Перейти до основного змісту

У Білорусі опозиціонерів Знака і Колеснікову засудили до 10 і 11 років ув'язнення

. Марія Колеснікова. Фото: AP

6 вересня у Білорусі Мінський районний суд засудив опозиціонерів Марію Колеснікову та юриста Максима Знака до 11 та 10 років ув'язнення відповідно.

Про це повідомляють NEXTA і Еўрарадыё.

"10 років у колонії Максиму Знаку та 11 років Марії Колесніковій. Вони були визнані винними у "таємній змові з метою захоплення державної влади неконституційним шляхом", — йдеться у повідомленні.

Як повідомляє правозахисний центр "Вясна", рішення виніс Мінський районний суд після близько місяця розгляду кримінальної справи.

"Суддя Сергій Єпіхов визнав їх винними в закритому режимі за трьома статтями Кримінального кодексу: ч. 3 ст. 361 (заклики до дій проти нацбезпеки), ч. 1 ст. 357 (змова з метою захоплення державної влади неконституційним шляхом), ч. 1 ст. 361-1 (створення екстремістського формування і керівництво ним) і засудив до 10 років Знака і до 11 років Колеснікову позбавлення волі", — повідомляють правозахисники.

Водночас Знаку призначили посилений режим колонії, для Колеснікової — загальний.

Що відомо про Марію Колеснікову

Марія Колеснікова (1982, Мінськ) — білоруська флейтистка, педагогиня і політична активістка, координаторка штабу Віктора Бабарики на виборах президента Білорусі 2020 року. Представниця об'єднаного штабу Світлани Тіхановської і членкиня президії Координаційної ради з організації процесу подолання політичної кризи, лідерка партії "Разом" і політув'язнена. 11 вересня 2020 року Міжнародна організація Amnesty International визнала Марію Колеснікову "в'язнем совісті".

Марія Колеснікова. Скріншот: YouTube

До повернення до Білорусі у 2020 році, Колеснікова 12 років прожила у Німеччині. 8 вересня 2020 року провладне білоруське видання BELTA повідомило, що її затримали на кордоні Білорусі з Україною. У травні 2021 у Білорусі її звинуватили у закликах до дій проти національної безпеки, змові з метою захоплення державної влади неконституційним шляхом та створенні екстремістського формування.

Читайте також: "Тіло не дозволили поховати". Дружина Шишова розповіла, як іде розслідування смерті білоруса

Що відомо про Максима Знака

Максим Знак (1981, Мінськ) — білоруський адвокат і юрист, поет, автор-виконавець пісень. Член Координаційної ради білоруської опозиції, політичний в'язень.

У 2006 році, після протестів за підсумками виборів президента Білорусі, Максим Знак відсидів 14 діб в'язниці в Жодіно. Директор центру підтримки підприємництва і член суспільно-консультативної ради Мінміськвиконкому.

Максим Знак. Фото: Дарья Бурякіна/TUT.by

Експерт, який брав участь в проведенні досліджень Doing Business Світового банку та Національний консультант ПРООН в програмі сприяння для вступу Білорусії до СОТ.

Під час виборів президента в Білорусі 2020 року, став юристом у штабі кандидата в президенти Віктора Бабарики. 15 серпня Максим Знак разом з Ольгою Ковальковою почав створювати Координаційну раду Білорусі, 18 серпня став членом президії ради.

8 вересня Знак перестав виходити на зв'язок. Того ж дня стало відомо, що він став фігурантом справи про можливе "захоплення влади" у Білорусі. Його звинуватили у "публічних закликах до захоплення влади чи силової зміни конституційного ладу країни".

Що відомо

  • 31 серпня у Білорусі пройшло закрите засідання щодо опозиціонерів Марію Колеснікову та юриста Максима Знака. Спочатку низка білоруських ЗМІ повідомили, що Колеснікову засудили до 12 років ув'язнення. Але її адвокат Володимир Пильченко повідомив, що це поспішна заява.
  • 13 липня німецька громадська ініціатива AnStifter присудила одній з лідерок білоруської опозиції Марії Колесніковій Штутгартську премію миру.
  • 13 травня білоруська влада висунула Члену президії Координаційної влади опозиції Білорусі Марії Колесніковій остаточне звинувачення за трьома статтями Кримінального кодексу. Їй загрожує до 12 років ув’язнення.
  • 9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися вибори президента, які ні опозиція, ні міжнародна спільнота не визнали вільними та справедливими. За офіційними результатами, чинний президент Олександр Лукашенко має 80,08% голосів, його головна конкурентка Світлана Тіхановська – 10,09%.
  • Відтоді в Білорусі тривають щоденні протести, включно зі страйками на деяких державних підприємствах. Під час їхнього придушення були затримані тисячі людей, загинуло щонайменше троє.
  • МВС Білорусі створило базу даних учасників акцій протесту проти Лукашенка.
  • 8 вересня 2020 року провладне білоруське видання BELTA повідомило, що Марію Колеснікову затримали на кордоні Білорусі з Україною.
  • 9 вересня 2020 року у Мінську невідомі в масках затримали члена Координаційної ради Максима Знака.
  • 23 вересня Лукашенка у Палаці незалежності в Мінську офіційно проголосили президентом. Церемонія інавгурації була таємною, інформація про неї розголошувалася.
  • Керівники низки країн Європи не визнають Лукашенка легітимним президентом. Україна також не визнала інавгурацію Лукашенка.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Топ дня

Вибір редакції