До Ради внесли законопроєкт про неповернення ПриватБанку ексвласникам

. Фото: УНІАН

Кабінет міністрів України зареєстрував у Раді проєкт закону про зміни до банківського законодавства щодо збанкрутілих та націоналізованих банків.

Відповідний законопроєкт зареєстрований у парламенті під новим номером — №3260.

Документом пропонується остаточно заборонити повернення націоналізованих банків колишнім власникам, заборонити повернення на ринок збанкрутілих банків, власники яких через суди домоглися скасування постанов Нацбанку про свою неплатоспроможність.

Ухвалення цього законопроєкту є однією з ключових вимог Міжнародного валютного фонду, через невиконання якої Україна досі не отримала нової кредитної програми на 5,5 мільярда доларів. Напередодні стало відомо, що остаточний текст законопроєкту погодили у МВФ.

Окрім заборони на повернення націоналізованих банків, законопроєктом запроваджується можливість колишнім власникам отримати компенсацію від держави, однак лише у тому разі, якщо суд вирішить, що рішення про націоналізацію було неправомірним. Розмір компенсації має визначити аудиторська компанія.

Що відомо

  • 7 грудня 2019 року Україна та МВФ підписали Staff Level Agreement — попередню згоду, яка означає намір МВФ укласти кредитну програму з Україною. Загальна сума фінансування має скласти близько 5,5 мільярда доларів терміном на три роки.
  • Остаточно затвердити нову програму має Рада директорів МВФ. Наразі цього не сталося. Однією з причин цього називають те, що Україна не виконала попередніх вимог МВФ. Серед них — ухвалення закону, який має не допустити повернення ПриватБанку ексвласникам. Також МВФ прагне, аби Україна створила ринок землі.
  • Наприкінці 2016 року уряд прийняв рішення про націоналізацію Приватбанку, після чого фінустанову докапіталізували на суму в понад 155 млрд. гривень.
  • Результати незалежного розслідування компанії Kroll від 2018 р. підтвердили, що Приватбанк впродовж щонайменше 10 років був об'єктом масштабних та скоординованих шахрайських дій, що призвели до завдання йому збитків приблизно у 5.5 млрд. доларів.
  • 17 квітня 2019 року Окружний адмінсуд Києва скасував націоналізацію ПриватБанку, а за два дні ухвалив ще одне рішення на користь екс-власника банку Ігоря Коломойського. Зокрема суд скасував ключове рішення НБУ щодо визначення переліку пов'язаних з Приватбанком осіб.
  • Загалом, в українських та закордонних судах розглядається понад 240 проваджень щодо націоналізації Приватбанку. Зокрема, у лондонському суді триває процес за позовом Приватбанку до колишніх власників фінустанови Коломойського та Боголюбова та афілійованих до них компаній.