“Обмеження електроенергії буде”. Експерт розповів, чи відчує Україна дефіцит вугілля цієї зими

Ексклюзивно
УНІАН

З 1 листопада Росія зупинила постачання в Україну енергетичного вугілля марок А та П — антрацит та пісне. Чи зможе Україна уникнути енергетичної кризи в ефірі Українського радіо розповів експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

Яка частка вугілля з Росії потрапляє на сьогодні в Україну?

Завжди поставки вугілля йшли з різних джерел, але найбільша частка, особливо антрациту, йшла з Росії. Росія постачала близько 70% енергетичного вугілля, але ми скорочували споживання антрациту і переводили свої теплові блоки на газову групу вугілля. Антрацит — дефіцитний вид вугілля для України. На нашій території зараз воно практично не добувається, адже шахти залишилися на непідконтрольних територіях так званих ЛНР та ДНР.

Проблема в тому, що шахти, з яких йшли поставки антрациту, належали до останнього часу компанії ДТЕК і розміщувалися в Росії, в Ростовській області. Влітку цього року ДТЕК, зважаючи на кредити, які брали в російських банках, віддали ці шахти. А зараз закінчився термін домовленостей, який передбачав поставку цього вугілля. Росіянам вигідніше продавати вугілля на інших ринках, адже Україна не готова купувати вугілля за ціною вищою, ніж 100 доларів. А росіяни зараз спокійно продають його за ціною 160-170 доларів за тонну. Також проблема в тому, що Україні більше немає, де взяти антрацит, окрім Росії, адже, у зв'язку з кризою на світовому ринку, всі вихідні контракти на сьогодні вичерпані. Тобто немає вільних обсягів вугілля, особливо антрациту. Зараз шукатимуть винних в тому, що не накопичили потрібного запасу вугілля.

Хто винен в цьому?

Держава або визнає себе винною за те, що не прорахувала ризики та не заклала достатньо коштів, або ж звинуватить ДТЕК. Фактично, на сьогодні йде пошук винного — того, хто нестиме відповідальність за провал підготовки до опалювального сезону в частині накопичення вугілля. Зараз показово уряд спільно з НКРЕКП оголошують перевірки роботи теплових електростанцій та теплових електроцентралей в частині накопичення технологічного мінімуму вугілля на складах, якого там наразі немає. Але ці перевірки потрібно було проводити ще в серпні-вересні.

Чому Україна досі залежить від Росії?

Я не знаю чому вже протягом 7 років ми чуємо, що не пов’язані з Росією. Ми транзитуємо газ і беремо за це російські гроші, купуємо паливо, вугілля, імпортуємо електроенергію. На жаль, дефіцит вугілля — катастрофічний, адже його в 5 разів менше, ніж мало б бути. Ми будемо змушені імпортувати електроенергію. Для українських представників бізнесу та компаній наприклад, співпраця з Росією — ділові відносини. Вони бачать дешевший ресурс і з радістю купують його, не вбачаючи в цьому якоїсь політичної сторони. Для росіян — це чисто бізнес. Вони б нам продали це вугілля за якусь мінімальну ринкову ціну, але вона також зависока для нас. Імпорт електроенергії теж не врятує ситуацію, адже все одно виникне дефіцит в енергосистемі в ранкові та вечірні періоди, під час пікового споживання електроенергії.

Який вихід з цієї ситуації?

Єдиний варіант, який залишається — спалювати дорогий газ на теплових електростанцій, якого у нас теж мало. Або обмежувати споживачів електроенергії в об'ємі споживання. Йдеться не про населення, а про представників бізнесу, промисловості. Але тоді будуть збитки для держави в цілому: менше попрацювали — менше заробили і менше сплатили податків. В другу чергу, може постраждати населення. Все це прописано. “Укренерго”, сподіваюся, в критичних ситуаціях спрацює надійно, але ми можемо залишатися без електроенергії на якісь короткі проміжки часу: півдня, добу.

Чи вирішиться найближчим часом питання?

Все залежить від погоди. Навіть, якщо буде звичайна зима, як минулого року, то ми все одно потрапляємо в пастку дефіциту вугілля і необхідність імпорту електроенергії з Росії та Білорусі. У будь-якому випадку обмеження електроенергії буде. Можливо до населення і не дійде, але промисловість обмежуватиметься. На сьогодні присутній певний енергетичний дисбаланс.

Про можливість приватних суб'єктів господарювання самостійно визначати норму своїх запасів вугілля

Якщо приватна компанія не накопичує достатню кількість вугілля чи газу, в зимовий період його не вистачає для поставки населенню чи компаніям, бізнесу і не виконуються контракти, тоді НКРЕКП має право штрафувати таку компанію. І штрафи там надзвичайно великі. Може навіть дійти до позбавлення ліцензії, а це — шлях до перегляду діяльності цих компаній на території України.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!