Рецесія. Фінансова абетка

.

Пояснюємо, що таке рецесія, простими словами

Що говорить підручник

Рецесія — в економіці (зокрема в макроекономіці): термін, що позначає спад виробництва, характеризується нульовим ростом валового національного продукту (ВНП) чи його падінням упродовж більш ніж пів року.

Що хотів сказати автор

Простими словами, рецесія — це спад економічної активності.

Наприклад, у споживачів є негативні побоювання щодо перспектив економічного стану країни. Вони починають купувати менше товарів і споживати менше послуг. Як наслідок, скорочується виробництво. На фабриках та заводах зменшується кількість використовуваної техніки, а інша може просто простоювати. У сфері послуг зменшується кількість клієнтів, тому можуть скорочуватися робочі години. В обох випадках може бути звільнено частину персоналу.

Якщо ж говорити про інші фактори, як-от карантини, запроваджені для боротьби з епідеміями чи пандеміями, то частина бізнесів може не просто скоротити виробництво, а й зовсім зупинися.

А чи знаєте ви?

Є декілька основних причин спаду в економіці:

  • Незаплановані та серйозні зміни ринкових умов. До прикладу, війна, різка зміна світових цін на природні ресурси (зокрема стосується нафти), епідемії.
  • Політичні та психологічні чинники. Втрата довіри споживачів з тих чи інших причин або зростання невпевненості серед підприємців чи інвесторів. Приводом для цього можуть стати, наприклад, серйозні розмови про ймовірність дефолту.
  • Втрата економічної рівноваги. Наприклад, різке збільшення суми боргів або падіння котирувань на ринках капіталів (середньострокове та довгострокове кредитування) і ринках акцій (біржі).

Для допитливих

Багато економістів сходяться на тому, що рецесію не варто вважати абсолютним злом. На неї треба дивитись як на стандартний стан, коли економіка знаходиться нижче за свій звичайний рівень розвитку. Після виходу з рецесії економіка знову піде вгору, де часто досягає рівня вищого, ніж був до економічного спаду.

Історична довідка

Як правило, економіка конкретної країни залежить від економіки інших країн. Саме тому наслідком економічного спаду в одній державі може стати спад економіки і в інших. Проте варто розуміти, що рецесія не обов'язково має бути одночасно в усіх країнах.

Наприклад, останньою найбільшою світовою рецесією наразі є "Велика рецесія" 2007-2008 року. Почалася вона зі США, але згодом її наслідки поширилися й на Європу.