Наскільки перепис населення через інтернет може бути точним. Пояснюють експерти

Ексклюзивно
. АР

Уряд планує у 2023 році провести Всеукраїнський перепис населення. Як повідомив міністр Кабінету міністрів Олег Немчінов, його проводитимуть, зокрема, і через інтернет, а ідентифікувати українців будуть за номером телефону. Наскільки такий перепис буде точним та що потрібно для його проведення – в ефірі Українського радіо розповіли заступник директора з наукової роботи Українського інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи Олександр Гладун та IT-юристка Катерина Дубас.

Про особливості перепису через інтернет

Демограф Олександр Гладун нагадує, що у 2019-му вже проводився пробний перепис населення із застосуванням нових технологій. Однак, за його словами, ця технологія не спрацювала.

"Як пояснює Держслужба статистики, для того, щоб самостійно через інтернет заповнити форму, треба було мати легалізований ідентифікаційний підпис. Тобто, треба було зареєструватися в центрах, які надають електронний підпис. І це не спрацювало. Тому зараз хочуть підтверджувати доступ через телефон, але у мене все одно є сумніви, що ця технологія спрацює. Потрібна велика агітаційна кампанія з роз’ясненнями. Плюс, вона вимагає більше часу, як на мене, ніж тоді, коли до вас прийде переписувач і особисто візьме дані", – каже Гладун.

Експерт вважає, що безпосередній візит та опитування будуть найбільш ефективними. Він розповів, що, на приклад, у США спочатку розсилають анкети, потім телефонують та приходять до громадянина, іноді збирають дані через інтернет.

На думку Гладуна, всі інституції за два роки встигнуть підготуватися до перепису, але, за умови своєчасного фінансування: "Підготовка передбачає залучення багатьох людей та техніки", – додав він.

Читайте також: Перепис населення: експерт пояснив, на що підуть 7 мільярдів гривень

IT-юристка Катерина Дубас розповідає, що перепис є досить поширеною спробою врегулювати демографічну політику та оцінити, якою зараз є ситуація зі структурою населення. Щодо змісту запитуваної інформації, Дубас каже, що все залежить від кожної країни: "Це може бути ім’я-прізвище, сімейний стан, адреса, контакти: номер та електронна пошта".

"Головне – вміти правильно її (інформацію – ред.) обробляти. Якщо у тих, хто проводитиме перепис, є доступ до таких реєстрів як податковий, реєстри організацій, пенсійний фонд, то це спрощує перепис. Тому, якщо ходити від дверей до дверей, ніхто не застрахований від того, що, наприклад, людина дійсно скаже правду про склад своєї сім’ї. Те ж саме з опитування телефоном, адже неможливо на 100% сказати, хто зараз використовує телефон", – додала Дубас.

Що відомо

  • Кабінет міністрів призначив проведення традиційного Всеукраїнського перепису населення на 2023 рік. Водночас всеукраїнський перепис населення на основі використання даних національних реєстрів може відбутися у 2030 році.
  • За 29 років незалежності перепис в Україні відбувся лише раз – у 2001 році, хоча ООН рекомендує проводити переписи регулярно раз на 10 років.
  • Станом на 1 листопада 2019 року, за даними Держстату, чисельність населення становила 41 мільйон 940 тисяч 726 людей.
  • У січні 2020 року міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет озвучив дані електронного перепису, згідно з якими чисельність населення України склала 37 млн 289 тисяч людей (станом на 1 грудня 2019 року). Система розрахунку, за яким проводився пробний "перепис", викликала критичні зауваження.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!