Зоозахисний закон в дії. Як в Україні захищатимуть тварин

pixabay

З 8-го листопада в Україні набув чинності закон №2351, який має на меті захистити тварин від жорстокого поводження. Які зміни у законодавстві передбачає новий законта як будуть карати винних у жорстокому поводженні з тваринами, про це в етері "Українського радіо" розповіла президентка громадської організації "Інституту сучасних проблем України" Тетяна Метельова.

Що передбачає новий закон

Зоозахисний закон посилює кримінальну та адміністративну відповідальність за жорстоке поводження з тваринами. Злочинцям загрожує від одного до трьох років позбавлення волі. У випадках, коли дії вчинені з метою створення зображень кіно-, відео- та аудіопродукції — від 5 до 8 років.

"Закон практично бездоганний", – президентка "Інституту сучасних проблем України" Тетяна Метельова.

Також у документі встановлюється заборона на винищування бездомних тварин з метою регулювання чисельності. Крім того, забороняється жебрацтво із бездомними, свійськими та дикими тваринами.

Не прибирання власниками екскрементів тварини під час її перебування у громадському місці буде кваліфікуватися як адмінправопорушення. Адміністративна відповідальність за жорстоке або безвідповідальне поводження з тваринами вводиться 16 років, а кримінальна — з 14.

Читайте також: В Україні набув чинності зоозахисний закон. Що він передбачає

Крім того, заборонено використання тварин для реклами, у розважальних закладах та закладах громадського харчування, а також надання фотопослуг з дикими тваринами, крім зоопарків, цирків і дельфінаріїв.

Серед іншого, каже Метельова, закон забороняє всі види вирубок лісу навколо місць проживання та розмноження рідкісних тварин, що перебувають під загрозою зникнення видів тваринного і рослинного світу в радіусі 500 метрів.

У якому вигляді існуватимуть зоопарки

"Зоопарки залишаються, адже у всьому світі інститут зоопарків дуже важливий для підтримки диких та рідкісних тварин, їх дослідження, створення умов збереження для тих видів тварин, які перебувають під загрозою зникнення тощо. Стаціонарні зоопарки —  це та мережа, яка повинна існувати. Вони в нас легальні й в такому вигляді, а тому залишаються", – зазначає фахівчиня.

За її словами, зміни стосуватимуться заборони пересувних зоопарків, адже в них неможливо зберегти умови, які забезпечують нормальне існування тварин.

Як функціонуватиме закон та які проріхи існують у документі

Експертка підкреслює, що закон характерний тим, що у ньому чітко вказана відповідальність за певні правопорушення.

"Більшість позитивних новацій з попередніми змінами в законі вже почали функціонувати, зокрема покарання після того, як було переведено статті за жорстоке поводження з тваринами з легкого правопорушення у розгляд тяжких зі збільшенням терміну покарання до 8 років. Воно вже почало функціонувати і є вже непоодинокі судові рішення, які здійснені на користь захисту тварин і за якими покарано тих, хто вбиває, калічить і мучить тварин", – говорить Метельова.

Попри це вона зауважила, що у законі відсутня норма про "інститут опікунства і одноосібного волонтерства", який вже функціонує багато років в Україні де-факто.

"Так, у законі заборонено вилов безпритульних тварин окремими громадянами. Натомість у Києві та Львові саме окремі громадяни, які отримали статус опікуна тварин та волонтера, мали таке право на міському рівні, але і досі залишатимуться поза законом, здійснюючи вилов тварин задля стерилізації й відпущення у середовище перебування. Хоча сам вилов, стерилізація і відпущення за попереднім місцем перебування тепер легальні, і це прекрасно. Закон практично бездоганний, крім цього зауваження", – наголошує президентка "Інституту сучасних проблем України".

Про вимоги до власників собак

У 24 статті закону передбачається, що собаки незалежно від породи мають бути на повідцю, а також мають вигулюватися в громадських місцях, за умови якщо продукти життєдіяльності цієї собаки прибираються власником, каже Метельова.

"Якщо вони знаходяться на вулиці без власника, то вони підлягають вилову і розміщенню в притулки, або в центри реабілітації, або під нагляд громадських та благодійних організацій, і якщо власник заявив свої права, то вони повертають тварину власником після оплати цього перебування. Якщо власник не заявляє, то такі тварини  вважаються безпритульними", – відповідає експертка.

Справді є перелік собак, які є небезпечними і які обов'язково мають бути на повіках та в намордниках. Собаки дрібних порід, які не перебувають у цьому переліку, можуть бути без намордника, але вигулюватися вони все одно мають з власником у відповідних місцях.

До переліку небезпечних порід собак, який затвердив Кабінет міністрів, зокрема увійшли такі породи, як:

 • вівчарка,
 • сенбернар,
 • фокстерьер,
 • доберман,
 • ротвейлер,
 • лайка,
 • далматин,
 • айну (собака айнський, хоккайдо),
 • акбаш,
 • акіта-іну,
 • боксер німецький,
 • бріард,
 • бульдог алапахський,
 • бульдог американський,
 • бульдог мальорський,
 • бульмастиф,
 • бультер'єр,
 • вельштер'єр.

Усього список налічує близько 90 порід собак.

Про покарання за різними видами порушень

Цим законом жорстоке поводження з тваринами нарешті карається неуклінно. І таке як вище, як догхантерство нарешті стає поза законом. Всі догхантери за пропаганду насильства, поширення аудіо- та відеопродукції з пропагандою насильства, за знущання над тваринами можуть отримати до 8 років ув'язнення.

Що відомо

 • У 2018-му році у Верховній раді був зареєстрований законопроєкт про зміни до закону "Про захист тварин від жорстокого поводження", який мав на меті заборонити використання тварин в цирку та інших видовищах.
 • Профільний комітет Ради заявив, що норми законопроєкту суперечать Європейській конвенції про захист домашніх тварин, де немає положення про повну заборону використання тварин у цирках і згодом проєкт закону відкликали.
 • У квітні в парламенті зареєстрували ще один законопроєкт про цирк без тварин.
 • 8 листопада в Україні набув чинності закон, який підсилює кримінальну та адміністративну відповідальність за жорстоке поводження з тваринами.

Читайте також

 • Євросоюз планує з 2027 року заборонити утримання свійських тварин у клітках.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!