Блок-пости, ДахаБраха та "Дерево життя". Як пройшов GogolFest-2021 у Маріуполі

Єлизавета Серватинська, Суспільне

З 28 по 30 травня в Україні відбувся черговий фестиваль сучасного мистецтва GogolFest. Цього разу артзахід приймав Маріуполь, який розважав гостей фестивалю театральними виставами, інсталяціями та нічною музичною програмою. На GogolFest до Маріуполя завітав і кореспондент Суспільного Ярослав Прищепа.

Цьогорічний GogolFest, що з 2017 року подорожує країною і проводиться у різних містах, міг стати певним розчаруванням для прихильників. Річ у тім, що у травні 2021 року з київського вокзалу уперше не вирушив Гоголь Train – поїзд, який доставляв учасників та гостей фестивалю до локацій, де відбувався захід. На Гоголь Train завжди їхали музиканти, актори, режисери, митці та усі, хто придбав путівку на GogolFest. Але цьогоріч замість прикрашання плацкартного вагона та створення атмосфери свята за допомогою полотен, ліхтариків, живої музики у барі-ресторані та дискотечного танцмайданчика, гості фестивалю були змушені самостійно добиратися до Маріуполя.

Квитки на цьогорічну головну подію GogolFest – перформансу "Дорога додому", який відкривав фестиваль увечері 28 травня, – так само було необхідно купляти безпосередньо у Маріуполі під особистий підпис та за пред’явленням документів. Концерт проводився за межами міста на трасі Н-20 Маріуполь-Донецьк за 25 кілометрів від Маріуполя поблизу ріки Малий Кальчик. Щоб потрапити на концерт, треба було пройти окрему реєстрацію для перетину українських блок-постів, розташованих на трасі.

Театральна площа Маріуполя, звідки вирушали автобуси з гостями перформансу "Дерево життя". Ярослав Прищепа, Суспільне

Окрім наявності документів, обов’язковою та вже традиційною вимогою для кожного гостя заходу стали одноразові маски. Так само через карантинні вимоги була лімітована кількість квитків на окремі події.

Дорогою до головної події фестивалю. Ярослав Прищепа, Суспільне

При цьому з квитками на "Дорогу додому" не мало виникнути проблем, оскільки подія відбувалась просто неба. Атмосфера фестивалю відчувалася вже в автобусі, яким привозили гостей перформансу, коли посеред дороги пасажири почали співати українських пісень. Зупинялися вони лише при перетині чергового блок-посту.

Після температурного скринінгу, перевірки квитків та документів кожен гість отримував мінікаремати, щоб зайняти зручне місце посеред трави, кущів та польових квітів. Організатори заздалегідь попередили й про спрей від комах, який конче знадобився після заходу сонця.

Гості перформансу "Дерево життя". Ярослав Прищепа, Суспільне

На початок дев’ятої вечора майже всі гості фестивалю зібралися на місці головної події і розташувалися на карематах на траві. Навпроти на схилі розмістили сцену під прозорою сферою, де готувався до виступу етногурт "ДахаБраха", а лівіше – закинутий міст зі змонтованими під ним металевими конструкціями, що символізували коріння "Дерева життя".

Засновник та президент GogolFest Владислав Троїцький розповів, що локацію для перформансу шукали довго, і це був складний процес. Але коли знайшли, одразу зрозуміли, що це – вона.

"Сценарію ніякого не було. Була ідея Бойченка (міського голови Маріуполя Вадима Бойченка – ред.) з приводу перформансу "Дорога додому" на цій трасі. Але завжди виникає складне питання: "А у якому боці дім?", – зазначив Влад Троїцький.

У відповідь на питання журналістів, Троїцький уточнив, що дім – "там, де ми живемо".

Міський голова Маріуполя Вадим Бойченко та засновник GogolFest Владислав Троїцький. Ярослав Прищепа, Суспільне

О 20:30 імпровізовані трибуни фестивалю затихли, адже зі сцени почала звучати музика "ДахаБраха". Наступну годину кожен присутній насолоджувався справжнім видовищем і перформансом просто неба. Довкола сцени з музикантами поступово з’являлись актори – дівчата у білих сукнях та хлопці у костюмах. В одному з актів вони просто стояли й ніби роздивлялися одне одного здалеку, потім зустрічалися на мосту, а далі танцювали разом на галявині.

