В’язниці, вокзали і заводи: які об’єкти приватизують. Відповідає голова ФДМУ

Уніан

В Україні налічується 3700 державних підприємств, з яких планують приватизувати 23. По всім держпідприємствам є "юридичні проблеми" через те, що вони слугували так званими "корупційними годівничками".

Про це 16 червня заявив голова Фонду державного майна України Дмитро Сенниченко під час всеукраїнського форуму "Україна 30. Економіка без олігархів".

Про ситуацію з держпідприємствами

"Всього в Україні налічується 3700 державних підприємств. Уряд України визначає, які з цих підприємств залишити у володінні, а які віддати у ФДМУ. Наразі визначено 23 держпідприємства до приватизації", — заявив Сенниченко.

За його словами, по п'яти з них призначені радники й у ФДМУ "активно рухаються" щодо цих держпідприємств. Водночас чиновник додає, що майже по всім держпідприємствам є "юридичні проблеми", позаяк вони завжди були "корупційними годівничками": "В них завжди запускалися так звані "отруйні пігулки", для того, щоб або їх приватизувати за безцінь або для того, щоб їх взагалі "прихватизувати" без конкурсу".

Він додає, що оформлення приватизації підприємств перебуває на різних стадіях: "Об'єднана хімічно гірнича компанія — відсьогодні документ знаходиться у Кабінеті міністрів. Все завершено для початку аукціону вже цього літа. Наступним це буде завод "Більшовик", де завершується аудит відомими аудиторськими компаніями... Готель "Президент". Далі ми обираємо радників на декілька обленерго, які ще залишилися державними — шість із 24 залишилися державними".

Читайте також: Приватизація принесла у 2020-му в 5 разів більше грошей, ніж у 2019-му – ФДМУ

Судові процеси

Сенниченко зазначив, що ФДМУ веде 1800 юридичних справ у судах і вже виграв декілька судів у Верховному Суді. Як приклад він наводить справу проти компанії OSTCHEMOstchem Holding AG — холдингова компанія, яка об'єднує групу хімічних підприємств, що виробляють мінеральні добрива, органічні кислоти, діоксид титану, кальциновану соду, рідкий азот та інші хімічні продукти.OSTCHEM Holding входить до складу фінансово-промислової групи "Group DF" Дмитра Фірташа. Група володіє компаніями і підприємствами в Східній, Центральній Європі та Центральній Азії, включаючи Україну, Естонію, Росію, Швейцарію, Італію., під час якої вдалося "захистити" 300 млн доларів інтересів Одеського припортового заводу.

"(Інший приклад — ред.) — завод "Більшовик", де неправомірними способами через певні схеми були теж відчуження корпусів під час приватизації. Ми теж півтора роки займалися судами й теж повертаємо (завод — ред.) у державну власність", — додає Сенниченко.

Чи готовий до приватизації Одеський припортовий завод

За словами чиновника, підготовка і проведення приватизації по закону відбувається через процедуру залучення радника. Цей радник затверджується на Кабінеті міністрів, потім він робить всеосяжний глибокий аудит підприємства, формує стартову ціну. Згодом пропонуються постпродажні умови — соціальні та економічні й це передається до Кабінету міністрів.

"Цей процес займає близько 9 місяців, як дитину народити. Але якщо (відбуваються — ред.) суди, то буває довше. По Одеському припортовому заводу ми пройшли три із п'яти етапів... Ми перетнули екватор", — заявив Сенниченко.

Голова ФДМУ заявив, що в ОПЗ вже визначений аудитор, однак Верховна рада зі стартом коронакризи наклала заборону на об'єкти великої приватизації — не тільки на аукціони, але і на підготовку: "Тому Україна втратила 6 місяців. Але ми, ФДМУ, довели, що попит є, що інвестори бажають вкладати свої кошти в економіку".

