На тлі скорочення світової економіки за рік виросли обсяги продажу зброї — SIPRI

АР

За 2020 рік глобальний експорт зброї на планеті зріс, попри пандемію та скорочення світової економіки: виробники зброї за рік заробили понад пів трильйона доларів.

Про це йдеться у звіті Стокгольмського інституту дослідження миру SIPRI, який охоплює показники ста провідних виробників зброї на планеті.

"Попри те, що світова економіка скоротилася, за даними МВФ, на 3,1 відсотка, продажі зброї, однак, все одно зросли. Загальне зростання становить 1,3 відсотка", — зазначила дослідниця SIPRI Александра Маркштайнер, передає DW.

Так, згідно звіту, обсяг експорту зброї ста провідних виробників склав 531 мільярд доларів. 54% експорту належить 41 американській компанії, які належать до першої сотні світових виробників зброї.

Водночас серед сотні провідних компаній з'явилися три з Індії: країна за обсягами експорту зброї наздогнала Південну Корею, на неї припадає 1,2 відсотка глобальних продажів зброї. Однак найпотужнішим виробником і експортером Азії є Китай, якому належать 13% ринку.

Як пояснила Маркштайнер, оборонні підприємства КНР має потужну підтримку держави Стратегія розвитку оборонних підприємств країни полягає у тому, що вони нарощують не лише виробництво військової, але й цивільної продукції, а завдяки прибуткам від продажів товарів цивільного призначення є додаткові гроші для розвитку оборонного сектору.

Натомість за даними Стокгольмського університету, експорт російських виробників впав на 6,5%, а глобальна частка російських компаній скоротилася до п'яти відсотків ринку. Як пояснив політолог Маркус Баєр з Боннського міжнародного центру дослідження конфліктів, це пов'язано з посиленням позицій Китаю та Індії, які донедавна були основними імпортерами російської зброї.

Також згідно зі звітом, у 2020 році 26 європейських компаній потрапили до Топ-100. Разом на них припадає 21% від загального обсягу продажів озброєнь загальною сумою на 109 мільярдів доларів, що на 1,0% більше, ніж у 2019 році. З них сім компаній зі штаб-квартирою у Великій Британії, шість — у Франції, чотири в Німеччині, дві — в Італії та по одному в Норвегії, Польщі, Іспанії, Швеції та Україні.

Зокрема, йдеться про український "Укроборонпром". У списку ста світових виробників зброї він розмістився на 77 місці — аналогічну позицію концерн займав і у 2019 році. При цьому, за попереднім звітом інституту, за сукупними даними щодо обсягів експорту протягом останніх п'яти років Україна опинилася на 12 місці за обсягами експорту озброєнь серед держав світу — частка України на глобальному ринку сягає 0,9%. За даними SIPRI, найбільше українською зброєю цікавляться Китай (36% від загального обсягу експорту), Росія (20%) і Таїланд (17%). При цьому Україна не увійшла до списку 40 країн-лідерів за імпортом озброєнь.

Що відомо

  • Україна опинилася серед переліку 40 країн із найбільшими військовими витратами у 2020 році й піднялася на одну сходинку у порівнянні з даними за 2019 рік, збільшивши розмір видатків на 11%. Загалом світові витрати на оборону досягли у 2020 році рекордних показників.
  • Невизнаний президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив про намір отримати від Росії кілька дивізіонів оперативно-тактичних ракетних комплексів "Іскандер".

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!