Росію відключають від SWIFT: чому це важливо і наскільки серйозно для її економіки

AP

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що почалася технічна підготовка до ухвалення рішення про те, щоб відключити Росію від SWIFT. Останніми країнами, які відмовлялася під цим підписатися були Угорщина, Німеччина і Кіпр. Але вони погодилися і тепер найбільша міжнародна міжбанківська система буде не доступною для РФ. Що це означає, які наслідки буде мати та чи є Росії чим рятуватися — Суспільному розповів екс-директор Департаменту ліцензування НБУ Олександр Бевз.

Чому SWIFT такий важливий

Це ключова і найбільша система, яка забеспечує міжбанківські міжнародні розрахунки. Її штаб-квартира знаходиться у Брюсселі, і до неї підключена більшість країн світу. Наприклад, коли з України іде платіж в будь-яку країну, або з якоїсь країни в Росію, в 99% випадків буде залучена система SWIFT. В ній вказуються дані про платіж — кому перераховують кошти, який банк, яка сума і так далі. SWIFT забеспечує швидку обробку цих платежів. Якщо Росію від нього відключать, російські банки не зможуть передавати або отримувати інформацію про іноземні платежі. І навпаки — європейські і американські банки не зможуть передавати інформацію про платежі в Росію. Тобто, умовно, всі банки Росії відключаються від SWIFT, а це абсолютна більшість.

Які масштаби відключення

Це лише припущення, бо чесної статистики нема, але думаю, йдеться про суми в десятки а то й в сотні мільярдів рублів в день.

Чи є у Росії чим рятуватися

У них є своя система. Коли вони анексували Крим, зрозуміли що рано чи пізно це зможе їх накрити, і створили так звану СПФП — Систему передачі фінансових повідомлень. Це аналог SWIFT, створений на базі Центрального банку Росії. Він об’єднує всього дев’ять країн — сателіти РФ типу Білорусі.

Є ще Китай. Можливо, через цю країну вони будуть щось робити. Будуть рятуватися через юань, через китайські кореспондентські банки. Але одразу перелаштуватися вони точно не зможуть і перші тижні у них будуть проблеми.

По яких галузях вдарить відключення

По всім, які зав’язані на міжнародну торгівлю. Це і енергетика, і електроника, можливо щось навіть по оборонці, торгівля будь якими іншими товарами. Але і по дрібним теж — всі перекази в Росію і з неї.

Чому Німеччина, Кіпр, Угорщина, Італія були спочатку проти відключення РФ від SWIFT

У випадку з Угорщиною — це точно політичні мотиви, пов’язані зі специфікою позиції уряду Орбана. Кіпр, думаю, тому, що, на жаль, він залишається прихістком для великої кількості російських грошей. А із заблокованим SWIFT їх не можна буде переказувати з Росії на Кіпр, або навпаки. Велика кількість російських олігархів є власниками громадянства Кіпру — за інвестиції начебто у Кіпрську економіку. Це інветиційні паспорти так звані.

Німеччина сказала, якщо всі “за” то й ми. У її випадку мотиви скоріш торгівельні, оскільки у них з Росією один із найбільших товарооборотів, а ви ж розумієте, це миттєві платежі тисяч компаній, і якщо це зупиниться, вдарить по німецькому бізнесу. Розрахунки за енергетичні послуги також ідуть постійно. Відповідно, не буде розрахунків, не буде поставок послуг. А Росія підтвердила що буде шантажувати енергетикою. Сьогодні виступала спікерка Ради Федерації РФ Валентина Матвиенко, яка сказала що вони готують пакет санкцій проти Заходу. І думаю там будуть одними із перших енергетичні.

Як відключення РФ від SWIFT це відобразиться на решті світу?

Країни Європи понесуть ризики, можливо певні збитки. Це треба враховувати. Деякі країни просили зачекати з цим відключенням, просили відсрочку на місяць, щоб знайти резервні способи забеспечення виконання зобов’язань перед своїм бізнесом. Але мені здається, що тут в пріоритеті питання швидкої реакції Заходу. Всі розуміють що якщо не відреагувати зараз, то потім буде пізно. І тому відключати потрібно навіть попри ці збитки. Я думаю, в цьому вже є розуміння. Світова економіка не впаде. Однозначно. Певні збитки будуть, але, думаю, західні уряди знайдуть спосіб їх компенсувати.

Читайте також

Обстріли й спроба прориву на Київ. Вторгнення РФ, день третій. Онлайн

Увесь світ проти Путіна. "Сімпсони" й Оксімірон засуджують війну РФ в Україні

Укриття в Україні: де шукати. Інтерактивні карти та пункти надання допомоги

Перелік офіційних державних каналів для отримання оперативної інформації