Іспанія запускає тестовий чотириденний робочий тиждень

. Ілюстративне фото: pixabay

Уряд Іспанії погодився з пропозицією лівоцентричної партії Más País дозволити компаніям тестувати чотириденний робочий тиждень.

Як пише The Guardian, Іспанія може стати однією з перших країн у світі, яка цілком перейде на чотириденний робочий тиждень для компаній, зацікавлених в цій ідеї. Зазвичай у світі таке практикують лише окремі великі компанії, а не на рівнях країн.

У 2021 році невелика партія Más País заявила, що уряд погодився випробувати ідею. Відтоді політики проводили переговори з компаніями.

"Завдяки чотириденному робочому тижню (32 години) ми починаємо справжні дискусії нашого часу. Це ідея, час якої настав. Іспанія — одна з країн, де робітники працюють більше, ніж в середньому по Європі. Але ми не серед найпродуктивніших країн. Я вважаю, що працювати більше не означає працювати краще", — написав Іньїго Еррехон з Más País у Twitter.

Партія запропонувала провести пілотний проєкт під керівництвом групи експертів з представників уряду, профспілок робітників і бізнес-лобістів, які допоможуть проаналізувати результати.

Хоча точні деталі проєкту будуть узгоджені з урядом, партія запропонувала трирічну програму вартістю 50 мільйонів євро, яка дозволить компаніям випробувати скорочені години роботи з мінімальним ризиком. Наприклад, витрати компанії на перехід на чотириденний робочий тиждень можуть бути покриті на 100% у перший рік, 50% — у другий рік і 33% — у третій рік.

Такі цифри передбачають, що у проєкті зможуть взяти участь близько 200 компаній із загальним числом співробітників від 3 тисяч до 6 тисяч. Тестування може розпочатися вже восени.

"Єдина червона лінія — це те, що ми хочемо побачити справжнє скорочення робочого часу без втрати заробітної плати чи робочих місць", — сказав депутат Ектор Техеро з Más País.

Ідея скорочених годин набирає популярності у всьому світі, зокрема, вона вже запроваджена у Новій Зеландії та Німеччині. Прихильники вважають, що такий режим підвищує продуктивність, поліпшує психічне здоров'я працівників та допомагає боротися зі зміною клімату. Нині до аргументів, чому слід переходити на чотириденний робочий тиждень, додалася ще й пандемія COVID-19, яка загострює проблеми, пов'язані з добробутом, вигоранням і балансом між роботою та особистим життям.

Читайте також: Кому найбільше загрожує профвигорання і що робити при синдромі. Пояснюють у МОЗ

Водночас проєкт зустрів опір у деяких іспанських колах. Зокрема, один з лідерів основних бізнес-асоціацій країни CEOE Рікардо Мур назвав її "безумством". Він заявив, що "щоб вийти з цієї кризи, потрібно більше, а не менше працювати".

Що відомо

  • Франція почала рух до обмеження робочого тижня до 35 годин у 1998 році. Нині саме стільки триває офіційний робочий тиждень у країні. Водночас ірландці працюють по 35,3 годин на тиждень.
  • Країною з найкоротшим робочим тижнем є Нідерланди, там він триває 27 годин, тоді як середньостатистичний робочий день — близько 7,5 годин. У середині 2000-х нідерландці першими у світі запровадили робочий тиждень тривалістю менш як 30 годин.

Читайте також

"Емоційне вигорання на роботі. 8 способів впоратися з синдромом"

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу