Остап Вишня та Василь Стус. Дослідники оприлюднили матеріали спецслужб щодо українських митців

.

Наукова громадська організація "Центр досліджень визвольного руху" оприлюднила документи спецслужб тоталітарних соціалістичних України, Грузії та колишньої Чехословаччини щодо тридцятьох митців XX століття, за якими слідкували комуністичні режими цих країн.

Як повідомляє пресслужба організації, відповідні документи оприлюднені на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху у колекції "Репресоване мистецтво".

"Викладена у відкритий доступ інформація розповідає про взаємовідносини представників мистецтва та комуністичної влади в трьох країнах. До архіву потрапили як матеріали про переслідування та утиски, так і задокументовані факти співпраці з репресивними органами", – йдеться у повідомленні.

Читайте також: Всупереч естетиці соцреалізму: як українцям повертають пам'ять про витіснене покоління поетів

Зокрема "Центр досліджень визвольного руху" опублікував документи щодо таких українських митців як Остап Вишня, Олександр Довженко, Михайло Бойчук, Лесь Курбас, Опанас Заливаха, Стефанія Шабатура, Микола Глущенко, Василь Стус та Валер’ян Підмогильний.

Фотографія з матеріалів справи Остапа Вишні (Павла Губенка). Центр досліджень визвольного руху

Документи чеської Служби державної безпеки (ŠtB) стосуються справ першого президента Чехії Вацлава Гавела, письменника Мілана Кундери. При цьому серед документів спецслужб комуністичної Грузії – матеріали справ щодо литовсько-грузинського художника Романа Сута та першого президента Грузії Звіада Гамсахурдіа.

"Опубліковані матеріали містять також фото, багато з них публікуються вперше. У підбірці документів зі справи на художника і агента Миколу Глущенка опубліковано копію з альбому з акварельним малюнком Адольфа Гітлера, який той подарував власнику у 1940-му році", – зазначили дослідники.

Читайте також: У Херсоні Вахтанг Кіпіані презентував свою книгу "Справа Василя Стуса"

Серед оприлюднених документів – також фотографія дружини художника, яка діяла як агентка спецслужб під псевдонімом "Художниця". В організації підкреслюють, що ці матеріали раніше не були оприлюднені в мережі.

"Також цікавими для дослідників будуть фотографії стеження ŠtB за чеським письменником Міланом Кундерою чи документи про те, як комуністичні спецслужби з метою психологічного тиску на чеського письменника Павела Когоута отруїли його собаку", – додали в організації.

Фото зовнішнього спостереження за Міланом Кундерою. Архів органів державної безпеки / Центр дослідження визвольних рухів

За допомогою сайту Електронного архіву організації користувачі відтепер можуть формувати колекції документів за власними інтересами у своєму "кошику". Оприлюднені матеріали лягли в основу онлайн-виставки "Репресоване мистецтво", яку незабаром мають презентувати у вільному доступі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!