В Іспанії борсук допоміг археологам знайти скарб часів Римської імперії

. Фото: Unsplash

На півночі Іспанії археологи знайшли 209 монет часів Римської імперії в борсучій норі. Науковці припускають, що тварина сама викопала скарб, шукаючи їжу під час суворої зими 2020-2021 років. Про це повідомляє El Pais із посиланням на дослідження, оприлюднене в науковому виданні Автономного університету Мадрида.

У січні 2021 року Іспанію накрив шторм "Філомена", який приніс із собою сильні снігопади. Науковці припускають, що в той час борсук, який живе неподалік печери Куеста в регіоні Астурія, шукав їжі в землі й випадково натрапив на монети. Частину з них він відніс до свого барлогу, а решту — кинув у ямках, які викопав.

Через кілька місяців, у квітні, до печери завітав місцевий житель Роберто Гарсіа з двома місцевими археологами, які забрали знайдені борсуком і власноруч монети — усього 209. З’ясувалося, що вони були виготовлені в III-V століттях нашої ери в Римській імперії — це найбільший скарб того періоду, знайдений на півночі Іспанії.

Монети зберігалися в глибокій вертикальній 40-сантиметровій канаві, вершечок якої борсук якраз розкопав. Науковці припускають, що їх, імовірно, заховали в землю місцеві мешканці, які рятувалися від набігу свебів — германських племен, які діяли в часи пізньої античності й раннього середньовіччя та осіли на півночі Іспанії.

Фото давньоримських монет, знайдених на півночі Іспанії в печері Куеста (імовірно, за допомогою борсука). Фото: Cuadernos de Prehistoria y Arqueología de la Universidad Autónoma de Madrid

Детальний аналіз монет показав, що ті були виготовлені зокрема в Константинополі (на той час — столиця Східної Римської імперії) та Салоніках — одному з найбільших грецьких міст тієї доби. Більшість із монет уже не в найкращому стані, але є й винятки — як-от фолісРимська монета, запроваджена в межах грошової реформи наприкінці ІІІ століття. Фоліс карбувався з бронзи і був вкритий тонкою плівкою срібла., імовірно, з Лондона, де зображений гладіатор зі списом і щитом.

Науковці наголошують, що, імовірно, борсук виявив далеко не всі давньоримські монети, тож сподіваються продовжити розкопки в Куесті. Адже це не перша знахідка в печері та прилеглих землях, де ще з XVIII століття шукають античні скарби. Приміром, у 1930-х роках там знайшли 14 золотих монет часів імператора Констянтина І (306-337 роки).

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте також: Археолог-аматор знайшов у своєму дворі скарб золотих англосаксонських монет

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!