Насильство в сім'ї: яка ситуація на Рівненщині та хто звертається із заявами

У Рівненській області на 6% збільшилась кількість звернень стосовно насильства у сім'ї. Такі дані Суспільному назвав заступник начальника управління превентивної діяльності Нацполіції області Олександр Бортник. За його словами, збільшення показника є наслідком того, що жертви домашнього насильства стали менше замовчувати злочини.

Акція"16 днів проти насильства" стартувала 25 листопада та закінчилась 10 грудня. Її метою було подолання насильства та жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми, боротьба з гендерним насильством, забезпечення рівних прав жінок і чоловіків.

У студії Суспільного під час етеру "Сьогодні. Головне" начальник сектору протидії домашньому насильству Нацполіції області Павло Довжук та заступник начальника управління превентивної діяльності Нацполіції області Олександр Бортник розповіли як пройшла акція, куди звертатись жертвам домашнього насильства та яке покарання можуть обрати кривдникам.

Хто та скільки заявляє про насильство

У 2021 році до Нацполіції в Рівненській області надійшло на 6% більше звернень щодо насильства в сім'ї, ніж у 2020 році. Про це Суспільному розповів Олександр Бортник.

"Я вважаю, це позитивний результат, бо стали менше мовчати. Значна частина фактів домашнього насильства перебуває у нас в латентному стані. Вони відбуваються і про них ніхто не розповідає", – зазначив Олександр Бортник.

Він уточнив, що кількість реєстрацій домашнього насильства зросла на 15% – це на близько 5,5 тисяч випадків більше, ніж минулого року.

Павло Довжук розповів, що після зміни законодавства змінився підхід і до самих жертв насильства, і до їх кривдників.

"Зараз потерпілі мають захист від правоохоронних органів і інших суб’єктів протидії домашньому насильству. Є притулки створені для осіб, які потрапили у складні життєві обставини чи піддавались домашньому насильству, є служба у справах дітей, є соціальні служби інші, які здійснюють свої функції протидії домашньому насильству. Все залежить від того, чи потерпіла хоче захистити себе, тому що у більшості випадків ми виїжджаємо до людей, які не бажають себе захищати", – сказав Павло Довжук.

За його даними, 80% звернень щодо домашнього насильства надходять до правоохоронців саме від жінок. Ще 15% – від чоловіків і 5% – заяви щодо насильства над дітьми.

За словами Павла Довжука, залежно від ситуації поліцейські можуть ізолювати жертву від кривдника. Також можуть видворити кривдника навіть з його власного помешкання на термін до 10 діб відповідно дооцінки ризиків і винесеного термінового заборонного припису.

"Загалом люди стали менше замовчувати про насильницькі дії. Я бачу це в рості кількості протоколів, які складають на кривдників, в кількості тимчасових заборонних приписів, в кількості обмежувальних приписів, які виносять суди. Не менш важливо: кількість кримінальних справ росте відносно кривдників з кожним роком – відносно людей, які продовжують систематично вчиняти насильство", – зазначив Павло Довжук.

Яке покарання кривдникам

Кривдникам може загрожувати як адміністративна, так і кримінальна відповідальність. Олександр Бортник зазначив, що за доведені насильницькі дії закон передбачає від 240 до 680 гривень штрафу. В окремих випадках накласти адмінарешт – ізоляція на 15 днів за рішенням суду.

"Є чотири види домашнього насильства – це сексуальне, економічне, психологічне та фізичне. Будь-який з видів передбачає як мінімум адміністративну відповідальність. Якщо це повторюється, то відповідальність переходить у кримінальну", – сказав поліцейський.

І додав: при системності вчинення насильства кривдників суд може обмежити чи позбавити волі на більший термін. За його словами, сам протокол фіксації насильства суд розглядає вже наступного дня після виїзду поліцейських на місце події.