Виступ гурту ДахаБраха. Ярослав Прищепа, Суспільне

Але головна подія відбувалася саме на мосту. Спочатку з обох його боків з’явилися величезні ляльки у вигляді військових без розпізнавальних знаків та облич. Загорілися червоні прожектори та з'явився дим, символізуючи початок протистояння. А вже ближче до кінця виступу на мосту "виросло" металеве дерево вагою 2,5 тонни. Автори практично на ходу зварювали та з’єднували всі деталі докупи – "Дерево життя" розквітло на тлі та всупереч протистоянню двох сил. І саме в цей момент всі присутні на фестивалі почали радіти та танцювати – й актори, й глядачі.

"Дерево життя". Ярослав Прищепа, Суспільне

"Дерево життя" символізує, що життя попри все має продовжуватись. І заради цього життя є, що захищати", – пояснив творчий задум Влад Троїцький.

Певний час після завершення вистави у степу лунали вигуки подяки. Після цього гості сіли в автобуси та вирушили назад до Маріуполя. Як згадка про подію на мосту траси "Маріуполь–Донецьк" залишилося "Дерево життя", яке стоятиме там ще дуже довго.

Потяги

Не менш яскравою локацією цього року став проєкт Art squat WAGON – мистецька експериментальна резиденція в межах загальної програми GogolFest. Недалеко від маріупольського вокзалу існує фактично "кладовище" старих занедбаних вагонів. Тож не дивно, що організатори вирішили привернути увагу до міста саме через ці об’єкти.

Art squat WAGON. Ярослав Прищепа, Суспільне

Art squat WAGON. Ярослав Прищепа, Суспільне

Близько 40 митців з різних кутків України отримали "карт-бланш" у створенні мистецького контенту різних жанрів, напрямків та форм сучасного мистецтва. Старі вагони можна було розфарбовувати як завгодно. Art squat WAGON складається із семи плацкартних та купейних вагонів з видом на Азовське море та пляж.

Art squat WAGON. Єлизавета Серватинська, Суспільне

Art squat WAGON. Єлизавета Серватинська, Суспільне

Art squat WAGON. Єлизавета Серватинська, Суспільне

Весь проєкт поділений на кілька зон. Два вагони – арт хостел – були виділені для проживання власне митців учасників проєкту. Одна з найяскравіших частин – WAGON gallery – це, власне, внутрішнє оздоблення вагонів. Всередині них можна знайти абсолютно не схожі між собою витвори сучасного мистецтва: складні та різноколірні візерунки; картини, фотографії та вірші, написані на вікнах, полицях та стінах.

Art squat WAGON. Ярослав Прищепа, Суспільне

Art squat WAGON. Ярослав Прищепа, Суспільне

Art squat WAGON. Ярослав Прищепа, Суспільне

Наступними "зонами відповідальності" митців стали Art park (територія навколо вагонів для створення артпроєктів та скульптур), Street art place (зовнішні сторони вагону для створення проєкт паблік-арту), Place free art (територія, що прилягає до артсквоту для вільних експериментальних мистецьких дій). Тож ті, кому бракувало Гоголь Train цього року, могли насолодитися атмосферою саме тут. Вхід до вагонів був абсолютно вільний.

Ніч

Обов’язковою частиною GogolFest залишається нічна музична програма. Минулого року у Херсоні для її проведення обрали локацію Urban СAD на території Комбайнового заводу із доволі камерним простором, але великою територією як для танців, так і для постійної виставки. Цього ж року вечірня тусовка відбувалась у яхт-клубі "Азовсталь" на узбережжі Азовського моря. На вході – обов’язкова перевірка температури, квитків та наявності масок. Також поліція та охорона перевіряла особисті речі відвідувачів.

