Президент США Джо Байден провів телефонну розмову з Володимиром Зеленським ввечері 9 грудня – через два дні після онлайнової зустрічі з російським лідером Володимиром Путіним. Зеленський і Байден обговорили врегулювання ситуації на Донбасі, питання членства України в НАТО, а також "Північний потік-2".
Як повідомила пресслужба Білого дому, у розмові з українським колегою американський президент висловив глибоке занепокоєння США і європейських союзників з приводу агресивних дій Росії щодо України. Байден дав зрозуміти, що США і союзники відповідатимуть рішучими економічними та іншими заходами у разі подальшого військового втручання.
Байден також підтвердив непохитну відданість Сполучених Штатів суверенітету й територіальній цілісності України.
“Президент Байден чітко дав зрозуміти, що Сполучені Штати і їхні союзники та партнери віддані принципу “без України жодних рішень чи дискусій щодо України”, — йдеться у повідомленні Білого дому.
Лідери закликали Росію до деескалації напруженості та погодилися, що дипломатія є найкращим способом досягти значного прогресу у врегулюванні конфлікту, зазначила пресслужба американської сторони.
Байден, зокрема, підкреслив готовність США “брати участь у підтримці зміцнення довіри для просування імплементації Мінських домовленостей, на підтримку Нормандського формату”.
Як відбувалася розмова
Початок перемовин був запланований на 9 грудня на 19:30 за Києвом, про це повідомив речник Зеленського Сергій Никифоров. Але за фактом розмова почалася лише о 20:34 за Києвом. О 21:55 речниця Білого дому Джейн Псакі заявила, що розмова ще триває. "Мета цієї розмови полягала в тому, щоб повідомити Зеленському про розмову (Байдена – ред.) із Путіним, підкреслити нашу підтримку територіальної цілісності й суверенітету України", – повідомила Псакі.
Напруженість атмосфери вдалося зафіксувати фотографці агентства Reuters у Вашингтоні Лі Мілліс. Вона оприлюднила світлину у своєму Twitter і наголосила, що фото зроблене крізь скляні двері Овального кабінету, де Байден з помічниками говорить телефоном із Зеленським.
Як коментувала українська сторона
В ефірі ток-шоу "Право на владу" на каналі 1+1 голова Офісу президента Андрій Єрмак повідомив, що розмова завершилася. Він уточнив, що не встиг обмінятися враженнями з президентом Зеленським, бо той "дуже швидко вирушив до Національного оперного театру, де відбувається святкування 30-річчя українського футболу".
Утім Єрмак розповів деякі подробиці розмови президентів і назвав її "продуктивною і своєчасною". За його словами, бесіда тривала близько 1,5 години і відбулася "в дуже відвертій та дуже прямій атмосфері": "Президенти почали з найважливішого – Байден розповів Зеленському про його саміт з президентом Росії Путіним".
За його словами, президент США "дуже чітко сказав, що рішення щодо вступу до НАТО – це тільки рішення українського народу, це суверенна незалежна держава і він це питання навіть не готовий був обговорювати".
"Президент Байден дуже чітко сказав про те, що будь-які рішення, які стосуються України, не можуть бути без України", – додав глава Офісу президента.
Читайте також: США не планують напряму застосовувати військову силу проти Росії — Байден
Також, сказав він, обговорювали питання "Північного потоку-2", "попереджень, які стосувалися не лише ескалації на наших кордонах, а й внутрішньої дестабілізації", та хід реформ в Україні, зокрема судової.
Сам Зеленський виступив із заявою пізніше. Він додав, що обговорював із Байденом і "можливі формати врегулювання конфлікту на Донбасі".
"Ключовим питанням переговорів стала безпекова ситуація навколо України та перспективи активізації мирного врегулювання", – додали в ОП.
Після дзвінка Зеленському Байден зателефонував також лідерам "Бухарестської дев'ятки"Міжнародна ініціатива дев'яти країн-членів НАТО Центральної та Східної Європи (Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Польща, Румунія, Словаччина, Угорщина та Чехія), метою яких є поглиблення військової співпраці між країнами східного флангу Північноатлантичного альянсу, а також обговорення ключових питань політики безпеки., щоб повідомити їм про результати онлайнової зустрічі з Путіним. Раніше президент США вже поговорив із європейськими лідерами.
Читайте також: Байден анонсував зустрічі на високому рівні з Росією та основними союзниками по НАТО
Що відомо
- На початку листопада 2021-го американські ЗМІ повідомили про скупчення російської техніки на кордоні з Україною, однак тоді у Міноборони та РНБО заперечили цю інформацію. 21 листопада голова української розвідки Кирило Буданов заявив, що Росія сконцентрувала біля кордонів з Україною понад 92 тисячі військовослужбовців і готується до нападу до кінця січня-початку лютого 2022 року.
- 30 листопада Володимир Путін заявив, що "справа не в тому воювати чи ні", а в тому, щоб налагодити відносини. Так він відповів на запитання щодо введення військ на територію України. Невизнаний низкою країн президент Білорусі Лукашенко заявив, що у разі загострень на кордоні Білорусь буде "на боці" Росії. Також він уперше заявив, що Крим де-факто та де-юре став російським. Раніше Білорусь не визнавала анексії Криму Росією.
- Президент Володимир Зеленський вважає ситуацію на кордоні не гіршою, аніж навесні 2021-го. 6 грудня міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що російські збройні сили продовжують збільшувати свою присутність на кордоні, чисельність військових Росії поблизу України може зрости до 175 тисяч.
- 7 грудня відбувся онлайновий саміт президентів США і Росії Джо Байдена і Володимира Путіна на тлі численних повідомлень про скупчення військ РФ на кордоні з Україною. Байден і Путін говорили в закритому режимі, майже 2 години.
- Путін попросив у Байдена гарантій нерозширення НАТО на схід і звинуватив Україну в зриві "Мінська". Байден "висловив глибоку стурбованість США і європейських союзників щодо ескалації Росією сили довкола України".
- Після перемовин із Путіним Байден поговорив із лідерами Франції, Німеччини, Італії і Британії.
Читайте також
"Доля України все ще висить на волосині". Що світові ЗМІ пишуть про саміт Байдена і Путіна
SWIFT і санкції проти Путіна. Як світ має реагувати на погрози Україні. Відповідають експерти
ЗМІ продовжують повідомляти про загрозу вторгнення РФ в Україну, Кремль заперечує. Що відомо
Вторгнення в Україну обернеться для РФ "ізоляцією від міжнародної фінансової системи" – Держдеп США
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!