Зеленський: "Північний потік–2" – політична зброя Росії"

Фото з відкритих джерел

Президент Володимир Зеленський вважає, що проєкт російського газопроводу "Північний потік–2" є політичною зброєю Росії, яка загрожує енергетичній безпеці України і Європи.

Про це президент заявив у інтерв’ю німецькому виданню Allgemeine Zeitung, текст якого оприлюднений Офісом президента. За словами Зеленського, він висловив таку думку під час зустрічі з лідером німецьких "Зелених" Робертом Габеком.

"Він (Габек – ред.) зрозумів, що "Північний потік–2" – це просто зброя, не економічна, а політична зброя, дуже потужна", – зазначив президент.

На думку Зеленського, наявність альтернативного газопроводу в обхід України дозволить Росії вдаватися до сміливіших дій щодо України.

"Щоб торгуватися щодо Донбасу, щоб "вибити" для сепаратистів амністію, щоб залишити за Росією контроль за результатами місцевих виборів тощо, треба підіймати ставки. "Північний потік–2" на сьогодні – це козирна ставка. Реально у них на руках флеш-рояль, який ще й частково підтримує Європа. Якщо вони добудують "Північний потік–2" – це загроза для енергетичної безпеки України і Європи. Росія точно нас відключить", – вважає гарант.

При цьому президент провів паралелі між проєктом газопроводу та анексією Криму, оскільки вважає "Північний потік–2" ще одним важелем для політичних торгів.

"Щоб забрати собі Крим і мати можливість торгуватися, була розпочата війна на сході України, тоді потрошку "забувається" питання Криму", – зазначив Зеленський.

Президент нагадав, що за три роки контракт на транзит газу територією України добігає кінця, а якщо технічна сторона "Північного потоку–2" буде завершена у цьому році, він запрацює за два-три роки.

"І ми знаємо, що буде. Все це робиться для того, щоб наступного контракту в України не було. А точніше – використають цей важіль вже у питанні Донбасу", – наголосив Зеленський.

При цьому він зазначив, що питання членства України в НАТО не має розглядатись з точки зору протистояння альянсу з Росією.

"Якщо всі країни НАТО бояться, що коли-небудь на якусь країну – члена НАТО хтось нападає, якщо вони бояться, що доведеться захищати, тоді є питання в цілому до цієї конструкції. Якщо це так, то навіщо тоді ця конструкція, яка боїться захистити країну, яка є членом того чи іншого союзу? Тоді в чому її цінність?", – зауважив президент.

На його думку, коли Україна відновить свою територіальну цілісність, гарантії її безпеки мають бути закріплені окремим планом, який Зеленський планує обговорити із президентом США Джозефом Байденом.

Що відомо

  • 21 травня Верховна рада закликала Конгрес США повністю зупинити будівництво "Північного потоку".
  • 19 травня стало відомо, що США не запроваджують санкції щодо "Північного потоку-2".
  • У лютому 2021 року страхова компанія АХА вийшла з проєкту "Північний потік-2" через санкції США.
  • У лютому міністри закордонних справ України та Польщі Дмитро Кулеба та Збігнєв Рау закликали США зробити все можливе для закриття проєкту "Північний потік 2".
  • Раніше у січні цього року у Німеччині створили фонд для добудови "Північного потоку 2" в обхід санкцій. Також канцлерка Німеччини Ангела Меркель заявляла, що газопровід "Північний потік-2" треба добудувати до кінця.
  • Російський газогін "Північний потік-2" планували добудувати наприкінці 2020 року. Разом з іншими російськими транзитними газогонами він дасть змогу перебрати на себе майже весь обсяг газу, який нині проходить Україною і приносить їй суттєві доходи, що сягають близько 3% від усього ВВП держави.
  • У грудні 2019 року США ввели санкції щодо компаній, які беруть участь у проєкті "Північний потік-2". Санкції торкнулися компаній, що споруджують газопровід, а також топменеджерів цих компаній, які можуть втратити можливість отримати американську візу і зіткнутися з блокуванням транзакцій, пов'язаних з їхньою нерухомістю або активами в США. Згодом Німеччина виступила проти відповідних обмежень.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!