У першу ніч маріупольців та гостей GogolFest розважали LEBEDEVA, Dj Marso, PAN II live та LAND25. Головною зіркою став DJ Tapolsky, під драм-н-бейс якого всім стало дуже спекотно від запальних танців.

Нічна музична програма GogolFest. Єлизавета Серватинська, Суспільне

На другу ніч організатори приготували гостям виступи Decorodi, Lazy Speaks та Dirty Dancing. Свій дебютний альбом презентував Стас Корольов. Нагадаємо, що він вийшов 14 травня, тож GogolFest став практично майданчиком для дебюту співака.

Виступ Стаса Корольова. Єлизавета Серватинська, Суспільне

Традиційно перед глядачами виступив гурт Ragapop, до складу якого входять учасниці колективу Dakh Daughters. Попри доволі щільний графік музикантів їхній виступ був максимально емоційний та енергійний.

Виступ гурту Ragapop. Ярослав Прищепа, Суспільне

"Понеслось все сьогодні з ранку. Чотири години – саундчек Dakh Daughters. Три години – саундчек Ragapop. Півтори години "Make Up'у" від Dakh Daughters та годинка від Ragapop. Ми в захваті від Маріуполя. Ми завжди в захваті від нього. Тут відчувається інтелектуальний голод. І ми залюбки даємо цю їжу", – розповіла Суспільному солістка гурту Руслана Хазіпова.

Ті ж, хто обрав більш спокійний спосіб єднання з мистецтвом або просто втомився від танців, могли відвідати кіноклуб на території яхт-клубу за попередньою реєстрацією. Переглянути кіно можна було і вдень, але вже на інших локаціях.

День

Наступного дня на GogolFest відбувалось багато різноманітних подій, тож перед поїздкою треба було заздалегідь потурбуватися про квитки на них та добряче продумати план. До того ж хотілося виділити час на прогулянку Маріуполем.

Культурно-туристичний центр Маіруполя "Вежа". Ярослав Прищепа, Суспільне

Лекція засновника GogolFest Владислава Троїцького. Єлизавета Серватинська, Суспільне

Заходи проводилися у кількох локаціях міста. Зокрема, у креативному просторі "Вежа" можна було відвідати лекцію Владислава Троїцького та інших митців, поетичну виставу "Подорож до моря", подивитися фільм кримськотатарського режисера Нарімана Алієва "Додому" або сумістити дві події в одній та вирушити від "Вежі" на екскурсію по місту. Одночасно можна було доєднатися до воркшопів лабораторії "Артіль" або відвідати виставку "Артіль: work in progress".

Територія Центру сучасного мистецтва "Континенталь". Ярослав Прищепа, Суспільне

Насиченою була й програма у Центрі сучасного мистецтва "Континенталь". Локацію поділили на чотири зони. На великій сцені відбулась вистава до сторіччя від дня народження Лесі України "Re: post-опера "LE", музична документальна вистава від колективу Dakh Daughters "Make Up" та україно-швейцарський проєкт Sensmaker. На малій сцені відбувалась камерна опера "Стус: перехожий" та вистава "Alone".

Опера "Стус: перехожий". Ярослав Прищепа, Суспільне

Інші події проходили у цифровому холі, де за допомогою проєкторів демонструвалася візуальна вистава, а також на ляльковій сцені, наприклад, вистава "Маріупольська рапсодія".

За словами мера Маріуполя Вадима Бойченка, GogolFest – один із тих заходів, які мають допомогти знайти шлях додому українцям, які опинилися на окупованій території.

"Сьогодні через правильні інструменти розвитку б’ємося за найголовнішу ціль, яку ми прописали у своїй стратегії – стати вітриною відродженого українського Донбасу. Адже я бачу, що сьогодні найголовніший ключ до сердець жителів Донецька, Макіївки, Єнакієвого – це розвиток нашої України. Це – найгучніша зброя, яка б’є по тій території в інформаційному полі. І я впевнений, що сьогодні основна боротьба саме через такі конструкції, через таку зрозумілу філософію", – зазначив він.

Як підкреслив Бойченко, саме у такий спосіб з’являється можливість запросити мешканців цих територій додому в Україну.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!