри і "провокація України". Зокрема у Міноборони РФ заявили про те, що під час перебування території під контролем російських ЗС не постраждав жоден місцевий житель, а фото та відео з Бучі — "постановка київського режиму для західних ЗМІ".

Шеврон російських військових у Бучі. Фото: Ангеліна Карякіна / Суспільне

Що відомо

  • Україна вимагає від світової спільноти розслідувати злочини Росії в Київській області. Станом на вечір 2 квітня у Бучі виявили приблизно 280 загиблих місцевих жителів, похованих у братських могилах. Місто майже місяць було окуповане військами РФ.
  • 30 березня у Міністерстві оборони України повідомили, що у Маріуполі російські окупанти упродовж кількох днів по черзі ґвалтували молоду жінку на очах у її малолітньої дитини. Хлопчик посивів. Жінка померла.
  • Російські військові на захоплених територіях катують та грабують місцеве населення, повідомила уповноважена з прав людини ВР Людмила Денісова.
  • Російська армія включила у свій "арсенал" зґвалтування як знаряддя війни, що є воєнним злочином, заявила послиня Сполученого королівства в Україні Мелінда Сіммонс.
  • Генсек НАТО Єнс Столтенберг, коментуючи масові вбивства мирних мешканців Бучі, заявив, що дії російських окупантів – "жорстокість, небачена в Європі десятиліттями".
  • Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький закликав керівництво Європейського Союзу якнайшвидше скликати саміт щодо воєнних злочинів Росії, скоєних в Україні.

Читайте також

В інших звільнених містах кількість вбитих цивільних може більшою, ніж в Бучі — Зеленський

"Різанина в Бучі": Україна просить Міжнародний кримінальний суд приїхати на Київщину. Що відомо

Russia invades Ukraine — live updates from Suspilne

Війна на околицях Києва та життя в столиці. Текстовий онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!