Читайте також: Велика приватизація: чи готові державні об’єкти перейти в приватні руки

Про приватизацію в'язниць

Чиновник розповів, що ідея продажу непрацюючих в'язниць полягає у тому, щоб "перетворити непродуктивні активи у продуктивні". Зокрема також планується покращити умови утримання ув'язнених у наявних колоніях, а також, можливо, побудувати нові тюрми й винести частину з них за територію міст.

"(ФДМУ отримав — ред.) 400 млн гривень на минулому тижні через аукціон від непрацюючої в'язниці у Львові. Наступного тижня буде подібний аукціон в Одесі. Всього їх, наскільки я пам'ятаю, 78 (непрацюючих)", — заявив чиновник.

Сенниченко зазначає, що такі рішення вирішують низку проблем одночасно: "це інвестиції у державний бюджет від приватизації, це нове життя для цього майданчика. Зокрема айтішники у Львові (які придбали непрацюючу колонію — ред.) заявили про створення креативного кластера, там будуть створені кампуси".

Об'єкти на вокзалах

Голова ФДМУ також пояснив, як відбуватиметься приватизація об'єктів на вокзалах. За його словами, для зручності пасажирів для них можуть бути вмонтовані "додаткові сервіси": "У всьому світі перетин пасажирських потоків використовується для того, щоб дати "додаткові сервіси". Але це залежить від того, як воно буде спроєктовано. Це повинні бути зручні проходи, зали очікування".

Сенниченко зауважив, що це має бути частиною планування розвитку українських міст. І приватизація, зокрема, неробочих промислових зон у містах може стати поштовхом до "комплексного матеріального розвитку".

Як негативний приклад чиновник згадав за забудову Києва та низки інших міст, де, як він вважає, відбувається "точкова забудова" територій. Він пояснює, що у такій ситуації потрібно "монетизувати" наявні вільні площі.

Доходи від приватизації

За словами чиновника, у 2020 році ФДМУ перевиконав план з надходжень від приватизації ще у червні й передав до держбюджету у 5 разів більше коштів, ніж у 2019 році і у 8 разів більше, ніж у 2018 році. Водночас ФДМУ попросив підняти ставку надходжень до 12 млрд гривень.

"Мета приватизації — залучити стратегічного інвестора, який розвивав би ці підприємства і ми наклали дуже чіткі умови соціальні, а також екологічні, для того, щоб не порушувалися екологічні умови і навколишнє середовище, після того, як підприємство переходить до приватного власника", — розповів Сенниченко.

Також він зазначив, що ФДМУ встигне до кінця цього року зробити 3 або 4 аукціони держпідприємств: "Ми запланували все ж таки досягти планки в 12 млрд гривень. Це спільна робота для нас, уряду і Верховної ради. Ми очікуємо від великої приватизації — 9 млрд, від малої (так званої "середньої) — 3 млрд гривень".

Що відомо

  • У березні 2020 року Верховна рада прийняла законопроєкт, яким тимчасово, а саме на період карантину, обмежив проведення "Великої приватизації".
  • 4 лютого парламент ухвалив за основу зміни до закону "Про приватизацію державного і комунального майна", який розблоковує проведення аукціонів з продажу об’єктів великої приватизації у період карантину.
  • Верховна рада підтримала зміни до закону "Про приватизацію державного і комунального майна", які дозволяють проведення аукціонів з продажу об’єктів "великої" приватизації у період карантину.
  • Президент Володимир Зеленський заявив, що в межах масштабної приватизації в Україні у першу чергу почали передавати у приватну власність сотні неефективних підприємств, а не стратегічні об'єкти.
  • 15 липня Фонд державного майна завершив аукціон з продажу готелю "Дніпро". Об'єкт придбала компанія ТОВ "Смартленд" за понад мільярд гривень. Ставка, яка виграла, перевищила початкову ціну в понад 13 разів.
  • Переможець аукціону з приватизації столичного готелю "Дніпро" переказав до державного бюджету понад мільярд гривень за його купівлю.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!