"Пилові нитки". Вчені з'ясували, як надмасивна чорна діра поглинає енергію

Візуалізація NASA

Астрофізик з Інституту астрофізики Канарських островів Альмудена Прієто виявив, що надмасивні чорні діри оточують "пилові нитки", які їх живлять.

Дослідження було опубліковано в науковому виданні Nature.

Прієто використав знімки космічного телескопа Hubble, Дуже великого телескопа (VLT) та Великого міліметрового масиву Атакама, які показали як чорна діра в галактиці NGC 1566 поглинає енергію за допомогою довгих вузьких пилових ниток. Вчені також допустили, що нитки також можуть бути причиною природного затемнення галактик, коли чорні діри в їхніх центрах активні.

Зображення телескопів показують, як пилові волокна діляться і тягнуться потім до центру галактики. Певний час вони кружляють навколо діри, перш ніж щільна масивна речовина їх поглине.

Дослідження є частиною довгострокового проєкту МАК PARSEC, автори якого намагаються визначити, як надмасивні чорні діри пробуджуються після довгої сплячки і накопичують матерію зі свого оточення, що перетворює їх на одні з наймасивніших об'єктів Всесвіту.

Що відомо

  • Американські астрономи відкрили ймовірну чорну діру середньої маси, розташовану у сузір’ї Єдинорога (Monoceros) на відстані лише 1500 світлових років від Сонця.
  • Астрономи виявили чорну діру, існування якої не відповідає жодній з теорій зоряної еволюції. Її маса удвічі більша за гранично допустиму.
  • Дослідники з Каліфорнійського університету виявили, що до масивного скупчення зірок в центрі Чумацького Шляху входять зірки з іншої галактики.
  • Астрономи знайшли шість галактик, які оточують надмасивну чорну діру. Це вдалося зробити за допомогою дуже великого телескопа ESO.
  • Міжнародна група астрономів повідомила про знайдену на орбіті мертвої зірки планету. Це відкриття стало першим безпосереднім виявленням планети поряд з білим карликом в історії космічних спостережень.
  • Американський космічний телескоп Hubble сфотографував незвичайне кульове скупчення у Великій Магеллановій Хмарі. Зірки в ньому складаються з двох різних популяцій з різницею у віці в мільйони років. Зазвичай, в таких скупченнях всі зірки утворилися приблизно в один час.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Надсилайте свої фото, відео та новини. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного