Пошук рідкісних матеріалів та ривок у науці. Чим унікальна українсько-британська місія на Місяць

Facebook / Spacebit

У 2022 році космічна місія британської компанії Spacebit доставить на Місяць ракету з українським вантажем. Засновник та директор компанії Spacebit, Павло Танасюк, виходець з України. До місії залучені українські компанії, зокрема ВАТ "Меридіан" ім. С.П. Корольова, яке входить до складу Укроборонпрому. Вартість одного першого запуску складатиме до двох мільйонів доларів. Суспільне розбиралося, чим ця місія є унікальною для України та й світу загалом.

Чому Британія запропонувала співпрацю Україні

Про те, що Британія хоче залучити до своєї місії Україну, почали говорити ще в першій половині 2021-го року. Засновник та директор компанії Spacebit, Павло Танасюк розповів Суспільному, що якби не коронавірусна пандемія, такої можливості не було б. Від самого початку планувалася лише британська місія у 2020-му році. Її довелося перенести через COVID-19, оскільки підприємства, які виготовляли деталі, вимушено зачинилися. Маючи час, розповідає Павло, місію більш продумали й вирішили розширити на два польоти.

Запуск ракети на Місяць запланований на перше півріччя 2022 року. Назва проєкту — Spacebit Mission One. Його мета полягатиме у відправленні власного місяцехода Asagumo (в перекладі з японської "ранкова хмара") з метою дослідження поверхні температурним, радіаційним, лазерним сенсорами та відеокамерою. Наукові інструменти для апарату розроблені в Україні, зокрема до проєкту залучені Конструкторське бюро "Південне", Науково-виробниче підприємство "Меридіан" ім. Корольова, підприємства "Екотест" і "ТитанЕра". Місія розділена на дві частини: спочатку полетять радіаційний сенсор та відеокамера (українська частина), а згодом — сам місяцехід (британська частина).

“Я виходець з України. Дуже хочу, аби діти та студенти, які зараз тут надихнулися цією місією і розвивалися в цьому напрямку. Ми постараємося додавати Україну й надалі до наших місій. Я бачу потенціал тут у підприємствах та розумах. Бачу перспективу в розвитку цих технологій. Я і раніше намагався залучати Україну до якихось проєктів, але не завжди все виходило. Зараз я впевнений у своїй Батьківщині", — каже Танасюк.

Дарина Коломієць, Суспільне

Танасюк: Я хочу, щоб українська наука розвивалася

За словами Танасюка, найбільший ризик цих місій — не долетіти до Місяця: “Спершу це ракета, що стартує, а згодом це вже космічний апарат. На всіх рівнях є свої ризики, оскільки це космос. В ньому поки що все невідоме та непередбачуване.”

Вантаж, який доправить на Місяць ракета важитиме один кілограм. Основне — це датчик, який вимірюватиме радіацію, а також прапор України. Згодом, під час другого польоту, на супутник Землі доставлять британський місяцехід.

“Це унікальна місія”

Запланований на наступний рік проєкт є комерційним, коштів на нього держава не виділяє, він фінансується коштом приватних компаній. У скільки обійдеться українська місія сьогодні точно невідомо, кажуть у Spacebit, проте очікують, що сума не перевищуватиме двох мільйонів доларів.

Місію називають унікальною. У першу чергу це пов’язано з вантажем, який доправлять на супутник. Спершу це буде 12-ти сантиметровий прапор України, нині його виготовляють із титану на вітчизняних підприємствах. Танасюк сподівається, що він пробуде там сотні років.

Другим унікальним виробом буде найменший у світі датчик, що вимірює радіацію. Готовим він буде приблизно за місяць. Сьогодні прилад на стадії розробки у Львівській компанії ECOTEST, він важитиме близько 30-ти грамів.

“Танасюк сконтактував з нами на початку літа і сказав, що хоче зробити у нас таке замовлення", — розповідає генеральний конструктор підприємства Юрій Сторонський.

Дарина Коломієць, Суспільне

Юрій Сторонський: датчик витримуватиме температуру від -40 до +85 градусів

"Ми спершу схвилювалися, але згодом почали працювати над новинкою. Специфічність полягає у стійкості до зовнішніх факторів. Наприклад, він витримуватиме температуру від мінус сорока, до плюс вісімдесяти п’яти, крім того — космічний вакуум. Про мініатюрність, я вже взагалі мовчу. Крім того, він повинен міряти зовсім інший більший фон, ніж на землі. І радіацію більше в тисячі разів”, — каже Сторонський.

Дарина Коломієць, Суспільне

Виробництво ECOTEST

Як пояснюють на виробництві, найважчою в цій ситуації дійсною є робота з таким маленьким гаджетом. Адже функції датчик повинен виконувати ті ж самі, що і великий примірник. Сьогодні його лише починають конструювати. Попередні тижні прилад був тільки у схемах на комп’ютері. Працівники компанії кажуть, поки що навіть не знають, як виглядатиме датчик.

Дарина Коломієць, Суспільне

Високотехнологічний прилад для Місяця лише почали конструювати

“Ви сказали, що він важитиме близько 30-ти грамів, і я аж охнула. Але не страшно. Коли прилад приносять, то завжди важко, бо це ж щось нове. Але потім ти вивчаєш креслення. Один раз склав, два рази, три, і все — проблем немає. Думаю, і в цей раз так буде”, — ділиться враженнями пані Марія, жінка збирає датчики на прикінцевому етапі.

Дарина Коломієць, Суспільне

Працівниця складального цеху виробництва ECOTEST

Перш ніж датчик полетить у космос, він пройде жорсткі кліматичні випробування на Землі — температурні, барометрові та вакуумні. Спершу на приладах у Львові, а згодом вже на підприємствах Держпродспоживслужби.

Наші датчики полетять і під час другого запуску ракети. Тоді Британія відправить власний місяцехід. Його унікальність полягає в тому, що він уже рухатиметься не на колесах, а за допомогою спеціальних ніжок.

Мета місії

За словами Павла Танасюка, основна ціль місії — це дослідження космосу. До сьогодні, попри великий ривок у науці, світу невідомо більшість даних про Місяць. Зокрема про ґрунт та радіацію. Крім того, є тут і комерційний зиск. Оскільки, якщо на супутнику Землі й справді є дорогоцінні для нас матеріали, компанії, які беруть участь в місії, зможуть отримати вигоду. Сам Павло каже, поки що на меті долетіти до Місяця. А вже далі буде ставити перед собою наступні цілі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!