ЄС обіцяє Білорусі 3 мільярди євро, якщо країна піде демократичним шляхом

. Дарья Бурякіна TUT.by

Білорусь може отримали від Європейського Союзу три мільярди євро у разі, якщо змінить свій внутрішньополітичний курс та піде демократичним шляхом розвитку.

Відповідне положення міститься у підготовленому Єврокомісією комплексному плані фінансової підтримки Білорусі, який 28 травня буде представлений Раді Європі.

"План на суму до 3 мільярдів євро відображає зобов'язання Європейського союзу підтримати прагнення білоруського народу до мирного демократичного переходу в країні після президентських виборів в серпні 2020 року, які не були ні вільними, ні справедливими", – зазначається у повідомленні.

Автори документу пропонують активувати пакет фінансової допомоги для Білорусі, щойно у країні розпочнуться демократичні перетворення.

"Пакет поєднує в собі гранти й позики з державними й приватними інвестиціями, щоб допомогти Білорусі стабілізувати свою економіку, реформувати свої інститути та зробити їх більш демократичними, а також допомогти збільшити стійкість економіки, потенціал зростання і створення робочих місць", – йдеться у тексті заяви.

На що підуть гроші

Зокрема, допомогу планується спрямувати на пряму фінансову підтримку Білорусі, що допоможе відновити макроекономічну стабільність країни.

"Крім того, ЄС організовує інвестиційний форум високого рівня ЄС-Білорусь для розширення інвестиційних і торгових можливостей і зустріч донорів ЄС на високому рівні для залучення додаткових грантових ресурсів ЄС, необхідних для фінансування та мобілізації експертних знань і інвестицій ЄС для підтримки економічного переходу", – зазначають автори документи.

За допомогою цих ініціатив ЄС розраховує залучити до 5 мільярдів євро у вигляді кредитів ЄС, а також державних і приватних інвестицій.

Також ЄС хоче мобілізувати перехідний пакет в розмірі до 400 мільйонів євро у вигляді грантової допомоги в рамках програми "Сусідство, розвиток і міжнародне співробітництво (NCIDI) – Глобальна Європа" для підтримки переходу до демократії і проведення ключових структурних реформ. Цей крок передбачатиме підвищення якості правосуддя, поліпшення ділового середовища і підтримку розвитку малого і середнього бізнесу.

Фінансування ЄС також буде спрямовано на сприяння реформі систем освіти та охорони здоров'я і надання допомоги в зміцненні мереж соціального захисту і захисту найбільш вразливих домогосподарств.

"Підтримка громадянського суспільства, в тому числі підвищення їхньої ролі в ухваленні рішень на всіх рівнях уряду, а також робота в ролі спостерігача і підтримка вільних і незалежних ЗМІ, залишаться в основі дій ЄС", – йдеться у повідомленні.

Окрім того, ЄС планує інвестувати в стійку інфраструктуру, а також в екологічну та цифрову трансформацію. Спільно з міжнародними фінансовими організаціями ЄС розраховує мобілізувати до 100 мільйонів євро у вигляді грантів, щоб привернути до 1 мільярда євро ключових державних і приватних інвестицій, які підтримають екологічну та цифрову трансформацію країни.

"Наші послання двоякі. Народу Білорусі: ми бачимо і чуємо ваше прагнення до змін, демократії і світлого майбутнього. І білоруській владі: жодні репресії, жорстокість або примус не принесуть легітимності вашому авторитарного режиму. Дотепер ви грубо ігнорували демократичний вибір білоруського народу. Час змінювати курс. Коли – і ми вважаємо, що це випадок "коли", а не "якщо", – Білорусь почне свій мирний демократичний перехід, ЄС буде супроводжувати його", – наголосила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляйен.

На додаток до економічного плану автори документу пропонують укласти двосторонню рамкову угоду, щоб зміцнити довгострокові відносини між ЄС і демократичною Білоруссю.

Що відомо

  • 9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися вибори президента, які ні опозиція, ні міжнародна спільнота не визнали вільними та справедливими. За офіційними результатами, чинний президент Олександр Лукашенко здобув 80,08% голосів, його головна конкурентка Світлана Тихановська – 10,09%.
  • 23 вересня Лукашенка у Палаці незалежності в Мінську офіційно проголосили президентом. Церемонія інавгурації була таємною, інформація про неї розголошувалася.
  • 23 травня у Мінську силовики затримали Романа Протасевича, одного із засновників опозиційного Telegram-каналу NEXTA, який у Білорусі визнали екстремістським. Блогер летів літаком Ryanair з Афін до Вільнюса. Літак екстрено посадили у білоруській столиці начебто через повідомлення про мінування. У Ryanair це назвали "актом повітряного піратства". Разом із Протасевичем затримали його дівчину – росіянку Софію Сапегу.
  • У відповідь на інцидент ЄС зупинив інвестиційну допомогу для Білорусі. А увечері 24 травня Рада ЄС офіційно заборонила білоруським авіакомпаніям літати в країни Європи і закликала звільнити Протасевича і Сапегу.
  • Президент США Джозеф Байден засудив вимушену посадку літака в Мінську і затримання активіста Романа Протасевича і назвав інцидент "прямим порушенням міжнародних норм".
  • 26 травня Польща заборонила білоруським літакам входити у повітряний простір. країни. Також подібну заборону запровадили Литва, Латвія, Чехія та Словаччина.
  • 27 травня стало відомо, що ICAO проведе розслідування щодо примусової посадки літака Ryanair у Мінську.
  • 28 травня стало відомо, що Литва, Польща і США розпочали розслідування щодо вимушеної посадки літака Ryanair.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!