Білоруська трупа "Вільного театру" втекла з країни через загрозу репресій

АР

Через загрозу репресій та переслідування учасники театральної трупи "Білоруського вільного театру" були змушені залишити країну. Тепер боротися із режимом невизнаного президента Олександра Лукашенка вони планують з-за кордону. Протестні вистави БВТ New York Times називав найбільшими театральними подіями року.

Заборонена у Білорусі театральна трупа вирішила виїхати за межі країни, заявивши, що ризик репресій щодо членів їх трупи надто великий, щоб вона могла продовжувати свій культурний супротив режиму Лукашенка, передає The Guardian.

Понад 16 років "Білоруський вільний театр" виступає за свободу слова, рівність та демократію. Вони ставили "підпільні" п'єси для білорусів, які прагнуть альтернативи репресивній реальності диктатора країни Олександра Лукашенка. Трупа БВТ – єдина театральна трупа у Європі, заборонена з політичних мотивів.

Читайте також: Скільки білорусів оселилося в Україні від початку протестів. Розповідає ДМС

Відзначається, що шістнадцять учасників трупи наразі репетирують у Лондоні виставу, прем'єра якої відбудеться наступного року.

Дев'ять членів їх сімей вже вирішили не повертатися додому найближчим часом.

При цьому актори ще не вирішили, де житимуть: вони допускають, що найближчим часом можуть залишитися у Польщі або іншій країні східної Європи. Водночас білоруські актори не хочуть просити притулку у Великій Британії, оскільки тоді до отримання візи їм понад рік буде заборонено виступати.

Декілька учасників трупи були ув'язнені під час масових протестів після того, як Лукашенко оголосив про свою перемогу на невизнаних виборах у серпні 2020 року.

Співзасновники театральної групи Наталія Коляда та Микола Халезін жили у Лондоні після їх вигнання у 2011 році.

"Це ганьба, що ми дозволяємо повністю ігнорувати не лише свободу творчості, а й основні свободи людини в країні, що знаходиться за три години польоту від Лондона. Саме існування "Білоруського вільного театру" як і наша робота є найбільшою загрозою диктатурі. Люди хочуть надалі говорити правду — це найбільша демонстрація сили, яку можна уявити", — наголосила Коляда.

Що відомо

  • 9 серпня у Білорусі відбулися президентські вибори. На них, за офіційними даними, Олександр Лукашенко, який керує країною з 1994 року, набрав 80,1% голосів виборців, опозиційна кандидатка Світлана Тихановська — 10,1%.
  • Відразу після виборів у Мінську й інших містах Білорусі люди вийшли на вулиці, щоб висловити недовіру результатам ЦВК, координуючи свої дії через соцмережі, тому у перші дні протестів влада намагалася максимально обмежити роботу інтернету. Демонстранти вважають, що вибори були сфальсифіковані, а перемогу мала здобути Світлана Тихановська.
  • За час протестів, які тривають і нині, силовики затримали близько 30 тисяч людей. Офіційно під час протестів загинули четверо людей, неофіційно правозахисники говорять про понад 10 загиблих і десятки зниклих безвісти.
  • Опозиційна кандидатка в президенти Білорусі Світлана Тихановська закликала міліцію та війська зупинити насильство.
  • 65-річний Олександр Лукашенко керує країною вже 25 років. Жодні президентські вибори (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року), не були визнані вільними і справедливими на міжнародному рівні.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!