Читайте також: Як на Рівненщині карають та прощають домашніх насильників

Щодо економічного насильства, до якого відносять позбавлення членів сім'ї засобів існування – їжі, особистих речей, одягу, фінансів тощо, то за інформацією Павла Довжука, в такому випадку в першу чергу жертва повинна написати заяву до поліції. Правоохоронці зберуть матеріали та направлять на подальший розгляд суду, що може тривати не довше трьох місяців.

Як проходила акція

Протягом 16 днів правоохоронці спільно з різними організаціями та закладами розповідали населенню про способи захисту від домашнього насильства.

"Були фото-виставки, акції типу “Біла стрічка”, прямі етери на телебаченні. “Біла стрічка” – це день боротьби з насильством саме відносно проти жінок. Читали лекції у закладах освіти", – повідомив Олександр Бортник.

Павло Довжук додав: в переддень старту акції поліцейські Рівненщини разом з представниками управління освіти провели онлайн-конференцію з соціальними педагогами.

"Це було націлено на виявлення домашнього насильства серед молоді, можливо, десь в сім'ях дітей відбуваються такі явища. Щоб вони вміли це ефективно розрізняти. Я їм пояснював як діяти у таких ситуаціях, куди звертатися і на що особливо треба звертати увагу, як можуть проявлятися ці факти", – розповів поліцейський.

Також правоохоронці проводили лекції для школярів офлайн. Їм залишали контакти куди звертатись, якщо стосовно них хтось здійснює насильство. Проте, таких заяв від школярів поки не надходило.

"Під час проведення цієї акції працівники поліції всім жертвам домашнього насильства або особам, які звертались до поліції з цього приводу, вручали пояснювальні буклети щодо протидії домашньому насильству, де зазначені короткі відомості що це таке, що таке маршрут жертви, куди вона може звернутися, номери гарячих ліній", – зазначив Павло Довжук.

Куди звертатись жертвам

За словами Павла Довжука, найбільше заяв про насильство отримує саме поліція. Втім жертви насильства можуть звернутись і до інших організацій.

"Потерпілі можуть піти чи телефонувати до консультаційних центрів. 10 грудня такий центр відкрили у місті Рівне навпроти “Дому здоров’я”, поблизу Чайки на вулиці Гагаріна. У нас є громадські радниці, громадська організація “Чайка” задіяна по протидії домашньому насильству і служби Рівного – Служба у справах дітей тощо", – зазначив правоохоронець.

Також потерпілі за потреби можуть до пів року перебувати у спеціальних притулках. Зараз у таких в обласному центрі проживають чотири жінки і стільки ж їхніх дітей.

За словами Павла Довжука, порятунок жертви на пряму залежить від її готовності говорити, адже часто потерпілі відмовляються від власних заяв. Павло Довжук уточнив: така поведінка жертви розв'язує руки кривднику.

Що відомо

  • У 2020 році повідомлень про домашнє насильство було на 11% більше, ніж у 2019 році. Більшість заявників – жінки. Йдеться про 3348 жінок, 515 чоловіків та 49 дітей які звернулися до поліції чи відповідних служб у 2020 році.
  • 21 березня на регіональних каналах Суспільного вийшла прем’єра документального розслідування власного виробництва "Зупини мене, якщо зможеш". Автори показали, до яких наслідків може призвести домашнє насилля і байдужість оточення та правоохоронної системи.
  • Понад мільйон гривень на облаштування кризових кімнат для жертв домашнього насильства отримали п'ять тергромад Рівненської області. Про це 25 листопада повідомила заступниця голови ОДА Людмила Шатковська на відкритті виставки, присвяченій проблемі сімейного насильства.

Читайте також

  • Суспільне писало, як можуть допомогти жертвам домашнього насильства на Рівненщині
  • 99 людей в Україні у 2020 році, за даними Генеральної прокуратури, загинули від рук домашніх насильників. Це ті, кого ідентифікували як жертв домашнього насильства. Суспільне писало, чому держава вчасно не рятує від насильства
  • Суспільне з'ясовувало, яке покарання найчастіше призначають суди області домашнім насильникам, якщо справа із адмінвідповідальності переходить у площину кримінальної

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram